Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki alarm wybrać do domku?

24 Lis 2010 20:55 10096 17
  • Poziom 11  
    Witam,
    Jestem zupełnie zielony w tym temacie. Mieszkam w domku jednorodzinnym (piętrowym i wykończonym). Przyszła pora na montaż alarmu i zaczęły się schody. Jedna firma zaleca alarm przewodowy na bazie Integry 128 (powiadamianie SMS-em i podział stref), zaś druga firma namawia na bezprzewodowy alarm jakiejś kanadyjskiej firmy ewentualnie na przewodowy na bazie "10-tki" z modułem GSM.
    Co wybrać????
  • Poziom 28  
    Bez znajomości układu domu, możliwych zagrożeń oraz wysokości przeznaczonych środków na zakup ciężko będzie coś doradzić. Pytanie również czy została wykonana instalacja kablowa pod alarm. Jeśli jest instalacja to dobrym i uniwersalnym rozwiązaniem jest np. CA10 satela. Jeśli jej nie ma można albo dołożyć kabelki albo zastosować system bezprzewodowy np ABAX. Trzeba jednak pamiętać, że w systemie bezprzewodowym kosztem dodatkowym eksploatacji jest konieczność wymiany baterii w czujkach i sygnalizatorach.
  • Poziom 11  
    Oczywiście, zapomniałem napisać o podstawowych rzeczach :(
    Nie, nie ma instalacji i jesli miałby być alarm przewodowy, to kable byłyby ciągnięte po ścianach - mówi się trudno i jest to wliczone.
    Co do systemu, to składałby sie z 12 czujek (prawie w każdym pomieszczeniu) - i jest to zdanie obu firm.
    Koszt? Przewodowy alarm wyceniono wraz z położeniem na 4,5 tys PLN (i jest to najtańsza póki co wersja) :( i więcej nie zamierzam wydawać
    Bezprzewodowy.. jeszcze nie wiem - czekam na ofertę. Proponują jakąś kanadyjską firmę, ale jak czytam o tej zwłoce w sygnalizacji to zastanawiam sie po co mi ten alarm...:(
  • Poziom 19  
    Ostatnio miałem klienta podobnego do Ciebie, 17xPIR, 1xKontrakton, 2xCz.dymu. Namawiałem go usilnie na Abax'a lecz nie pasowało mu to, że klawiatura jest przewodowa, a w systemie miały być ich 3 sztuki. Skończyło się na systemie firmy Jablotron. Wszystko działa jak należy centrala w miejscu centralnym domu zasięg nawet do -2 poziomów. Koszt ok 6kzł

Z plusów:
    - Prosty w obsłudze
    - Manipulatory wirefree
    - Sygnalizator też bez przewodów

Z minusów:
    - Komunikacja z czujnikami jak i sygnalizatorem w jedną stronę
    - Małe możliwości konfiguracji wejść i wyjść

Pomyśl czy nie możesz iść przewodami po elewacji np jak masz styropianową i wchodzić do mieszkania bezpośrednio z zewnątrz później bruzdy elegancko zakleić klejem. Ostatnio tak robiłem i było OK. Bo prawdę mówiąc kabel to kabel.

Pozdrawiam
    Krzysiek
  • Poziom 11  
    ventiss napisał:
    Z bezprzewodowym systemem wiąże się konieczność ciągłej konserwacji,

Jak rozumiem, jest to koniecznośc wymiany baterii. Nie sądzę aby był to większy problem, zwłaszcza, iż winno się to wydarzyć nie częściej niż raz do roku.

ventiss napisał:
    systemy mają opóźnione sygnały alarmowe z czujek.

I tego właśnie się obawiam, że daruję za friko intruzowi dodatkowa minutę :( ale czytałem też, że współczesne systemy mają ten czas znacznie skrócony.

ventiss napisał:
    Jako właściciel firmy instalującej systemy alarmowe namawiałbym również na kanadyjskiego producenta PARADOX, jest tańszy i nie odbiega swoją klasą od Satela (jak dla mnie jest lepszy pod niektórymi względami).

Oferują mi DSC (bezprzewodowy) lub przewodowy Satel. Z tym iz jeden mówi o konieczności instalacji Integry 128 (ponoć cenowo wychodzi na taniej), a drugi oferuje "10-tkę" Satela rozszerzoną o moduł GSM

ventiss napisał:
    Radziłbym też poszukać wśród innych wykonawców, bo taki system (12 czujek, powiadomienie GSM, klawiatura LCD) na bazie PARADOX kosztowałby Pana u mnie ok 3300 zł wraz z montażem.

Najpierw trzeba miec możliwość wyboru :)

Dodano po 3 [minuty]:

eworks napisał:

Pomyśl czy nie możesz iść przewodami po elewacji np jak masz styropianową i wchodzić do mieszkania bezpośrednio z zewnątrz później bruzdy elegancko zakleić klejem. Ostatnio tak robiłem i było OK. Bo prawdę mówiąc kabel to kabel.

Mi naprawdę kabel nie przeszkadza. To chyba raczej firma chce ułatwić sobie życie i zamiast bawić się u klienta 3 dni woli wszystko załatwić w 3 godz. i wyjść z czystymi rączkami, a ja potem będę sobie pluł w brodę :(
    Kable w większości szłyby przewodami wentylacyjnymi i tylko niewielkie odcinki w rynience.
  • Poziom 19  
    Firma Ropam ( polska) oferuje w sprzedaży promo do końca roku centralkę wyposażoną w moduł GSM, obudowę , klawiaturę dotykową za cenę 899,00 zł netto. Symbol centrali MGSM4.0+/TPR-1/PSR/O-R3 . Warto rozważyć tą propzycję . Jako czujniki polecam Genius Plus . Są małe i bardzo stabilne w działaniu. Jeśli bezprzewodowy to wspominany Abax lub Magellan . Oba sprawdzone i stabilne . Abax jest rozwiązaniem pewniejszym z racji komunikacji dwukierunkowej. Magellan ma ładniejsze klawiatury i dysponuje pilotem wyposażonym w klawiaturę kodową .

Nie wiem o jakiej zwłoce w bezprzewodówce mowa. Chyba o zwłoce w zapoznaniu się z parametrami systemu przez instalatora:D Tak na poważnie to bzdura wyssana z palca
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    CA10 to już moim zdaniem lekki przeżytek, jedyne zastosowanie w niezbyt dużych instalacjach, z 3-4strefami, najlepiej każda z osobnym manipulatorem.
    Lepszym wyjściem byłaby Versa15, zdecydowanie bardziej rozwojowa. Jedyny minus to tylko dwie strefy, jednak przy odpowiedniej konfiguracji można podzielić te strefy na obszary dzienne i nocne co daje podobnie jak w CA10 4 "strefy". Versę można rozwinąć do 30 czujek, a to duży plus. Praktycznie nieograniczone możliwości miałby system oparty na Integrze 64 i taką bym polecał.
    Wszystkie rozwiązania przewodowe.
    Z bezprzewodówki to tylko dwukierunkowy ABAX.
    Radzę Ci nie szukać takich fachowców którzy niby to samo na swoim sprzęcie zrobią tysiąc taniej bo się może zemścić w przyszłości. Pamiętaj że zakładasz system którego nie będziesz wymieniał.
    Z przedstawionych przez Ciebie opcji i znając Twoje nastawienie do przewodów nie wybrałbym żadnej z wymienionych ofert.. Pamiętaj też (najważniejsza sprawa) o dobrych czujnikach, bo to one są decydującym elementem systemu. Tanie będą się wzbudzać i włączać alarm z byle powodu (albo i bez powodu), będziesz się zastanawiał czy aby lepiej nie zazbrajać by nie budzić i denerwować sąsiadów.
    Konkretnie nic nie można na Twój temat napisać bo nie przedstawiłeś konkretnych wymagań.
  • Poziom 11  
    crunky napisał:
    Pamiętaj też (najważniejsza sprawa) o dobrych czujnikach, bo to one są decydującym elementem systemu. Tanie będą się wzbudzać i włączać alarm z byle powodu (albo i bez powodu), będziesz się zastanawiał czy aby lepiej nie zazbrajać by nie budzić i denerwować sąsiadów.
    Konkretnie nic nie można na Twój temat napisać bo nie przedstawiłeś konkretnych wymagań.

Jakie czujki byś polecił?
    Wymagania? ma chronić dom jak mnie nie ma. Nie musi być 2 stref, ale chciałbym moduł z powiadomieniem na komórkę.
    wiecej wymagań nie mam :)
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Każdy instalator ma swoje ulubione sprawdzone czujki, ja chwalę Siemensy IR-100, IR-120.
    Jeśli śpisz na piętrze dobrze jest aby dół czuwał. Ewentualnie aby załączone czuwanie było także w garażu. Możesz także czujniki w oknach, drzwiach zamontować i w czasie snu gdy ktoś chciałby cichaczem się włamać również zaalarmuje. Do tego właśnie potrzeba dwóch stref. Pomyl już teraz o takich "detalach" aby nie było za późno.
  • Poziom 29  
    aro_40 napisał:

Wymagania? ma chronić dom jak mnie nie ma. Nie musi być 2 stref, ale chciałbym moduł z powiadomieniem na komórkę.
    wiecej wymagań nie mam :)

+ malutka ukryta kamera
    A powiadomienie, kogo .?
  • Poziom 10  
    Jest ciekawa oferta firmy z doświadczeniem alarmowym w samochodach, testowałem centralkę i chodzi bardzo fajnie, popytaj wśród praktyków , może mają jakieś uwagi na jej temat, cena według mnie rewelacyjna :
    http://www.amt-alarmy.pl/index.php?t=3473&g=264&q=&r=0&rg=0&sg=

wiem że Satel wypuścił na dniach coś małego:
    http://www.satel.pl/pl/product/429/MICRA,Modul-alarmowy-z-komunikatorem-GSM-GPRS

a Elmes ma wersje bezprzewodowe :
    http://elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=1
  • Poziom 9  
    Ja mam inne pytanie, ale chyba w miarę w temacie.
    Czy decydując się na kupno instalacji inteligentnego budynku, powinienem oprzeć system alarmowy na centrali nie będącej częścią systemu IB (np. jednej z tych o których pisaliście)?

Nie wiem na ile niezawodne są pod tym względem instalacje IB, a bardzo mi na tej niezawodności zależy. Z drugiej strony dobrze by było, żeby wszystko tworzyło integralną całość. Nie chcę kupować osobnych centralek alarmu, systemu p.pożarowego itd. bo się nie wypłacę. Pewnie miało by to sens w przypadku większego domu, ale nie w moim. Chodzi o instalację w małym domu - 110m^2. Zawsze dobrze jeśli można wszystko obsługiwać jednym urządzeniem :) Może mi ktoś doradzić w dylemacie? A może są jakieś hybrydy? ;P
  • Poziom 10  
    Jakie funkcje ma spełniać twoja instalacja ?
    opisz je punktach, ale biorąc pod uwagę realność wykonania
    bo niektóre nie są warte zachodu i ceny....przeanalizujemy wspólnie
  • Poziom 12  
    Knopka napisał:
    dobrze by było, żeby wszystko tworzyło integralną całość. Nie chcę kupować osobnych centralek alarmu, systemu p.pożarowego itd. bo się nie wypłacę. Pewnie miało by to sens w przypadku większego domu, ale nie w moim. Chodzi o instalację w małym domu - 110m^2. Zawsze dobrze jeśli można wszystko obsługiwać jednym urządzeniem :) Może mi ktoś doradzić w dylemacie? A może są jakieś hybrydy? ;P

Taką mocną hybrydę rozwiązań alarm/ppoż/inteligentny dom tworzy platforma rozwiązań opartych na płycie NXW101.1 lub NXW101.2 firmy Nexwell (szanując czytelników forum zaznaczam, że jako pracownik wymienionego producenta nie jestem bezstronny). Na pewno jest to odpowiedź na twoje potrzeby, więc wydaje mi się, że warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie. Istotna jest też taka wartość dodana tego rozwiązania, że pełna integralność pozwala na używanie tych samych zasobów sprzętowych do różnych funkcji. Czyli kontaktrony okienne systemu alarmowego mogą odcinać dopływ ciepła poprzez sterowanie elektrozaworów pomieszczenia. Czujniki ruchu systemu alarmowego automatyzować oświetlenie w korytarzu czy wiatrołapie. W drugą stronę również to działa czujniki przewidziane bardziej pod kątem funkcji typu "inteligentny dom" nie jako przy okazji, jeśli spełniają odpowiednie warunki (a bardzo często tak jest) od razu mogą być użyte w systemie alarmowym. Czyli opierając to na takiej hybrydzie możliwości automatyki bardzo szybko się mnożą, a system alarmowy jest dużo bardziej szczelny niż gdyby realizować to osobno.
  • Poziom 10  
    Szanując zasady forum, nie podałeś cen... :) które są kosmiczne .... ile kosztuje system z montażem , jeżeli podstawowe materiały to koszt ok. 20 tyś. ??
    więc stosunek możliwości do ceny jest bardzo niski .... kto przekona żonę o konieczności takiego wydatku ??? :~)
  • Poziom 12  
    rafałskrzetuski napisał:
    Szanując zasady forum, nie podałeś cen... :) które są kosmiczne .... ile kosztuje system z montażem , jeżeli podstawowe materiały to koszt ok. 20 tyś. ??
    więc stosunek możliwości do ceny jest bardzo niski .... kto przekona żonę o konieczności takiego wydatku ??? :~)

Przede wszystkim odpowiedziałem na post użytkownika Knopka, który nie pytał o ceny tylko o możliwość zastosowania takiego systemu typu "inteligentny dom" którego nie trzeba wspierać dodatkowymi urządzeniami typu centrala alarmowa.

Co do dyskusji z żoną to kwestia wygląda następująco: "Wypasiona kuchnia" równa się "wypasiony system". Funkcjonalna kuchnia, równa się funkcjonalny system. Chodzi o pełny koszt wyposażenia. Jeśli ktoś chce poznać szczegóły zapraszam do zapytania ofertowego. Czy uda się przekonać żonę do czegoś co w powszechnej opinii wciąż jeszcze większość uważa za zbędne czy wręcz gadżet? Może w tym jest problem... a 20K już nie tak kosmiczne, a stosunek możliwości do ceny zależy również od tego jak ktoś spostrzega te możliwości i jak potrafi je wykorzystać.
    Jeśli ktoś myśli o systemach (IB) automatyki domowej jako o po prostu grupowym włączniku z funkcjami zegarowymi to faktycznie uznałbym, że "stosunek możliwości do ceny jest bardzo niski".

Chodziło mi tylko o odpowiedź na zapytanie użytkownika Knopka... niestety ni jak to się ma do reszty wątku, :(...
  • Poziom 9  
    mikroflota napisał:

Taką mocną hybrydę rozwiązań alarm/ppoż/inteligentny dom tworzy platforma rozwiązań opartych na płycie NXW101.1 lub NXW101.2 firmy Nexwell

Miałem na myśli hybrydę systemu IB z centralką alarmową np. jednego z opisywanych wyżej producentów. To że firmy zajmujące się IB mają swoje rozwiązania to wiem.

Może faktycznie za bardzo rozpisałem się co do moich planów związanych z inteligentnym domem, przez co w odpowiedziach kolegów temat ewoluował już całkiem w tą stronę. Stworzyłem nowy temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8863040#8863040

Pytanie o centralki jest nadal aktualne - czy dają możliwość integracji? Jeśli tak to które i w jakim stopniu.

Moderowany przez sharp:

Żadnych nowych tematów. Proszę trzymać się jednego.

• Poziom 10  
    W tej cenie, tj 4500 zł możesz śmiało dostać Jablotrona lub Napco w bezprzewodzie, z powiadomieniem GSM.
    Ja wybrałbym Jablotrona ze względu na możliwości i pełną skalowalność.