Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitopend 100 problem z wyprowadzniami ze sterownika LGM 27

17 Lis 2010 13:04 3745 11
  • Poziom 10  
    Jestem użytkownikiem kotła Viessmann Vitopend 100 typ WHE0.Kocioł ten u mnie pracował jako jednofunkcyjny.Dokupiłem zasobnik cwu,czujnik pomiaru temperatury oraz cewkę (napęd)zaworu trójdrożnego i chcę uruchomić kocioł z funkcją podgrzewania cwu w zasobniku. Nie byłoby w tym nic trudnego,gdyby nie fakt że cewka (napęd zaworu trójdrożnego) przewidziany do mojego typu kotła powinien być na 24V, a sprzedano mi na 230V.Serwisant który podał mi nr katalogowy częsci poprostu zle mi go podal.Niestety nie mogę dokonac zamiany tej cewki ani jej zwrotu.W związku z powyższym chcę wstawić przekaźnik pośredniczacy, ktorego cewka byłby pobudzana bezpośrednio ze sterownika LGM 27 , a na styk podałbym 230V , który sterowałby elektromagnesem, a w konsekwencji zaworem trjódrożnym. Uważam ze takie rozwiązanie jest prawidłowe i nie niesie za sobą żadnych zagrożeń.Problem jednak jest taki, ze nie wiem na które piny płyty sterownika mam wpiąc przewody cewki przekażnika pośredniczącego.Na listwie są cztery wsówki w które wchodzą piny wtyczki, a do sterowania cewki potrzebne są dwa.Czy ktoś może mi podpowiedzieć do których pinów mam się podpiąć? Przy listwie nie ma żadnych oznaczeń! i jest miejsce na właczenie tylko jednej wtyczki.Stąd moje przypuszczenie ze ona powinna w to miejce być włączona.
    A może ma ktoś wtyczkę np z uszkodznej cewki i chciałby ją odsprzedać? To by znacznie ułatwiło mi podłączenie tej cewki i nie potrzeba byłoby identyfikować wyprowadzeń.
    Mogę też pójśc na wymianę cewki 230V na 24V. (moja cewka nowiutka i w orginalnym opakowaniu).Propozycje proszę na PW.
    Doświadczonych kolegów proszę o pomoc.
  • Poziom 11  
    Tutaj masz podłączenie!

• Poziom 10  
    "ddicky" dziekuję za schemacik.Niestety nie rozwiazuje on mojego problemu i jest mi on znany.Nie ma oznaczen na moim sterowniku X13 ani 30, które widnieją na tym schemacie.Jak bedzie potrzeba to wrzucę fotkę mojej listwy i obudowy sterownika.Wtedy ocenisz sam ze moze jest to jasne dla kogoś,kto zajmuje się serwisem tych urządzeń na co dzień.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Przewody przyłączeniowe do cewki muszą być już wyprowadzone z płyty i zakończone końcówkami do wpięcia do cewki (kabelki powinny sobie dyndać w obrębie pompy. Poszkaj dobrze.)
  • Poziom 10  
    wawrzeczko_t napisał:
    Przewody przyłączeniowe do cewki muszą być już wyprowadzone z płyty i zakończone końcówkami do wpięcia do cewki (kabelki powinny sobie dyndać w obrębie pompy. Poszkaj dobrze.)

Dziękuję za odpowiedź.Niestety u mnie nie ma kabelka w obrębie pompy ani też nie ma wpiętej wtyczki do płyty sterownika.Wygląda to tak, jak gdyby producent kotła nie przewidywał pracę tego kotła z funkcją podgrzewania cwu.Zastanawiam się jednak po co w takim przypadku montuje zawór trójdrożny nie wyposazając go w napęd elektromagnetyczny i kabelek o którym wspomiałeś. A może producent wyposażył mój kociołek Vitopend 100 we wszystkie niezbędne elemanty, póżniej ktoś go rozszabrował? Taka mozliwośc teoretycznie istnieje.
    "
    wawrzeczko, a może ty masz taki kabelek w swoich zapasach? Nie musi być nowy.Chętnie go odkupię!
    zaczek napisał:
    ...Zastanawiam się jednak po co w takim przypadku montuje zawór trójdrożny nie wyposazając go w napęd elektromagnetyczny i kabelek o którym wspomiałeś. ...

No właśnie. Uważam że ów kabel został usuniety przez kogoś bez Twojej wiedzy. Albo sprzedawca albo jakiś serwisant. Kocioł 1-funkcyjny zawsze był wyposażony w ten przewód z wtyczką a dokupowało się cewkę + czujnik c.w.u.

PS: Nie mam takiego kabla. Podaj nr fabryczny kotła to może da się coś poszukać w częściach zamiennych dostępnych u producenta.
  • Poziom 10  
    [quote="wawrzeczko_t"]
    zaczek napisał:
    ...Uważam że ów kabel został usuniety przez kogoś bez Twojej wiedzy. Albo sprzedawca albo jakiś serwisant.

Bardzo trafne stawiasz dignozy.Prawdopodobnie jakis serwisant w czasie okresowych przegładów go zarekwirował bo widział ze nie jest potrzebny.Niestety jest to juz nie do odkręcenia.

Mój numer kociołka to:
    WHE0 7520734000285102

Jeżeli to w czyms Tobie pomoże,to proszę zamów taki kabelek z wtyczką strukturalną (chyba 30).Niestety ja nie mogę go zamówić bez autoryzowanego serwisanta, którego mam oddalonego o 100km.Wiadomo w takim przypadku musiałbym pokryć dwukrotne koszty dojazdu, co jest bez sensu w przypadku zakupu tylko kabla. Oczywiście wszystkie koszty OK.
    Rozumiem ze moje rozwiaznie z przekaznikiem pośredniczącym opisane w pierwszym poście akceptujesz.Masz w tej dziedzinie o wiele większe doświadczenie.
  • Poziom 10  
    Zrobiłem dzisiaj dwie fotki podłączenia elektromagnesu do strowania zaworem trójdrożnym.Jak widac brak jest kabelka,ktorego poszukuję.Mysle ze oznaczenie 100 jest miejscem do podłączenia tego elektromagnesu.Nie wiem tylko dlaczego tam sa cztery zaciaki, a nie dwa dlaczego to nie zagadza sie ze schemacikiem zamieszczonym przez ddicky, gdzie jest zupełnie inna listwa i kabelek ma oznaczenie 30,Czy ktoś moze to wytłumaczyć?
    Poniżej dwie fotki.

Vitopend 100 problem z wyprowadzniami ze sterownika LGM 27 Vitopend 100 problem z wyprowadzniami ze sterownika LGM 27
    Bo gniazdo "100" przeznaczone jest dla wentylatora palnika w kotle turbo. Natomiast cewkę zaw. przeł. podłącza się pod listwę 20V (po lewej - czarne gniazda i przewody)

PS: Kostki z przewodami X13 raczej nie da się kupić. Zadzwoń na infolinie serwisową Viessmann.
  • Poziom 10  
    Tomasz,czy masz na myśłi wtyczkę,którą widać na załaczonej fotce a znajdującej się po lewej stronie? Jest ona koloru czarnego do której wtyknięty jest wtyk koloru szarego.W tej wtyczce sa dwa wolne otworki i być może tam mają być włączone kabelki od cewki elektromgnesu.Czy mógłbys to uściślić? Dobrze byłoby gdybyś zazanaczył na tej fotce o która wtyczkę chodzi. W przypadku gdyby ona nie była widoczna,to mogę wykonać nowe zdjęcie, które będzie obejmowało wyłącznie wszystkie wtyczki w obrębie sterownika.W takim przypadku daj mi znać że potrzebne jest nowe zdjęcie.

PS.Infolinie firmy viessmann odsyła mnie do instalatorów.Nie chce ze mną rozmawiać w sprawie cześci zamiennych i błędne koło zamyka się.
  • Poziom 11  
    Kilka dni temu robiem przegląd swojego kociołka Vitopend 100 po sezonie.Kiedy miałem go rozebranego zwróciłem szczególną uwagę gdzie jest wpięta u mnie cewka od zaworu cwu.Na pewno masz w głownej wiązce dwa czarne przewody o przekroju 0,75mm zakończone białymi konektorkami.Przewody te są spięte w głowną wiązkę ktora znajduje się po prawej stronie kotła (pionowa wiązka).Szukaj tam dokładnie, a na pewno znajdziesz.Przewody te są trochę "zakamuflowane". Nie wiem czy ta sprawa jest jeszcze aktualna,ale własnie przypomiało mi się podczas czyszczenia mojego kociołka.Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Zgadza się. Podczas szczegółowego ogladania oraz dzięki wyżej opisanym wskazówkom zostały znalezione "zakumuflowane" przewody do elektromagnesu zaworu trójdrogowego. Nie analizowałem już gdzie są wpięte, bo po pdłączeniu do cewki wszystko zaczeło działać.