logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak skonfigurować 2 routery, by komputery w sieci się widziały?

pawcio416 09 Lut 2011 17:45 1922 9
REKLAMA
  • #1 9127087
    pawcio416
    Poziom 10  
    Posty: 139
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    Da się połączyć 2 komputery przechodząc przez 2 routery?
    Mam router o bramie 192.168.10.1 i w tą sieć musiałem wpiąć 2 router ale żebmy za nim był internet brama musi być różna od pierwszej. Czy jest możliwość żeby to skonfigurować aby wszystkie komputery z 2 routerów się widziały?
  • REKLAMA
  • #2 9127246
    scrooge123
    Poziom 14  
    Posty: 77
    Pomógł: 9
    narysuj schemat o Co ci chodzi z informacjami o routerach, sieciach etc..
  • #3 9127256
    yacho0
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Jak rozumiem masz ustawioną inną bramę na tym drugim routerze i komputer do niego podłączony nie ma internetu ?
  • REKLAMA
  • #4 9128925
    Mexit
    Poziom 25  
    Posty: 648
    Pomógł: 54
    Ocena: 28
    Drugi router musi mieć ustawiony jako bramę adres 1-go routera - jeżeli jest do niego bezpośrednio podłączony.
    Coś kiepski z ciebie informatyk, skoro masz problemy z tak podstawowymi rzeczami.
    Nie znamy schematu sieci (co zostało już wspomniane wyżej), brak informacji o routerach, ich konfiguracji...
  • REKLAMA
  • #5 9129858
    pawcio416
    Poziom 10  
    Posty: 139
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    Załączyłem schemat, gdy bramy na obu routerach są identyczne to k4 i k5 nie mają dostępu do internetu i do zasobów sieciowych k1, k2 k3.
    Załączniki:
    • schemat.jpg (13.45 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #6 9130133
    arst
    Poziom 12  
    Posty: 23
    Pomógł: 4
    Ocena: 3
    Możliwość taka jest. Problemem jest konfiguracja routerów.
    Na swoim rysunku zaznaczyłeś tylko jeden adres IP - każdy router posiada 2 interfejsy sieciowe (a więc 2 adresy IP) - a informacja z jakich podsieci są to adresy jest niezbędna.
    Założę zatem że:
    - router I jest serwerem DHCP dla k1, k2 i k3 (dalej k1-3)
    - router II jest serwerem DHCP dla k4, k5.
    - adresy K1-3 są z innej podsieci niż k4-5.

    Wymagania:
    - adres ZEWNĘTRZNY routera II powinien być STATYCZNY (albo przypisany do MAC) z podsieci k1-3.
    - w opcjach routera I (albo na stałe w k1-3) powinna być dodana trasa statyczna do podsieci w której są k3-4.
    I wystarczy. Łatwiej na przykładzie:
    router I - ip zewnętrzny nieistotny (neostrada, więc i tak się zmienia)
    adres wewnętrzny 192.168.10.1 (maska 255.255.255.0)

    k1 - adres 192.168.10.101 (maska 255.255.255.0 brama 192.168.10.1)
    k2 - adres 192.168.10.102 (maska 255.255.255.0 brama 192.168.10.1)
    k3 - adres 192.168.10.103 (maska 255.255.255.0 brama 192.168.10.1)

    router II -
    adres ZEWNĘTRZNY 192.168.10.2 (maska 255.255.255.0 brama 192.168.10.1)
    adres wewnętrzny 192.168.1.1 (maska 255.255.255.0)

    k4 - adres 192.168.11.101 (maska 255.255.255.0 brama 192.168.11.1)
    k5 - adres 192.168.11.102 (maska 255.255.255.0 brama 192.168.11.1)

    dodatkowo w k1-3 powinien być wpis:
    "route add 192.168.11.0 mask 255.255.255.0 192.168.10.2" - albo ustawiona odpowiednia opcja w serwerze dhcp routera I (nie każdy to umożliwia, w różnych robi się różnie, więc bez konkretów)
  • #7 9130261
    pawcio416
    Poziom 10  
    Posty: 139
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź
  • #8 9131745
    slvestr
    Poziom 32  
    Posty: 1664
    Pomógł: 161
    Ocena: 89
    Druga opcja to podłączyć drugi ruter jako switch. Wpinając się z pierwszego rutera do wejścia Lan a nie Wan.
  • REKLAMA
  • #9 9157824
    pawcio416
    Poziom 10  
    Posty: 139
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    Nie mam dostępu do 1 routera, wiem tyle że moja sieć na nim chodzi, zaś mój router to wrt 54g linksys i tam nie widzę opcji switch...
  • #10 9162408
    rumarcin11
    Poziom 12  
    Posty: 53
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    wystarczy wyłączyć DHCP drugi router który jest podłączony do routera i powinno ci działać, jak będzie chciał podłaczyć ponowne muszyc wpisać ręcznie ip w kartę sieciowej taki jak masz ustawione w routerze drugi i podłączyć pod Lan

Podsumowanie tematu

✨ Aby skonfigurować dwa routery tak, aby komputery w obu sieciach mogły się widzieć, należy ustawić różne bramy dla każdego routera. Router I powinien być serwerem DHCP dla jednego zestawu komputerów (k1, k2, k3), a Router II dla drugiego (k4, k5). Adres wewnętrzny Routera I powinien być 192.168.10.1, a Router II powinien mieć adres z tej samej podsieci. Ważne jest, aby Router II miał statyczny adres z podsieci Routera I oraz aby w Routerze I dodać trasę statyczną do podsieci Routera II. Alternatywnie, Router II można podłączyć jako switch, łącząc go z portem LAN Routera I. W przypadku braku dostępu do Routera I, można wyłączyć DHCP w Routerze II i ręcznie ustawić adres IP dla komputerów.
REKLAMA