Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Triak i optotriak zamiast przekaźnika. Sterowanie 230V za pomocą 5V

jackraymund 12 Mar 2015 17:37 5292 9
  • #1 12 Mar 2015 17:37
    jackraymund
    Poziom 14  

Witam,
    potrzebuje wysterować żarówkę pod 230V, za pomocą 5V.
    Najpierw miałem zastosować przekaźnik, lecz gdy zobaczyłem pobór prądu...
    1. Gdy zastosuje triak i optotriak, dużo zmniejszę pobór prądu?(w przekaźniku pisało że cewka pobiera 72mA).

Znalazłem też idealny schemat, tego co zamierzam zrobić.
    Triak i optotriak zamiast przekaźnika. Sterowanie 230V za pomocą 5V z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1430155.html
    Mała analiza:
    Rezystor 360ohm, zapewne do diody optotriaka pod 5V.
    2. A te rezystory 220ohm R2 i R3, pod co są one dobrane? Pod żarówkę czy triaka? Płynie przez nie 230V? Jakiej mocy powinienem je zastosować?

Żarówka
    http://kolumnysygnalizacyjne.pl/index.php/ofe...uct/296-kolumna-led-tl70-1-kolor-ip65-komplet
    Ogólnie muszę zasilić mikrokontroler i tą lamkę, mam 2 opcje 24DC i 230AC.
    I mikrokontrolerem wysterować tą lampkę, a sam transformator na 24V wygląda na dość duży. I teraz nie wiem co lepsze, transformator na 6V, stabilizator 5V, i sterowanie 230V, czy może transformator 24V i stabilizator 5V?

Pozdrawiam

1 9
  • Arrow Multisolution Day
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #3 12 Mar 2015 17:59
    szwagros
    Poziom 30  

jackraymund napisał:
    A te rezystory 220ohm R2 i R3, pod co są one dobrane? Pod żarówkę czy triaka?

Pod prąd bramki konieczny do załączenia triaka.
    jackraymund napisał:
    Płynie przez nie 230v?

Napięcie nie płynie. Przynajmniej nie w tym znaczeniu.
    jackraymund napisał:
    Jakiej mocy powinienem je zastosować?

Trzeba policzyć jaka moc będzie się na nich wydzielać.

0
  • #4 12 Mar 2015 18:06
    jackraymund
    Poziom 14  

Z tego co piszę na stronie
    " LED; wbudowane w moduł 18 diod LED (<0,1A)" 100mA
    Jak nie płynie to co ono robi? :D Przechodzi? Jest?
    No tak, tylko jak obliczyć tą moc, z samego triaka? Czy z żarówki?
    Bo jeżeli z triaka to spokojnie 1/4 W powinny wystarczyć?

0
  • Pomocny post
    #5 12 Mar 2015 19:16
    Mariopi
    Poziom 34  

Rozumiem kolegi rozbawienie - ale napięcie (różnica potencjałów) jest, a prąd przepływa przez obwód. Niejaki pan Ohm swego czasu stwiedził nawet zależność obecnie prawem zwaną :). I to jest sedno sprawy, bo układ może nie załączyć tego sygnalizatora LED. W takich układach sterujących jest wymagana pewna minimalna moc obciążenia, by "starczyło" prądu dla prawidłowego wysterowania bramki triaka. Wtedy trzeba dobrać właściwą rezystancję R1 i R2 lub po prostu zastosować triak o podwyższonej czułości (czyt. o obniżonym prądzie sterowania bramki).
    Tak nawiasem mówiąc w elektronicznych sterownikach (programatorach) np. pralek automatycznych są stosowane specjalne triaki przeznaczone do bezpośredniej współpracy z mikrokontrolerami (wyzwalane poziomem TTL), co wydatnie upraszcza konstrukcję. Chyba, że koniecznie koledze zależy na separacji galwanicznej układu od mikrokontrolera - tyle, że wtedy wystarczy transoptor + triak.
    Dlatego moja skromna uwaga - po co wytaczać armaty na przysłowiowego komara, czyli MOC z detekcją zera vs lampa sygnalizacyjna pobierająca max. 100 mA?

Rezystory o mocy 0,125 - 0,25 W w zupełności wystarczają - zwłaszcza, że rozdzielono je (nieprzypadkowo) na 2 szt. W nocie katalogowej producenta MOC jest trochę inne zalecane rozwiązanie sterowania triakiem.

0
  • Pomocny post
    #6 12 Mar 2015 20:29
    sp4olh
    Poziom 21  

W sklepach są do nabycia gotowe przekaźniki półprzewodnikowe element wykonawczy to triak i jego sterownie od 5 do 32V napięcia stałego.

0
  • Pomocny post
    #7 12 Mar 2015 20:54
    Mariopi
    Poziom 34  

Taaak - przekaźnik SCR to całkiem niezłe rozwiązanie. Powiedzmy pierwszy z brzegu przykład:
    http://www.tme.eu/pl/details/aqw214ej/przekazniki-ssr-jednofazowe/panasonic-ew/?brutto=pl¤cy=PLN&gclid=CImX1crKo8QCFaQMcwodIS8Aqg
    IMHO - czy z ekonomicznego punktu widzenia jest to absolutnie konieczne jego zastosowanie w tym przypadku - tzn. lampa diodowa LED? Koszt transoptora i triaka to parę złotych...

0
  • #8 12 Mar 2015 21:05
    elektryku5
    Poziom 37  

Taniej i z większą obciążalnością będzie po prostu zrobić to zgodnie z przykładem datasheetu MOC3041.

0
  • #9 12 Mar 2015 23:49
    jackraymund
    Poziom 14  

Ehh układ, który wysłałem ma się nijak do tego co chce zrobić. Źle go przeanalizowałem...
    I z tego co się już naczytałem o transoptorach i optotriakach, to potrzebuje optotriaka.
    Czyli chcę, aby mikrokontrolerem, wysterować lampkę pod 230V.
    Jednak ciężko mi zrozumieć zastosowanie triaka w tym układzie.
    Dzięki optotriaku wysteruje 230V za pomocą 5V. MOC3021 ten się chyba nada?
    A triak po co jest, zbiera obciążenie z żarówki?

0
  • #10 13 Mar 2015 11:53
    cirrostrato
    Poziom 36  

jackraymund napisał:

Dzięki optotriaku wysteruje 230V za pomocą 5V. A triak po co jest, zbiera obciążenie z żarówki?
    Nie kombinuj, optotriak steruje triakiem (poczytaj jak) a co robi triak? w tym układzie to samo co styki zwykłego przekaźnika czyli zamyka obwód 230V i żarówka świeci.

0