Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana lampy metalohalogenkowej

norbikk 28 Lut 2011 20:34 3673 20
  • #1 28 Lut 2011 20:34
    norbikk
    Poziom 15  

Witam
    Czy to możliwe żeby uszkodzenie zapłonnika lampy metalohalogenkowej spowodowało wybuch żarnika?
    Założyłem nowy żarnik i przy próbie odpalenia wybuchł wybijając korki w instalacji elektrycznej.
    Na starym żarniku próbował zapalać się ,jednak gasł wiec uznałem że uszkodzony żarnik.
    Teraz nie wiem co robić dalej.
    Moc taka sama obydwu palników.

0 20
  • #2 28 Lut 2011 21:25
    humax
    Poziom 18  

Według mnie bardzo mało możliwe- chyba, że to jakiś chiński elektroniczny układ wysokoczęstotliwościowy, który potrafi doprowadzić do rezonansu akustycznego. Podejrzewałbym uszkodzenie mechaniczne nowej lampy. Załóż kolejną lampę i uważaj żeby jej nie poobijać przy montażu.

0
  • #4 01 Mar 2011 13:12
    humax
    Poziom 18  

To, że metalohalogenkowa czasami wybuchnie to normalne - chociaż średnio częste. Ale czy wymieniałeś wtedy zapłonniki i to pomagało? W każdym razie trzeba dbać żeby być daleko od "wybuchu" - szkło z bańki praktycznie całkowicie odparowuje i dookoła lecą wypalające w skórze dziury szklane drobiny.

0
  • #5 01 Mar 2011 15:10
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Powiem Ci, że nie było na to reguły. Zarówno zapłonniki się uszkadzały jak również bywały badziewne żarówki. U mnie największym problemem były oprawy bez szkła zabezpieczającego.

0
  • #6 01 Mar 2011 18:21
    kaszel
    Poziom 17  

Moim zdaniem uszkodzony jest nie układ zapłonowy, a statecznik w tej oprawie. Lampy MH nie strzelają od tak sobie w szczególności nowe.

Kolego norbikk, sprawdź czy statecznik nie jest zwarty. Jeśli układ zapłonowy uruchomił lampę ze zwartym statecznikiem, to przez lampę popłynął cały prąd zwarciowy -> wybuch jarznika i zadziałanie bezpiecznika.

0
  • #7 01 Mar 2011 22:26
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

kaszel napisał:
    Moim zdaniem uszkodzony jest nie układ zapłonowy, a statecznik w tej oprawie. Lampy MH nie strzelają od tak sobie w szczególności nowe.

Kolego norbikk, sprawdź czy statecznik nie jest zwarty. Jeśli układ zapłonowy uruchomił lampę ze zwartym statecznikiem, to przez lampę popłynął cały prąd zwarciowy -> wybuch jarznika i zadziałanie bezpiecznika.

To również prawda. Z małym zastrzeżeniem, że czasem mamy dwa w jednym.

0
  • #8 01 Mar 2011 23:25
    kaszel
    Poziom 17  

Łukasz-O napisał:
    kaszel napisał:

To również prawda. Z małym zastrzeżeniem, że czasem mamy dwa w jednym.

Kolego, nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Uszkodzony układ zapłonowy nie uruchomi lampy. Każdy, nawet sprawny szeregowo-równoległy układ zapłonowy po zapłonie lampy zwiera obwód przez lampę i statecznik. Zapłonniki równoległe po prostu przestają działać po zapłonie, nie płynie przez nie prąd roboczy. Zatem o co chodzi? Możesz wytłumaczyć?

0
  • #9 01 Mar 2011 23:40
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

kaszel napisał:

Kolego, nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Uszkodzony układ zapłonowy nie uruchomi lampy. Każdy, nawet sprawny szeregowo-równoległy układ zapłonowy po zapłonie lampy zwiera obwód przez lampę i statecznik. Zapłonniki równoległe po prostu przestają działać po zapłonie, nie płynie przez nie prąd roboczy. Zatem o co chodzi? Możesz wytłumaczyć?

Ale ja się z Tobą zgadzam :) Problem wkradł się jak zwykle w nazewnictwie.
    Czasem mamy tylko jedno "pudełko" - cały układ w jednym. To miałem na myśli sugerując się wypowiedzią mojego przedmówcy :)

0
  • #10 01 Mar 2011 23:57
    kaszel
    Poziom 17  

Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach :)

0
  • #11 03 Mar 2011 07:38
    norbikk
    Poziom 15  

Dziękuje za odpowiedzi.
    Moja lampa wygląda tak:
    Cały układ startowy jest jedno elementowy nie ma nic wiecej żadnego dłwaika itp
    Jak można sprawdzić taki zapłonnik??
    Nowy żarnik ten po lewej .
    Wybuchł tylko sam żarnik szkło jest nie naruszone .

0
  • #12 03 Mar 2011 07:46
    kaszel
    Poziom 17  

Jeśli w Twojej oprawie nie ma dławika (jesteś pewien?) to żadna lampa nie będzie pracować poprawnie. Układ zapłonowy po uruchomieniu lampy przełącza ją bezpośrednio na sieć, a ze względu na charakterystykę lampy ta robi zwarcie. Do pracy lamp wyładowczych potrzebny jest jeszcze dławik

0
  • #13 03 Mar 2011 07:50
    norbikk
    Poziom 15  

A jak wygląda dławik do takiej lampy??
    Czy można by było użyć jakiegoś zamiennika?

0
  • #14 03 Mar 2011 09:09
    kaszel
    Poziom 17  

Wygląda jak transformator z jednym uzwojeniem. Musisz mieć dławik przeznaczony do tego typu lamp o odpowiedniej mocy. W Twoim przypadku 70W.

0
  • #15 04 Mar 2011 08:10
    norbikk
    Poziom 15  

A czy taki dławik będzie się nadawał bo niestety nie mogę znaleść oryginału

0
  • #16 04 Mar 2011 08:29
    kaszel
    Poziom 17  

Nie będzie. To jest dławik do świetlówki, na dodatek o mocy 160W.

0
  • #17 04 Mar 2011 08:39
    Mirco_K
    Poziom 14  

Witam,

Cały zestaw powinien być przygotowany pod moc lampy metalohalogenowej tz. zapłonnik i statecznik tej samej mocy co lampa, w tym przypadku 70W

0
  • #19 29 Mar 2011 09:53
    manfred12a
    Poziom 10  

Jeśli pozwolicie Panowie chcę dołączyć do tematu z własnym problemem.
    W skrócie ponieważ szukałem odpowiedzi ale nie mam 100% pewności .
    Mam lampę MH Sylwania HSI-THX 400W/4K, która "pagib" .Wręciłem Osram HQI-BT 400W i nic.Napięcie dochodzi do prawy a nadmienię ,że jest to lampa z układem zapłonowym szeregowym PZI 1000/1K i chyba on również "pagib".Chcę przebudować układ na szeregowo-równoległy Z 400M.Czy to zadziała ? Nadmienię ,że oprawa jest do sięgnięcia tylko z podnośnika a mój szef ma "węża w kieszeni".Skorzystałem za pierwszym razem z uprzejmości obcej firmy i tylko zdążyłem wymienić lampę i sprawdzić napięcie.Nie zdjąłem jej to mój błąd,dlatego jak będę wołał podnośnik to muszę mieć pewność ,że wszystko zadziała dlatego tyle opowiadania.
    Proszę o pomoc i wyrozumiałość.Pracuję pojedynczo i często nie mam z kim na bieżąco wymienić poglądów.Jest to dla mnie nowe doświadczenie.

0
  • #20 29 Mar 2011 10:58
    kaszel
    Poziom 17  

HQI-BT nie lubi zapłonników dwu-przewodowych. Moim zdaniem po wymianie na Z400M będzie w porządku - oczywiście jeśli lampa jest sprawna.

0
  • #21 29 Mar 2011 12:48
    manfred12a
    Poziom 10  

Bardzo dziękuję .Prawie zdecydowałem ,że zamontuję Z 440M tak jak kolega radzi,a uwaga ,że HQI-BT nie lubi zapłonników dwu przewodowych bardzo cenna.

0