Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Philips 42PF5320/10 - migają piksele na obrazie

dzagorski4 05 Paź 2010 23:07 5943 19
  • #1 05 Paź 2010 23:07
    dzagorski4
    Poziom 13  

Witam!
    Mam do naprawy plazmę Philipsa. Problem dotyczy wyświetlanego obrazu.
    Otóż, obraz na ekranie jest dość ciemny i "dziwny", właściwie trudno precyzyjnie określić go słowami. Wokół postaci występują lekkie cienie, kolory mało jaskrawe.
    I przede wszystkim, gdy spojrzymy z bliska na matrycę, gdy obraz jest ciemny, na całej jej powierzchni migają kolorowe piksele.

To już sprawdziłem:
    Błędy sygnalizowane na zasilaczu - brak.
    Błędy w trybie serwisowym - brak.

Pomiary napięć:

Va - 70.5V
    Vs - 197V
    Ve - 105.5V
    Vg - 15.1V
    Vscan - 171V
    Vset - 197.7V

Pierwsze zdjęcie przedstawia obraz wyświetlany przy maksymalnym rozjaśnieniu.
    Proszę o pomoc. Pozdrawiam

TV Philips 42PF5320/10 - migają piksele na obrazie TV Philips 42PF5320/10 - migają piksele na obrazie

0 19
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 06 Paź 2010 11:50
    radsat
    Moderator

Zacząłbym od Z-SUS.

0
  • Pomocny post
    #3 06 Paź 2010 14:37
    aruna dyndane
    Poziom 25  

A potem Y-SUS.

0
  • #4 06 Paź 2010 16:31
    dzagorski4
    Poziom 13  

Witam ponownie,
    tak co do napięć, to wygląda na to, że:

zbyt niskie Vs (norma według schematu to 207V)
    zbyt niskie Ve (norma 110V)
    zbyt niskie Vscan (norma -185V).

Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

Wyregulowałem wartości napięć - bez rezultatów.

Do testów podłączyłem laptopa przez D-sub.

- Obraz jest totalnie nieostry (nie można odczytać kompletnie żadnego napisu)
    - Podczas zmiany ustawień obrazu w menu, np. zwiększając jasność, matryca zamiast się rozjaśnić, wariują totalnie kolory (przechodzą z niebieskiego np. w zielony, itp.). Podobnie jest podczas zwiększania/zmniejszania kontrastu
    - Piksele na całym panelu migają.

Najlepiej byłoby podstawić nowy Z-sus, potem Y-sus, ale niestety nie mam obecnie tych modułów...

Dodaję też nowe zdjęcia. Na pierwszym z nich widoczna zmiana koloru Menu (z niebieskiego w fioletowy), po rozjaśnieniu na 99%. Na 3 zdjęciu widać tapetę - przy jasności 42, u dołu praktycznie ciemno, po rozjaśnieniu na 56 dopiero zaczyna być cokolwiek widać.

TV Philips 42PF5320/10 - migają piksele na obrazie TV Philips 42PF5320/10 - migają piksele na obrazie TV Philips 42PF5320/10 - migają piksele na obrazie TV Philips 42PF5320/10 - migają piksele na obrazie

1
  • Pomocny post
    #5 06 Paź 2010 23:20
    radsat
    Moderator

dzagorski4 napisał:
    Wyregulowałem wartości napięć - bez rezultatów.

Nie rób takich rzeczy, wróć napięciami takie jakie były (zaniżone) odepnij moduł Z-SUS i zobacz co się dzieje. Prawdopodobnie wrócą do normy, więc i sytuacje będziesz miał jasną który to konkretnie.

0
  • Pomocny post
    #6 07 Paź 2010 00:39
    mirex
    Poziom 43  

Nie bardzo wiem co chcecie od wartości napięć. Podobno stabilne i się regulują ładnie, a zmiany nie przynoszą żadnych efektów w jakości obrazu.
    A może wsad dla pamięci scalera warto by było podstawić?
    Poza tym - najczęściej spotykana w tym modelu matryca 42V7 czy co innego?

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #7 07 Paź 2010 01:18
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Sprawdzic na poczatek, czy da sie logike uruchomic w trybie autonomicznym i odpiac kabel LVDS zeby po prostu wykluczyc maina, bo inaczej kolega bedzie usterki szukal w nieskonczonosc, podmienial moduly Z i Y w przypadku gdy jak pisal powyzej mirex main board moze miec usterke. Sprawdz co sie przegrzewa najpierw i potraktuj 'chlodem'.

0
  • #8 07 Paź 2010 17:27
    dzagorski4
    Poziom 13  

Wartości napięć wróciłem do takich jakie były.

Jest jeszcze jedna sprawa: na logice cały czas miga dioda LED2002.
    Czy tak powinno być?

Jak "logike uruchomic w trybie autonomicznym"?

Czy aby zrobić test panela, należy założyć na logice zworkę CN2034 i panel powinien świecić na biało; zgadza się?

0
  • Pomocny post
    #9 07 Paź 2010 18:14
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Zwiera sie te piny na logice na ktorych napisane jest AUTO GEN i zalacza telewizor (po uprzednim wypieciu kabla sygnalowego z maina). Jezeli w tym stanie pojawi sie gama kolorow na ekranie (obraz testowy)bez twojej usterki to na 100% uszkodzenie plyty glownej, no chyba, ze cos z zasilaczem ale to raczej malo prawdopodobne.

0
  • #10 07 Paź 2010 19:45
    dzagorski4
    Poziom 13  

Problem w tym, że nie widzę na swojej logice pinów przy których napisane jest AUTO GEN...

Wklejam link do logiki, pod którym jest duże, dobrze widoczne jej zdjęcie.

Model: LJ44-03075A.

http://scampc.com.au/eBay/LJ41-03075A.JPG

1
  • Pomocny post
    #11 08 Paź 2010 00:16
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Ta logika jest inna zatem i w innym miejscu moze miec to zalaczenie...ale powiedzialbym ze na 90% 'uwalony' Z-board. Czy na Z jest regulacja Z-bias i czy to napiecie sie zgadza? Jakie napiecie masz na tasmach Z-board do martycy? (sprobuj pomierzyc oscyloskopem-powinien byc przebieg prostokatny, cos od 70 do 120V)Jesli nizej niz 70V to na 100% problem dotyczy tego modulu.

0
  • #12 08 Paź 2010 16:09
    dzagorski4
    Poziom 13  

Zgodnie z radami kolegów:

1. Wróciłem napięcia do takich, jakie były początkowo.
    2. Sprawdziłem panel (zworka na CN2034 na logic board, odłączony przewód sygnałowy od SSB) - wówczas panel pięknie świeci na biało, jednak występuje zjawisko migających pikseli.
    3. Odpięcie modułu Y-sus lub Z-sus nie wpływa na wartości napięć.
    4. Zmianie ulegają natomiast napięcia D5V oraz D3V3 w zależności od podłączonej/odłączonej logiki:
    D5V: z logiką - (minus) 5.186V
    po odłączeniu logiki - (minus) 5.229V
    D3V3: z logiką - 3.389V
    bez logiki - 3.400V.

Z modułu Y-main słychać także charakterystyczne "brzęczenie".

0
  • Pomocny post
    #13 08 Paź 2010 22:23
    radsat
    Moderator

Napisałem ci w pierwszym poście od czego masz zacząć.

0
  • #14 09 Paź 2010 20:23
    dzagorski4
    Poziom 13  

A to brzęczenie z Y-main'a?
    Może wskazuje na jego uszkodzenie?

0
  • Pomocny post
    #15 10 Paź 2010 00:34
    mirex
    Poziom 43  

Może tak, a może nie. Płyty jakieś tam odgłosy zawsze wydają. To kwestia praktyki i osłuchania się co jest poprawne, a co może wskazywać na usterkę.
    A sprawa jest prosta - nie podmienisz, nie przekonasz się. Bo czasem nawet praktyka, oscyloskop też nie wystarczają i można wpuścić się w maliny.
    Częściowo co zrobić aby przynajmniej ZSUS wykluczyć, podał Ci Zbyszek. To w miarę wiarygodny test.

0
  • #16 10 Paź 2010 19:31
    dzagorski4
    Poziom 13  

Ok. Zamówiłem używany moduł Z-sus. Jak do mnie odtrze, podmienię i podzielę się wynikiem działań :)

Jest jeszcze jednak ciekawa sprawa.
    Napięcie Vs wychodzące z gniazda zasilacza, do Z-sus, podczas ostatniego mierzenia wynosiło 92V (a norma jest ok. 197V), czyli dość spory spadek.

0
  • #17 14 Lis 2011 22:35
    dzagorski4
    Poziom 13  

Witam ponownie, powracam znów do tematu, by nie zakładać nowego. TV odpalił, po wymianie obu modułów: Z-sus i Y-sus. Obraz był piękny, jednak wspomniana wcześniej różowa cienka linia została. TV pochodził jakąś minutę, po czym z Y-sus słychać było bardzo głośne brzęczenie, obraz zaczął migać i gasnąć... Obecnie TV nie startuje. Zapala się zielona dioda, po czym na zasilaczu pokazywany jest kod 07 - napięcie Vset. Napięcia mierzyłem zarówno na "sucho" (odpięty Y i Z) jak i przy podłączonych modułach. Są OK. TV startuje (zasilacz nie pokazuje błędu) po odpięciu Y-sus. Szukać głębiej w zasilaniu? Pozdrawiam

0
  • #18 14 Lis 2011 23:12
    kukeka
    Poziom 20  

Cytat:
    TV pochodził jakąś minutę

Piszesz po roku czasu, a tv chodził tylko minutę? To co się z nim działo w między czasie jeśli wolno zapytać? :)

Cytat:
    Szukać głębiej w zasilaniu?

Koniecznie głębiej, choć niekoniecznie w zasilaczu.

0
  • #19 15 Lis 2011 17:49
    młodytechnik
    Poziom 11  

W tej plaźmie jak starzeje się matryca plazmowa, napięcia potrafiły nieznacznie wzrosnąc (nawet po upłwie godziny, w szczególności Ve), dlatego należy je nieznacznie obnizyć ( na Y i Z)tak aby ten zasilacz już nie wyłączał się i nie sygnalizował żadnych błędów. V set ustawia się oscyloskopem, ale jak kolega nie ma to można 'na oko' tak aby środek obrazu był czysty bez kolorowych szumów. Pozdrawiam.

0
  • #20 15 Lis 2011 22:07
    kukeka
    Poziom 20  

Cytat:
    W tej plaźmie jak starzeje się matryca plazmowa, napięcia potrafiły nieznacznie wzrosnąc (nawet po upłwie godziny, w szczególności Ve)

Skibiński znowu szerzysz wyssane z palca i niczym nie potwierdzone teorie. Po upływie godziny panel zbytnio sie nie zestarzeje, za to elementy elektroniczne się nagrzewają i stąd może nastąpić ten niewielki dryft napięciowy. Nie sądzisz, że to lepsza teoria?

No i bądź łaskaw doczytać:
    Cytat:
    TV pochodził jakąś minutę , po czym z Y-sus słychać było bardzo głośne brzęczenie

PS
    UWAGA! Uprzedam, bo historia lubi się powtarzać.
    Nie myl mnie z moderatorem Lamer. jak w przeszłości. To zupełnie inny, w pełni autonomiczny byt. Nie mamy ze sobą nic wspólnego.

0