Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite A300 botuje system z HDD2 a z HDD1 nie

29 Sty 2011 08:31 2407 17
  • Poziom 10  
    Witam

Posiadam laptopa Toshiba Satellite A300 1bz, ma on miejsca na dwa dyski twarde. Oryginalnie był jeden dysk Hitachi 250 GB na pierwszym kanale jako HDD1, dokupiłem drugi dysk Samsunga 500 GB i zamontowałem go w drugim miejscu jako HDD2, zrobiłem obraz partycji c: z pierwszego dysku i wgrałem na dysk samsung zainstalowany w HDD2. Po zmianie kolejności botowania w biosie i zmianie w boot.ini z partition(2) na partition(1), bo na dysku hitachi była ukryta partycja recovery, system uruchomił się bez żadnych problemów. Chciałem zainstalować program który wymagał aby dysk systemowy był na kanale 1 czyli na HDD1 więc przełożyłem dysk z HDD2 na Hdd1 w miejsce hitachi lecz system nie chce wystartować, po biosie jest tylko migający znak kursora na czarnym tle i tyle, dalej nie startuje.

proszę o jakąś poradę co z tym fantem zrobić

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Naprawa rozruchu. Sądząc po konfiguracji rozruchu system to XP. Podaj całość konfiguracji boot.ini.
  • Poziom 10  
    Zgadza się, system to Xp

tak wygląda obecnie boot.ini

[boot loader]
    timeout=5
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\windows
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\windows="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /noguiboot /numproc=2

:D
  • Poziom 43  
    Chyba ok. Spróbuj naprawić z płyty instalacyjnej xp poleceniem FIXBOOT.
  • Poziom 10  
    niestety FIXBOOT nie pomogło, próbowałem też FIXMBR ale dalej się nie botuje, nie mam pomysłu co z tym dalej zrobić
  • Poziom 43  
    Partycja z Windows jest aktywną partycją podstawową?
  • Poziom 10  
    Partycja systemowa jest aktywna, system na tym dysku uruchamia się normalnie na drugim gnieździe(HDD2) a z HDD1 nie chce się uruchomić, po włożeniu starego dysku na którym jest ten sam system, bo z niego było klonowane, system uruchamia się z HDD1, nawet po dodaniu wpisu do boot.ini nie dochodzi do wyboru systemu, po biosie jest tylko kursor i tak stoi, jest tylko mrugnięcie diody pracy dysku, nic się nie ładuje.
    Dla pewności ze to nie coś z ustawieniami biosu przywróciłem stawienia defaultowe ale i po tej operacji system nie startuje.

Mało prawdopodobne ale może np. zapisały się gdzieś numery seryjne dysku który był na tym slocie jako pierwszy i nie chce przyjąć innego dysku, jak myślicie?

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    To jest prawie na 100% problem z rozruchem. Nie wiem już jak to ugryźć. Tak nawiasem mówiąc, mam na stacjonarnym komputerze 4 dyski wewnętrzne i 2 zewnętrzne ale jak instaluję system (tyle, że u mnie to Vista) to odłączam fizycznie wszystkie dyski, które są wyświetlane wyżej na liście niż ten, na którym stawiam system. Dlaczego? Bo domyślnie i tak rozruch zrobi na pierwszym fizycznie dysku. I oczywiście po późniejszym usunięciu tego "pierwszego" dysku system nie wstaje. Jak pamiętam instalacje XP na komputerach z wieloma dyskami to działo się dokładnie tak samo.
  • Poziom 10  
    nie mam wyjścia, zostawię na razie tak jak jest, pewnie tylko reinstalka systemu będzie rozwiązaniem, chyba że przyjdzie mi na myśl jakiś pomysł, dzięki za pomoc w próbie rozwiązania mojego problemu

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Poczekaj z tą re-instalacją chwilkę!
    Przełóż dyski tak, jak system wstawał. Kiedy się odpali Windows wejdź w edytor rejestru Start -> Uruchom -> regedit
    Tam wybierz LOCAL_MACHINE i znajdź wpis systemu "Mounted Device" (chyba - z pamięci piszę) i go usuń. Teraz wyłącz komputer, zamień dyski i uruchom. System sam odbuduje swoją strukturę w rejestrze.

A bym zapomniał, ten system sklonowany też musi być (najlepiej) bez tego wpisu, więc po jego usunięciu dopiero sklonuj system na dysk drugi.
  • Poziom 10  
    d3zynh - zrobiłem jak mi poradziłeś ale niestety nie pomogło, dalej kombinuje może przypadkowo uda się coś zrobić i zadziała :D
  • Poziom 43  
    Ile masz partycji na dysku, z którego chcesz uruchamiać system?
  • Poziom 10  
    na dysku są 4 partycje podstawowe, na pierwszej (c) jest zainstalowany system, partycja aktywna, system normalnie się uruchamia z drugiego kanału HDD2, bios zaktualizowany do najnowszego bo poprzedni nie miał opcji botowania z drugiego dysku, po przełożeniu do pierwszego kanału HDD1 nie startuje.
  • Poziom 21  
    I dzieje się tak gdy masz tylko ten jeden dysk w środku?
  • Poziom 10  
    dzieje się tak gdy chcę zamienić dyski miejscami, przy podłączonych dwóch dyskach tak jak było na początku po dołożeniu dysku czyli hitachi na HDD1 i samsung na HDD2 mogłem normalnie zabotować z HDD1 i widziałem i mogłem normalnie korzystać z partycji drugiego dysku, po sklonowaniu na drugi dysk systemu i zmianie w boot.ini z partycji 2 na 1 bo była ukryta recovery mogłem zabotowac z HDD2 i system normalnie startował i widziałem i korzystałem z partycji pierwszego dysku, przy włożonym tylko jednym dysku system startuje ale tylko gdy dyski są umieszczone jak na początku HDD1 hitachi HDD2 samsung,
    W biosie nie były zakładane żadne hasła na dyski, wygląda tak jak by bios nie chciał zabotować dysków w innych slotach niż były na początku
  • Poziom 21  
    Może rozwiązaniem byłoby zainstalowanie bootloadera w MBR dysku i odznaczenie aktywnej partycji?
  • Poziom 10  
    z tym może być problem bo czystego MBR-a będzie potrzebował program do szyfrowania dysku który właśnie chce zainstalować i dlatego chcę przełożyć dyski żeby nowszy i szybszy był dyskiem systemowym. No cóż, zostanie mi chyba opcja z systemem na wolniejszym dysku, bo nie mam już pomysłu na rozwiązanie mojego problemu.