Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung SyncMaster 205BW wyłącza się

black_zone_duffy 21 Nov 2010 12:23 5142 12
    black_zone_duffy
    Level 10  
    Witam.
    Dostałem ostatnio taki monitor Samsung SyncMaster 205BW. Niestety wyłącza się podczas pracy, świeci tylko dioda i nie reaguje na przyciski. Po wypięciu i wpięciu ponownie zasilania znowu działa. Czasem wyłącza się po chwili, a czasem po dłuższym okresie pracy, dodatkowo potrafi po takim ponownym włączeniu "świecić" tak jakby w skali szarości ale na czerwono. Ściągnąłem serwisówkę i sprawdziłem obecność i poprawność napięć 1.8V, 3.3V, 5V, 14V (wskazuje 13.3V), wymieniłem na płycie zasilania kondensatory C327 (1000uF 25V) i C245 (470uF 25V) bo były wybrzuszone. I w zasadzie zabrakło mi pomysłów. Czy to możliwe, że uszkodzony jest układ IC300? Wlutowany ma oznaczenie gm5766H-LF? Warto w ogóle próbować to wymienić?
    Z góry dziękuję za wszelkie porady i odpowiedzi.
    lisek
    Service technician RTV
    1.sprawdz na "sucho= wypięty z układu" + obciąż. zastępczym sam zasilacz
    trzeba go tylko wzbudzić podając syg. Power-On
    1a sprawdzić czy nie wadzi invertor (trafka na ohmy, polowe ),napięcie zasilania nie zaniżone , kondensatory rezonansowe w uzw. i trafek wymienione ....

2, jeśli sprawny (po wymianie większości elek na wtórnym) to w 75% masz zaliczoną padaczkę wsadu NVRM Pm25LV010
    -zobacz lutowania w jego okolicy

szukaj nowego wsadu do FLASH - Pm25LV010
    Model Code:LS20HAWCSQ/EDC;
    Type chassis No:GH20WS
    matryca CLAA201WA 03S
    - invertor na: MP1038EY, RSS090N03 4x, + trafko.WN SPI 8TR00051 - 6x
    Poczytaj http://www.monolithicpower.com/Lists/Product_CCFL%20Drivers_10/DispForm.aspx?ID=5" target="_blank" rel="noopener nofollow ugc" data-caption="" title="http:// http://www.monolithicpower.com/Lists/Product_CCFL%20Drivers_10/DispForm.aspx?ID=5" class="postlink ">Link_MP1038
    lub http://www.dianyuan.com/bbs/u/27/1111658193.pdf
    lookashek
    Level 11  
    Witam. Gdzie mogę znaleźć ten wsad???
    Aluboy
    Level 15  
    Witam Panowie.
    Przepraszam za wykopaliska ale mam taki sam problem, w związku z tym pytanie do kolegi black_zone_duffy: czy udało Ci się naprawić monitor i co było przyczyną? Czy konieczny był nowy wsad?

Pozdrawiam
    SLAVCO1983
    Level 18  
    Zapodaj zdjęcie zasilacza.
    Aluboy
    Level 15  
    Witam,
    Trochę to trwało, ale w końcu udało mi się zrobić zdjęcia tego zasilacza. Przy okazji okazało się, że 3 kondensatory są rozdymane i w pierwszej kolejności zacznę od ich wymiany (czekam na dostawę).
    Poniżej wspomniane zdjęcia i czekam na sugestie.
    Samsung SyncMaster 205BW wyłącza się Samsung SyncMaster 205BW wyłącza się Samsung SyncMaster 205BW wyłącza się Samsung SyncMaster 205BW wyłącza się
    Aluboy
    Level 15  
    Przed chwilą wymieniłem kondensatory na nowe (niestety 85 st. bo takie mi przysłali :( nie zauważyłem że nie było podanej temperatury :evil: ). Niestety monitor nadal gaśnie. :cry:

Proszę o dalsze sugestie.
    dzimi
    Moderator
    Świetlówki do sprawdzenia, tranzystory inwertera.
    SLAVCO1983
    Level 18  
    Niestety coraz częściej się spotykam z problemami z świetlówkami. Nie wiem czy to pech czy ta super technologia dążąca do przodu,... ale cofamy się....
    Aluboy
    Level 15  
    Jak sprawdzić świetlówki? Chodzi o te duże tranzystory na płytce zasilacza?
    dzimi
    Moderator
    Aluboy wrote:
    Jak sprawdzić świetlówki?
    - podstawiając inną sprawną, lub sprawdzić te za pomocą inwertera z laptopa podłączając pojedynczo świetlówki.

Aluboy wrote:
    Chodzi o te duże tranzystory na płytce zasilacza?
    - tak, chodzi o układy U302-U305. Zapoznaj się z notą aplikacyjną układu.
    Aluboy
    Level 15  
    Hmmm, jest jeden problem. Monitor na ogół działa dobrze, tzn. wszystko świeci jasno i wyraźnie, tylko czasami gaśnie tak, że ekran jest czarny (po chwili zapala się znowu) lub pojawiają się "przekłamania" kolorów. Podczas występowania tych anomalii nie działają też przyciski.

W tej sytuacji sprawdzanie świetlówek na laptopie niewiele wyjaśni, podejrzewam, że pomiary napięć na tranzystorach też nie wyjaśnia sytuacji (niestety nie posiadam oscyloskopu). Chyba będę musiał poczekać, aż coś padnie "na dobre" :cry:
    Aluboy
    Level 15  
    Panowie, już oczopląsu czasami dostaję od tego migania. Obawiam się jednak, że wina nie leży po stronie zasilacza, a raczej części sygnałowej. Czasami widać tylko część obrazu między "mignięciami", innym razem zamiast koloru białego mam żółty, albo obraz robi się biały. Co ciekawe jak gram w jakąś grę to obraz przestaje migać zupełnie i obraz jest stabilny nawet przez kilka godzin.

Proszę o sugestie. Przejrzałem płytkę sygnałową pod kątem zimnych lutów i nic nie znalazłem.