Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia od linii telefonicznej

majsterbieda 04 Jan 2011 22:23 2754 5
 • #1
  majsterbieda
  Level 9  
  Jestem krótkofalowcem. I od pewnego czasu zauważam w swoim TRX-ie zakłocenia w paśmie 80m (od 3,6MHz do 3,8MHz).Jest to jakiś terkot, brumm, trzaski... Użyłem stare radio tranzystorowe z zakresem fal średnich i zastosowałem je jako detektor tychże dzwięków. Stwierdziłem, że największe nasilenie zakłoceń występuje w pobliżu linii telefonicznych (pomiaru dokonałem w piwnicy naszego bloku, bo tam mam swoją stację KF).
  Czy może to mieć związek z instalacją neostrady przez moich sąsiadów ?
  Co może być powodem takich zakłoceń od linii telefonicznych?
  Jak temu zapobiec?
 • #2
  dipol
  Level 34  
  ISDN ,ADSL,IPTV,VDSL,HDSL(bardzo mocno zakłóca) -takie zakłócenia powodują,Glowery pospinać instalację wykonać przewodem ekranowanym 3x2x0.5-tak mam u siebie i nie ma problemu z radiem.Należy wykonać perfekcyjnie .
  73!
 • #3
  majsterbieda
  Level 9  
  To potwierdza moje przypuszczenia. Pytanie tylko co dalej?
  Czy ma to wykonać TP (bo jej technicy instalowali sąsiadowi neostradę), czy to już jest problem sąsiada i mam liczyć na jego wyrozumiałość , czy też istnieją jakieś formy, że tak powiem "nacisku" , tzn. przepisy prawne, może UKE ?
 • #4
  dipol
  Level 34  
  Blado to widzę jestem związany z operatorem telekomunikacyjnym jako firma zewnętrzna. kogo to będzie interesowało ze masz problem -usługa sprzedana -kasa do skarbonki płynie. Ludzi ci co montowali nie mają bladego pojęcia jak ten problem zdefiniować. Są to firmy zewnętrzne i przypadkowi ludzie.Ja sam dla siebie zestawiałem linie i nikogo o nic nie prosiłem. Słychać w słuchawce, internet działa to my nie mamy co do roboty..Zrozumienie że ADSL to jest wcz to jest taki wysiłek umysłowy nie do pokonania przez większość zatrudnionych.I wykonanie instalacji pod tym kątem nie wchodzi w rachubę. Ja sam wiem jak to jest ,wole sam wykonać niż dyskutować ze specjalistami którzy przepracowali xx lat i wszystko wiedzą.Sposób pracy,usuwanie i interpretowanie usterek z przed tylu lat przy usługach multimedialnych są dzisiaj nie aktualne.
  Jeżeli ktoś szuka omomierzem dlaczego na koncentryku nie ma( Z)-50om czy też na telefonicznym 600om i omomierz tego nie pokazuje hihi to jak to zmierzyć ostatnio dostałem takie pytanie !!!
  Spróbuj dogadać sie z chłopakami gramotnymi w temacie (tacy też sie znajdują) rozpal "grila" i wykonają sąsiadowi instalację tak jak sie robi dla siebie.Następny problem to zasilacze impulsowe i same modemy!!!
  Mając mierniki (Sherk)i wiedzę jest to temat na 30minut.
  Powodzenia!!
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  majsterbieda
  Level 9  
  Chyba znalazłem przyczynę. Zakłócenia pojawiają się wtedy, gdy włączam listwę przeciwprzepięciową zasilającą komputer (komputer jest jeszcze nie włączony, a zakłócenia są potężne). Zakłócenia rozchodzą się po całej sieci elektrycznej w całym budynku. Niektóre przewody biegną wzdłuż linii telefonicznej i stąd było przypuszczenie , że zakłócenia powoduje sieć telefoniczna. Przypuszczam, że źródłem zakłóceń, mogą być też listwy zasilające u sąsiadów. Muszę to sprawdzić.


  Temat zamykam.