Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Początkujący CAD'owiec

13 Oct 2004 09:32 4294 14
 • Level 27  
  Dostałem niedawno wiadomść, że rysunki techniczne mam wykonywać rysunki techniczne. Mam w zwiazku z tym parę pytań:

  1. W czym to robić ?
  2. Ile kosztują programy wymienione w pkt. 1. ?
  3. Czy są jakieś darmowe ?
  4. Czy są ich odpowiedniki pod linkusa ?
  5. Jakie to w ogóle jest ? Łatwe ? Mam trochę już z tym obycia, ale nie wiem, czy wystarczy...


  z góry dziękuję
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 33  
  Pod linuksa polecam prrogram Qcad, znajdziesz go w kilku miejscach, np. tuttaj:
  http://www.ribbonsoft.com/qcad.html
  Niestety to wersja tylko demo (trzeba ją restartować co 10min), pełna wersja kosztuje 26$.
  Jeżeli poszukasz w necie powineineś inne wersje.
 • Level 15  
  Witam

  Do rysunku technicznego najlepszym programem jest AutoCAD, najnowsza wersja to chyba Auto CAD 2005. Cena takiego programu równa się kilka tysięcy zł. Poza tym jest kilka podobnych i prostszych programów ale nie tak dobrych jak AutoCAD.

  pozdrawiam jozgaw
  ---------------------------------------------------------------------------
  To znowu ja
  Może tu znajdziesz coś interesującego są darmowe programy http://www.dobreprogramy.com/index.php?dz=1&t=65

  jozgaw  Dlaczego dwa posty jeden pod drugim ?
  Posty scaliłem.
  ankuch.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 13  
  Kiedys chyba darmowy byl MegaCAD nie wiem jak jest teraz, w kazdym razie polecam tylko AutoCAD, a wersje AutoCAD2000 widzialem u kolegi jak pracowala pod linuksem (nowsze tzn. 2004, 2005 raczej nie beda dzialaly wymagaja nie wiedziec czemu ie6), nie polecam roznych tam Intellicad itp. chociaz ze sa niedrogie.
 • User removed account  
 • IT specialist
  Jest kilka darmowych programów (były np. na płytkach PCWordKomputer), mają one nieco mniej możliwości, nie potrafią zapisywać w formacie AutoCada ale zależy co chcesz robić.
  Używałem kiedyś Design Cad Pro (i paru innych ale nie pamiętam nazwy) do wymiarowania i projektowania kuchni i zrobiłem to bez problemu. Mam jeszce kilka płytek z PCWordKomputer z tymi programami i mogę je bezpłatnie odstąpić (informacje na pw. gg).
  Poszukaj na stronie PC World Komputer http://www.pcworld.pl/ftp/pc/index.html dział Grafika
  i na stronie Chip.pl http://download.chip.pl/index/download_index_1183.html?PHPSESSID=f16e72eb8a7c5c09c31ae8f270c21c65
 • Level 37  
  Invert wrote:
  Ja posiadam wersie autocada 14PL to jest chyba najstrasza wersja. ...

  To nie najstarsza, ja w latach 80 miałem 2,62 a i pewnie wcześniejsze tez były. Potem były jeszcze 9, 10, 11, itd...
 • Level 30  
  Na stronie Heliona jest cały tekst książki "AutoCad 12" w pdf-ie. Jest naprawdę dobra do nauki podstaw, bo wprowadza w filozofię pracy tego programu. Wersje nowsze (ponad 2000) działają podobnie jak wcześniejsze, mają tylko dużo więcej różnych funkcji, których i tak 98% użytkowników nie wykorzystuje.

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • Level 39  
  autocad jest rewelacyjny -prose rzeczy robisz bez problemu natomiast te zaawansowane ...renderingi , rysunki 3d,importowania z innych programów,praca na warstwach, etc... możliwości nieprzeciętne [najłatwiej narysować prostą]wymagają sporo czas na poznanie
  oczywiście potrzebne są biblioteki -bo te na krążku są prymitywne i znikome możliwości wyboru
  ale jak ktoś jest obcykany to i w corel draw zrobi rysunek,i to całkiem godziwy -no nie taki jak w cadzie
  jeśli go poznasz dobrze ,to praca na nim - prawdziwa frajda-nie pytaj tylko do roboty
  powodzenia
 • Level 22  
  Ja używam CAD-a wyłącznie do rysunków 2D (lub - jak to się mówi - 2,5D). Od wielu lat stosuje program firmy Malz-Kassner. Program od początku pisany był pod Windows i nie ma żadnych DOSowskich naleciałosci. Jest bardzo intuicyjny i przyjazny. Wewrsja podstawowa jest do kupienia (także w Polsce) za około 100 Euro. Na stronie producenta znajdziesz 30-dniową wersje w pełni funkcjonalną (bez jakichkolwiek ograniczeń). Odwiedź stronę www.cad6.com. Gorąco polecam.
 • Level 16  
  Jest program jeszcze MikroStation podobnego kalibru a dla studentów jest dość tani (przynajmniej taki kiedys byl). Wiem tez ze wychodzi darmowa gazetka z tego programu i kiedys byla do niej dolączona niekomercyjna ver. MikroStation 95 (bylo to tak z 1,5 albo ze 2 latka temu przynajmniej). Program naprawde dobry firmy Bentley.
  Kolega natomiast pracowal kiedys na programie Designer (chyba jakos tak sie nazywa) ktoras starsza wersja byla dolaczona do jakiegos czasopisma ma mniej troche funkcji ale zawsze.
 • Level 18  
  Jeżeli masz robić tylko rysunki 2D to faktycznie najprościej będzie zastosować program typu AutoCad. Natomiast do projektowania bardziej przydatne są programy 3D, w których tworzy się najpierw detal poprzez obróbkę bryły. Można go oglądać na wszystkie strony, poszczególne wykonane detale składać w złożenia i sprawdzać kolizje, otrzymywać kolorowe rysunki w formie prawie zdjęcia projektowanego zespołu. Wykonane detale można wstawiać do innych zespołów, tworząc całe biblioteki elementów i zespołów. Natomiast wykonanie z tego rysunków technicznych odbywa się prawie automatycznie. Trzeba tylko powyciągać niektóre wymiary i wypełnić tabelkę. Osobiście korzystam z programy Solid Edge i nie narzekam.
 • Level 14  
  IntelliCad to naprawde jest toporny, Sprawdz VISISeries™ zerknij sobie na strone producenta http://www.vero-software.com/ to jest dopiero wypas niestety drogi :) Posiada jeszcze CAM. Jakby co to pisz na PW (pracuje na wersji 11.3)