Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy Eclipse/avrdude obsłuży programator Kamprog ?

23 Lut 2011 02:31 2132 16
  • Poziom 12  
    Witam,
    mam pytanie, czy da się wgrywać wsad bezpośrednio z Eclipse przez Kamprog ZL20PRG? Pytam, gdyż nie ma go do wyboru w obsługiwanych przez Eclipse programatorach.
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Tak w ogóle to nie jest kwestia Eclipse i twojego programatora tylko kwestia programu avrdude i programatora. Bo samo eclipse nie ma nic wspólnego z programatorami. Dopiero PluginAVR obsługuje AVRDUDE, który z kolei może obsługiwać programatory sprzętowe.

Jeśli więc na liście programatorów avrdude nie znajdziesz/znajdujesz swojego to masz klops. Tak to bywa z programatorami ZL-coś-tam_PRG nietypowmi, tzn niezgodnymi z jakimiś znanymi rozwiązaniami.
  • Poziom 26  
    Dokładnie, to jest jakieś "nie wiadomo co jest w środku". Mają jakiś dedykowany program itd. A tak jak napisał Mirek, Eclipse nie ma nic do programatora.

Wszystko idzie zrobić, wystarczy napisać samemu make file i wykorzystać ich pogram w trybie wsadowym. A tak w ogóle to najlepiej złożyć sobie avr-doper'a.

Pokaż screena gdzie możesz go rzekomo wybrać.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Aha, czyli jest to zrobione w ten sposób. W takim razie mam wstępnie wgrany w Eclipse PluginAVR, i to nawet przez Ciebie Mirekk36:) Pewnie się domyślasz skąd.

Mam STK200, ale jest to w moim przypadku o tyle niewygodne że muszę wgrywać wsad na innym komputerze(LPT), a Kamproga kupiłem bardzo dawno temu, jak jeszcze najmniejszego pojęcia nie miałem na temat uC. Teraz sobie pomyślałem, że jeżeli jednak go posiadam to może zacząć go używać. A jeżeli nie to po prostu będę musiał się go pozbyć.

hotdog: chyba teraz nie muszę Ci już pokazywać screen'a. A jakiś programator pod USB sobie w najbliższym czasie mam zamiar złożyć.

Dziękuję za odpowiedzi
  • Poziom 42  
    No jeśli sobie złożysz jakiś USBASP to od razu zyskasz możliwość pięknego programowania wszystkich procków AVR wprost spod Eclipsa ;)
  • Poziom 12  
    Złoże go sobie, ale dopiero za jakiś miesiąc, myślałem że uda się jakoś jednak używać tego Kamproga. No cóż, pozostaje mi się nadal męczyć z wgrywaniem programu na innym komputerze.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Light-I napisał:
    Zamiast gdybać, proponuję zapytać w kamami.pl, z tego co widzę, chwalą się, że :
    Cytat:
    Współpraca z AVR Studio
    Współpraca z Bascom AVR

http://kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=50609

No ale nie "praca z avrdude" a przez to nie będzie pracy z Eclipse a przecież o to chodzi. Bo jak już ktoś spróbuje Eclipse to powrót do AVR Studio powoduje raczej dreszcze niechęci na plecach ;)
  • Poziom 12  
    mirekk36 napisał:
    A przeglądałeś ten temat?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1918938&highlight=

może masz w zanadrzu jakąś przejścióweczkę na FT232 albo sam scalaczek? Zaraz mógłbyś sobie odpalić programowanie na tym kompie gdzie piszesz programy ;)

tak, przeglądałem wcześniej ten temat, niestety FT232 nie mam nigdzie pod ręką. W tamtym wątku piszesz że:

mirekk36 napisał:
    Zamiast kupować gotowe moduły z FT232RL polecam się wstrzymać i poczekać na specjalną wersję rozwiązania...

Także się wstrzymuję póki co z jakimikolwiek próbami składania programatora, dopóki nie zobaczę co to za rozwiązanie:D

Light-I: Wcześniej korzystałem z AVRStudio i rzeczywiście nie chcę do niego wracać.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    hotdog napisał:
    Wszystko idzie zrobić, wystarczy napisać samemu make file i wykorzystać ich pogram w trybie wsadowym.

Cytowanie siebie jest dziwne, ale wystarczy się wczytać w instrukcję i jesteś w stanie to zrobić kilkoma linijkami. W sekcji np. "post build step" itp. Pokombinuj trochę.
  • Poziom 12  
    W tym momencie nie wiem czy ma sens próba wgrywania wsadu przez Eclipsa, po kilkukrotnym zaprogramowaniu ZL20PRG przez dedykowane oprogramowanie nie daje się już programować(kilka sztuk różnych uC). Także póki co wracam do poczciwego i sprawdzonego STK200.

Dziękuję za odpowiedzi
  • Poziom 26  
    Krejzol_3000 napisał:
    kilkukrotnym zaprogramowaniu ZL20PRG przez dedykowane oprogramowanie nie daje się już programować(kilka sztuk różnych uC)

trochę nie chce mi się wierzyć w to co mówisz... wygląda na zablokowane przez fusy, wątpię że z winy programu, czy programatora...
  • Poziom 12  
    Nie, w żadnym wypadku nie jest to wina fusów. Pewnie chodzi Ci o SPIEN, jest on włączony cały czas bo przecież później można ten sam uC zaprogramować przez STK200, pierwsza próba komunikacji przez STK po programowaniu ZL20PRG kończy się błędem, kolejne są poprawne. Poza tym nigdy nie próbowałem zmieniać fusów przez ww. programator.
  • Poziom 26  
    Nie chcę się tutaj wykłócać, ale sposób w jaki to przedstawiasz problem jest moim zdaniem nie realny. Na możliwość programowania przez SPI mają wpływ tylko 3 rzeczy i wszystkie są kwestią fusów (SPIEN, taktowanie, czasami można też odłączyć reset). Co byś nie zapisał do flasha, albo eepromu, to itak nie wpłynie na możliwość zaprogramowania. Więc fusy musiałyby być zmodyfikowane. Znowu stk200 nie jest w stanie zaprogramować procesora jeżeli zostały one zmienione.

Jeżeli procesor nie da się zaprogramować, a fusy rzeczywiście są poprawne, to chyba ten programator jest warty tyle, ile waży :)
  • Poziom 12  
    No właśnie ja już nie mam sił na ten programator, więc odpuszczam sobie programowanie Kamprogiem, zresztą przez przygody z nim zaniechałem naukę programowanie uC, dopiero po dłuższej przerwie wziąłem się za to z powrotem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A zaglądałeś do środka, co siedzi w nim ? Może da się go przerobić na USBasp ?