Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

triak zamiennikiem przekaźnika

Mark @ 30 Paź 2010 14:08 3026 9
  • #1 30 Paź 2010 14:08
    Mark @
    Poziom 13  

Mam taki problem otóż potrzebuję zastąpić triakami przekaźniki rozłączne czyli przy braku wysterowania cewki przekaźnik przewodzi. Przekaźniki sterują oświetleniem halogenowym 5 i lub 4 halogeny LED 230V AC W chwili obecnej przekaźniki mam 8A ale co kilka miesięcy muszę je wymieniać, bo kleją się styki dzisiaj wymieniłem na relpol i po kilku cyklach zał/wył styki sklejone. Więc chciałbym to zrobić na triakach myślałem nad zastosowaniem triaka np BT136 i optotriaka np MOC3061 (zero-cross) i nie wiem czy dobrze myślę, że triak będzie normalnie załączany przy przechodzeniu przez zero a po podani napięcia na LED w optotriaku triak przestanie przewodzić? I drugie pytanie czy układ na triaku będzie odpowiedni do sterowania oświetleniem LED?

0 9
  • #2 30 Paź 2010 21:12
    omicronNs
    Poziom 21  

Układ od strony obciążenia nie powinien widzieć różnicy między przekaźnikiem a triakiem.

0
  • #3 03 Lis 2010 18:17
    Mark @
    Poziom 13  

Dzięki ale czy będzie to działać tak jak myślę czy podanie napięcia na diodę optotriaka będzie rozłączało obwód? Sorry za lamerskie pytanie ale z optotriakami nie miałem zbyt wiele do czynienia.

0
  • #4 03 Lis 2010 18:37
    *zaba*
    Poziom 13  

Nie nie będzie to tak działać jak myślisz.
    Będzie to tak działać że jak podasz napięcie na diodę optotriaka to triak zacznie przewodzić a gdy nie ma napięcia na diodzie optotriaka to triak nie przewodzi.
    Cross zero oznacza że włącza się go w obwód od strony neutralnej a nie fazy

0
  • #5 03 Lis 2010 18:55
    MacGyver 7
    Poziom 21  

Da się zrobić, ale musisz dostarczyć niewielkie napięcie zasilania (3 ÷ 12V). Jeżeli podasz napięcie na R3 wówczas żarówka zgaśnie. R2 powinno być ok 1kΩ dla napięcia 12V. Halogeny na starcie będą pobierać o wiele większy prąd niż podczas normalnej pracy, więc zastosuj triak co najmniej 16A albo nawet 25A.

0
  • #6 05 Lis 2010 13:19
    Lukaszek_69
    Poziom 13  

Witam!
    Właśnie miałem zakładać podobny temat i stwierdziłem że lepiej będzie dołączyć się do dyskusji tutaj.
    Czy istnieje jakaś inna możliwość oprócz triaka żeby rozwiązać ten problem? Mi zależy na tym aby obwód zewnętrzny był włączony bez jakiegokolwiek poboru prądu, a nie chciałbym stosować przekaźników ze względu na ich wielkość i tak jak powyżej kolega wspomniał z uwagi na ich zawodność.

PS. Wydaje mi się że elementem U2 w schemacie MacGyvera powinien być triak.

0
  • #7 05 Lis 2010 13:23
    herrRendezV
    Poziom 12  

Proponuję tranzystor FET lub IGBT

http://sklepelektroniczny.com/product-pol-901...C30UPBF-Modul-IGBT-600V-23A-100W-TO220AB.html

Co do triaków i optotriaków, to warto żeby wiedzieć, jak one działają.

Triak otwiera się, kiedy w bramce popłynie prąd, i wypłynie elektrodą MT1. Wymagane jest by w tym czasie w obwodzie głównym płynął prąd przełączania IL. Następnie triak przewodzi tak długo, aż prąd w obwodzie nie spadnie poniżej prądu pod trzymania IH. Wtedy trzeba go włączyć ponownie.

Optotriak działa tak samo, tyle że nie otworzy się, dopóki fotoelement nie zostanie oświetlony. Żeby otrzymać załączanie triaka przy zaniku napięcia, należy nasze sterowanie sprowadzić do 5V, zastosować negator, za nim podpiąć diodę LED a potem światłowodem na nasz optotriak

0
  • #8 05 Lis 2010 13:39
    Lukaszek_69
    Poziom 13  

Przepraszam. Zapomniałem dodać że powinno być to tanie rozwiązanie ze względu na dużą ilość urządzeń, oraz na elemencie przełączającym nie powinno się wydzielać dużo ciepła(bez stosowania chłodzenia, max tak jak w triaku). Do IGBT jest konieczność zastosowania dość sporego radiatora.

0
  • #9 05 Lis 2010 13:54
    herrRendezV
    Poziom 12  

Bez poboru prądu to tylko elementy polowe. Cewka przekaźnika też pobiera prąd.

0
  • #10 05 Lis 2010 14:17
    Lukaszek_69
    Poziom 13  

Czyli żadna magiczna sztuczka/element nie istnieje... Trudno coś pokombinuje.
    Istnieją przekaźniki które są normalnie zwarte wtedy nie pobierają w ogóle prądu.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo