logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dwie sieci. Dwie przeglądarki. Dwa zadania. System LINUX

draski 31 Sty 2011 23:47 2853 11
REKLAMA
  • #1 9085416
    draski
    Poziom 15  
    Posty: 215
    Pomógł: 4
    Ocena: 29
    Witam wszystkich i proszę o pomoc w konkretnym problemie.
    System UBUNTU LINUX KOLIBEREK :
    Linux ubuntu 2.6.32-27-generic #49-Ubuntu SMP Wed Dec 1 23:52:12 UTC 2010 i686 GNU/Linux
    PROBLEM :
    Potrzebuje mieć jednoczesny dostęp za pomocą dwóch przeglądarek do internetu na np. mozilli oraz na drugiej do innych urządzeń w innej sieci.

    PRZYKŁAD:
    Posiadam laptopa którym na mozilli łączę się z internetem przez wifi z ruterem który udostępnia mi internet po mieszkaniu ( standardowa konfiguracja jak w tysiącu domów, dodam że internet drogą radiową pobieram i wyglonda to tak DOSTAWCA >> AP KLIENT >> RUTER >> LAPTOP)
    i dodatkowo mam to wszystko po PROXY i tak to ma zostać.

    Teraz jednocześnie chciałbym podpiąć do laptopa po eth0 np ruter kolegi na jakiejś innej klasie adresowej ip, uruchomić np przeglądarkę EPIPHANY i dokonać konfiguracji tego ustrojstwa. Oczywiście poza proxy i w innej przeglądarce.

    J A K ???:cry:
    Z góry dzięki za zainteresowanie. :cry:
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 9085480
    szafarz
    Poziom 20  
    Posty: 241
    Pomógł: 38
    Ocena: 24
    Jeśli dobrze zrozumiałem, to w laptopie masz internet przez WiFi z routera, do którego nie masz dostępu (bo inaczej wystarczyło by kolegę do tego routera podpiąć...). A w laptopie masz wolne eth0. Możesz to zrobić tak:

    1. Podpinasz kolegę kabelkiem do laptopa.
    2. W wierszu poleceń stukasz kolejno:
    sudo ifconfig eth0 10.100.100.1 netmask 255.255.255.0 up
    sudo iptables -A POSTROUTING -t nat -s 10.100.100.0/24 -j MASQUERADE
    3. U kolegi nadajesz podpiętej karcie adres 10.100.100.X gdzie X jest z zakresu 2-254, domyślną bramę na 10.100.100.1 oraz serwer DNS taki jak u Ciebie (cat /etc/resolv.conf)

    I tyle.
    Można to zrobić bardziej elegancko, czyli użyć reguły SNAT w iptables, skonfigurować na laptopie proxy-dns-dhcpd i kolega mało, że dostanie adres IP, adres bramy i adresy DNS, to jeszcze będzie połączony przez proxy (np. squid), z którego możecie korzystać razem, co przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania łącza.

    P.S. Jeżeli nie działa, to prawdopodobnie masz włączony firewall u siebie (możesz go wyłączyć przez: sudo service iptables stop)
  • REKLAMA
  • #3 9085525
    draski
    Poziom 15  
    Posty: 215
    Pomógł: 4
    Ocena: 29
    Ale mi bynajmniej nie chodzi o udostępnienie połączenia czy jakiegokolwiek ruchu pomiędzy nazwijmy to dwoma ruterami nic z tych rzeczy.

    po prostu siedzę se na necie przeglądam stronki i zerkam do innej przeglądarki co się dzieje np na innym ruterze który podpinam tymczasowo, te dwa urządzenia nie pracują razem nigdy nie będą w jednej sieci i poza moim laptopem nie mają nic wspólnego i nawet internet ich nie łączy. teraz mam taki efekt że jak se w rj kabla wsadzę to nie mam neta jak zrobić wifi do firefoxa a eth0 do EPIPHANY

    Dodano po 1 [minuty]:

    ps do wszystkiego mam dostęp fizyczny i softwarowy ale nie w tym rzecz
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 9085541
    piterus99
    Poziom 43  
    Posty: 8915
    Pomógł: 1084
    Ocena: 328
    Generalnie, jak na dwóch interfejsach będziesz miał dwie różne podsieci, to chyba nie jest problem - chcesz zablokować firefoxowi sięgania do drugiej podsieci czy co?
    Problemem moze być to, że jak wkładasz RJtke to zmienia Ci się tabela routingu - ostatnio dodane połączenie wskakuje z bramą, więc masz trase do 0.0.0.0 przez tamten router, potrzebujesz mieć dalej przez wifi. Wywal DHCP z tego połączenia, przypisz IP do interfejsu ręcznie, nie dodawaj dnsów do resolv.conf ani żadnych wpisów do tabeli routingu i będzie się trzymać kupy.

    Z firefoxa z innej zakładki spokojnie sięgniesz do obu routerów.
  • REKLAMA
  • #5 9085557
    draski
    Poziom 15  
    Posty: 215
    Pomógł: 4
    Ocena: 29
    oki ale firefoxa ogólnie konsiguruje do proxy a drugą nie czy radzisz proxy ustawić w systemie ??
    Teraz jak wyłączę proxy to jirefox łączy sie po eth0 jak włączę proxy to wifi
    po odswieżeniu rutingu
  • #6 9085568
    piterus99
    Poziom 43  
    Posty: 8915
    Pomógł: 1084
    Ocena: 328
    proxy to Twój wybór, nie ma znaczenia(miałoby, gdyby proxy było w klasie interfejsu wifi)

    Ew weź po włączeniu wifi kieruj cały ruch znowu na eth0(nie mam pod ręką żadnego linucha, więc sam musisz sobie wygooglać polecenie), usuń też tą trasę od wifi.
  • #7 9085578
    draski
    Poziom 15  
    Posty: 215
    Pomógł: 4
    Ocena: 29
    internet leci po 192.168.10.101/24 brama 192.168.10.250

    eth0 po 192.168.1.5/24 brama 192.168.10.250
  • #8 9085584
    piterus99
    Poziom 43  
    Posty: 8915
    Pomógł: 1084
    Ocena: 328
    No jak brama może leżeć poza podsiecią(no dobra, czasem może, ale nie w tym wypadku)?
  • #9 9085585
    szafarz
    Poziom 20  
    Posty: 241
    Pomógł: 38
    Ocena: 24
    Zaczynam kumać, ale strasznie wolno. Jeżeli na eth0 masz inną sieć a ze skonfigurowanym proxy w firefox masz dostęp do internetu a nie do sieci na eth0 to zajrzyj na kartę konfiguracji proxy w firefox. Na dole okna jest linijka "No PROXY for:" i tu wpisz adres sieci z interfejsu eth0 i po sprawie. W jednej przeglądarce masz dostęp do obydwu sieci na raz.
  • #10 9085605
    draski
    Poziom 15  
    Posty: 215
    Pomógł: 4
    Ocena: 29
    no tak niby proste ale jak mam podniesiony eth0 up to mi wywala wifi i dopisanie 192.168.1.1 nic mi nie daje bo aby mi net smigał to musz e położyć eth0

    Dodano po 8 [minuty]:

    draski napisał:
    internet leci po 192.168.10.101/24 brama 192.168.10.250

    eth0 po 192.168.1.5/24 brama 192.168.10.250


    tu mi się błąd wkrad na elektrodzie jest tak
    eth0 po 192.168.1.5/24 brama 192.168.1.250

    Dodano po 36 [minuty]:

    problem rozwiązałem niby tak:
    eth0 po 192.168.1.5/24 brama 0.0.0.0
    nie mam już sił dziś się bawić ale ale tak teoretycznie jak w podsieci związanej z eth0 192.168.1.5/24 będzie pod siec 192.168.100.5/24 za bramą 192.168.1.250/24 to jak mam to zrobić by się tam dostać teraz jak wklepałem 0.0.0.0 zamiast eth0 po 192.168.1.5/24 brama 192.168.1.250

    dodam że nie jestem linuxowym guru
  • #11 9090570
    szafarz
    Poziom 20  
    Posty: 241
    Pomógł: 38
    Ocena: 24
    Zakładam, że wywala internet po podniesieniu eth0 z powodu konfiguracji bramy. Najproszy sposób to podnieść eth0 i jeszcze raz (bez względu na to czy był czy nie) podnieść interfejs z internetem. załóżmy, że wlan0.

    sudo dhclient wlan0

    jeżeli pokaże, że dhclient już działa to wcześniej:

    sudo killall dhclient
  • #12 9436755
    draski
    Poziom 15  
    Posty: 215
    Pomógł: 4
    Ocena: 29
    Temat zamykam rozwiązano tam jak napisałem w ostatnim poście

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukiwał sposobu na jednoczesne korzystanie z dwóch przeglądarek internetowych na systemie Ubuntu Linux, z jedną przeglądarką (Mozilla Firefox) łączącą się przez WiFi oraz drugą (Epiphany) korzystającą z połączenia Ethernet (eth0) z innym routerem. Problemy dotyczyły konfliktów w tabeli routingu oraz ustawień proxy, które wpływały na dostęp do internetu. Użytkownicy zaproponowali różne rozwiązania, w tym ręczne przypisanie adresów IP, wyłączenie DHCP dla eth0 oraz konfigurację proxy w Firefoxie, aby umożliwić dostęp do obu sieci. Ostatecznie użytkownik rozwiązał problem, ustawiając bramę eth0 na 0.0.0.0.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA