Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór modelu RC, jaki kupić?

09 Lis 2010 16:36 3469 1
  • Poziom 11  
    Witam
    Nie wiem czy w dobrym dziale napisałem. Jeżeli w złym proszę moderatora o przeniesienie.

Mam zamiar kupić model zdalnie sterowany. Znalazłem bardzo ciekawą aukcję. Czy mógłby ktoś napisać czy jest godny polecenia.
    Nr. aukcji na allegro: 1304323127
    Z góry dziękuje
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    To jest zabawka, a nie model.
    Droga i wypasiona, ale ma się tak do modeli RC, jak rower do motoru.

Wszystko, co ma sterowanie na 27MHz to zabawki.

Modele mają sterowanie na 40MHz lub 2,4GHz, ale to nie jedyna różnica.

Ta zabawka posiada tylko mizerną atrapę zawieszenia. Mechanika jest słaba.
    Opony i koła nie nadają się do niczego sensownego. Choć ciężko w to uwierzyć opony do modeli kołowych są bardziej wymagające niż te prawdziwe w samochodach. Modele osiagają dziś bez problemu prędkości takie, jak normalne samochody, ale ich koła muszą znosić o wiele więcej, bo sa mniejsze.

Model spalinowy zdecydowanie nie nadaje się dla początkującego. Silniki spalinowe w modelarstwie wymagają wysokiej kultury technicznej i doświadczonej obsługi. A poczatkujący często je zacierają. Poza tym, paliwo modelarskie jest naprawdę koszmarnie drogie. Silniczki na zwykłe paliwo np. Pb95 też się spotyka, ale taki silnik kosztuje od paru tysięcy w górę. Dlatego tanie silniczki chodza na mniej wymagajace paliwo nitrometanowe. litr kosztuje tyle, że można za to na stacji samochód prawdziwy zatankować przywoicie. Koszty zabawy są zatem spore.
    Zresztą sam sie zastanów, czemu ktoś sprzedaje prawie nówkę? Musiałby wydać na paliwo z połowę jej wartości.

Żaden też model RC nie działa "na zwykłe baterie". Koszyczki po prostu nie lubią się z wertepami. Dlatego modele korzystają z pakietów modelarskich.

Poza tym, ta zabawka nadaje się tylko na dobrej klasy tor. A i tam nie ma szans z prawdziwym modelem.

Jeżeli chcesz kupić model RC, to w okolicach 300zł kupisz już jakiś model w zestawie RTR (wszystko w komplecie). Najlepiej elektryczny.
    Musisz jednak sobie odpowiedzieć na pytanie - do czego ma ci on służyć?
    Inny nada się do jazdy po mieszkaniu, inny po podwórku, inny po asfalcie, a inny po bezdrożach.

Uniwersalnymi modelami są różnej maści "buggy". Radzą sobie z łatwym terenem i nierównościami, sprawdzają się na równej powierzchni przywoicie. Można też nimi trenować skoki. I są efektowne, a wiem, że początkujących to właśnie szczególnie przyciąga na początku.

Zaletą modelu, którą nie ma zabawka, jest jego podatność na modyfikację.
    Chcesz mieć model do Driftu - wymieniasz kilka elementów zawieszenia, zakłądasz inne koła - i już. Wolisz iść w teren? Amorki o długim skoku, koła z bieżnikiem do piasku, twarde sprężyny - jedziemy.
    Nie musisz więc kupwać dwóch modeli, do różnych celów. A jeżeli wybierzesz model standaryzowany (z uniwersalną płytą podłogową) to będzie możliwość wymiany także innych elementów i karoserii. Dwie najpopulraniejsze skale, do których jest najwięcej cześci i elementów to 1:10 i 1:18.