Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic NV-SD20 - nietypowe zachowanie

07 Paź 2004 20:55 1543 4
  • Poziom 34  
    Przeczytałem wszystkie posty dotyczące tego typu VCR z mechaniką K, jednak brak opisu podobnej usterki. Nadmieniam, że magnetowid przyniósł sąsiad po serwisie gdzie nie mogli, sobie poradzić z tym problemem... Przyznaje, że sprzęt przyjęłem warunkowo, ale chciałbym go naprawić - zwłaszcza że niejednego Panasonica już w swojej karierze zrobiłem, ale ten model jest 1 i to z takim zonkiem...

A mianowicie VCR po załadowaniu kasety wyciąga taśmę i opasuje drum'a, jednak gdy holdery dojdą do skrajnego położenia nagle silnik loadera zmienia kierunek obrotów i zaczyna wycofywać taśmę, mechanizm staje i VCR przełącza sie na "standby". Ponowne uruchomienie powoduje wyrzut kasety na zewnątrz.

Dziwne zjawisko jakie dodatkowo zaobserwowałem polega na tym, że na wyświetlaczu nie ukazują się informacje typu: ikona "kaseta załadowana" i "play". Chociaż naciśniecie "eject" po załadowaniu kasety (jednak zanim holdery się zatrzasną w zamku) powoduje miganie ikony kasety (co prawda mierne - ale może to wina wyświetlacza) ale nie zostaje ona wycofana na zewnątrz i znowu standby. Wyrzut kasety oczywiście następuje po ponownym włączeniu "operate".

Co już wykonałem:
    1. Mechanika została rozebrana i zakonserwowana właściwie. Kółka zębate oraz inne elementy mechaniczne są na pewno ustawione wg znaczników, a mechanizm "ręcznie" chodzi bez jakiś odczuwalnych oporów mechanicznych.
    2. Z marszu wymieniłem Mode Switch na nowy + konserwacja styków w gnieździe rozłącznym na PCB.
    3. Zespół silnika loadera został poddany kontroli i tuleja plastikowa współpracująca ze ślimakiem nie wykazuje pęknieć (co czytając inne posty jest głównym mankamentem tego typu mechanik). Sam silnik podałem kontroli na moment obrotowy podając napięcie z zailacza (5V) i wirnik co prawda można zatrzymać, ale nie wykazuje tendencji do przerywania pracy, co mogłoby wskazywać, że komutator czy szczotki są zużyte (zresztą przepłukany Kontaktem 60).

Proszę o porady i wskazówki w temacie co ewentualnie przeoczyłem. Serwis sugerował uszkodzenie procesora syscon , ale patrząc na ich ślady działalności konserwacyjnej (mechanizm był wysmarowany jakimś smarem zawierającym siarkę - pożółknięte plastiki no i po pewnym czasie badziej przypomina klej niż smar) raczej w to nie wierzę...
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Czy pewny jesteś,że usterka tkwi w mechanice.Czy podstawiałeś mechanizm z innego magnetowidu?
  • PCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Mariopi napisał:
    VCR po załadowaniu kasety wyciąga taśmę i opasuje drum'a, jednak gdy holdery dojdą do skrajnego położenia nagle silnik loadera zmienia kierunek obrotów i zaczyna wycofywać taśmę, mechanizm staje i VCR przełącza się na "standby". Ponowne uruchomienie powoduje wyrzut kasety na zewnątrz

Czy w tym czasie startuje DRUM?
  • Poziom 34  
    Dziekuję wszystkim za zainteresowanie tematem.
    1. Szanowny imienniku Mariusz1327, niestety niczego nie jestem pewien, bo jak już wspominałem na początku VCR trafił już do mnie "rozgrzebany" na zasadach warunkowych. Mogę tylko dodać, że nie był to serwis autoryzowany. Od mechanizmu zacząłem dlatego, bo działał nieprawidłowo i trzeba było ponastawiać zębatki, etc. Niestety, nie dysponuję takim luksusem jak drugi taki sam tyle, że sprawny egzemplarz... Gdyby tak było, to nie zawracałbym swoją pisaniną głowy ludziom na forum elektrody, a sprzęt pewnie już by hulał u sąsiada....
    Z resztą kwestie moralne przekonania właściciela sprawnego sprzętu, aby go na chwilę "pożyczył" w celach eksperymentalnych pomijam, chociaż czasami cel uświęca środki :D. Przyznaję, sam jestem posiadaczem m.in. VCR-a tej firmy, to niestety w kręgu moich znajomych i nieznajomych pech, że każdy model jest wykonany w innej generacji technologii - nie mogę zastosować w praktyce tej starej rzymskiej zasady...
    Ku przestrodze - stosując metodę "na podmiankę" jako panaceum, zawsze istnieje potencjalne ryzyko stania się "szczęśliwym posiadaczem" 2 egzemplarzy o identycznej usterce - i co wtedy ????

2. Bardzo cenna uwaga Oldboy!!! Następna dziwna rzecz w tym egzemplarzu, którą faktycznie przyznaję niedopatrzyłem. Drum wprawdzie się zaczyna obracać, ale jak już taśma jest wycofywana. To by wskazywało że syscon podejmuje właściwą decyzję co do wycofania taśmy (lub wykonuje się procedura awaryjna), gdyż drum powinien startować zanim taśma zacznie opasywać bęben wizyjny. Podejrzewam, że może to być istotnym kluczem do rozwiązania całości problemu.
    Wskazywałoby to może na źle nastawiony Mode Switch, ale jest ustawiony zgodnie z instrukcją serwisową (tzn. przy pokryciu się wszystkich kluczy na zębatkach oraz z otworem referencyjnym w chassis strzałka na Mode Switch wskazuje znacznik /w ogóle są 2/, ale właściwy jest ten ukośny).

Mimo wszystko temat uważam jeszcze za otwarty - prace w toku.
    Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.
  • Poziom 34  
    Z mojej strony temat uważam za zakończony.
    Sprzęt już sprawny!!!
    Co prawda wymagane było wymienienie pcb elektroniki (zła interpretacja sygnału z Mode Switch'a przez syscon) Po naprawdę "męskiej rozmowie" właściciel przyznał , że sprzęt jest po 3 serwisie (sic!!!)... no comment.
    Podziękowania dla mariusz1327 (jakby ewentualnie czuł się urażony moją wcześniejsza wypowiedzią) - tu to zadziałało w 100%, bo udało mi się zdobyć tzw. "trupa" w tym temacie z ogoloną mechaniką - ale pcb miał sprawne. Hmmm nadal uważam, że to luksus ....
    Więcej nie dam się nabrać na tego typu teksty że jestem ostatnią "deską ratunku", etc. do następnego razu.... :)