Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konserwacja - Czyszczenie elektrody jonizującej (Junkers)

17 Mar 2011 22:05 36279 5
  • Level 40  
    Witam
    Mam junkersa WRP 250-8KG (hydrobateria) [10 lat]
    Ostatnio zauważyłem że ma coraz większe kłopoty z zapaleniem głównego palnika. Pomocniczy się zapala "od razu" natomiast główny czeka nie wiadomo na co (iskrownik strzela).

Wyczytałem już że powinienem przeczyścić (na pewno nie zaszkodzi) elektrodę jonizującą. Nie wiem jednak jak/czym ją wyczyścić. Czy delikatnym papierem ściernym czy może jakimś płynem (oczywiście po zdemontowaniu elektrody).
    Zastanawiam się czy papierem ściernym nie zniszczę elektrody? Czy to jest jednolity "drut", czy jest jednak czymś powleczony tworząc podczas ogrzewania różnice potencjałów a intensywne tarcie papierem zniszczy tą powłokę?

Druga rzecz: jak już wyjmę tą elektrodę to może coś jeszcze bym przeczyścił.

I tu kolejne pytanie: Jakie czynności wykonać by dokonać "konserwacji piecyka"? Jak i czym? (pomijam odkurzanie wnętrza bez demontażu czegokolwiek - to naturalne)?.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 30  
    Elektrodę jonizacyjną możesz wyczyścić spokojnie drobnym papierem ściernym. Przedmuchaj też palnik pilota, lubi się tam zbierać kurz który utrudnia prawidłowej pracy palnika. Możesz też sprawdzić czy wymiennik nie jest zanieczyszczony sadzą.
  • Level 40  
    Dzięki
    Mam jeszcze pytanie bo z forum mam sprzeczne informacje.
    Czy ogień z pilota powinien ogrzewać "zgięcie" elektrody czy koniec elektrody? (Do tej pory ogrzewał zgięcie, ale może jak zmienię będzie lepiej)
    A może szybciej będzie zapalał palnik główny gdyby elektrodę (zgięcie) ustawić równolegle do palnika (wtedy cała będzie w ogniu) czy jednak ma pozostać w pozycji "T" do palnika.

Teraz się zastanowiłem że chyba musi pozostać w "T" do pilota bo po włączeniu palnika głównego to on ma ogrzewać elektrodę.

Acha: co to jest "wymiennik"?
    (Tak na oko nie mam w żadnym miejscu "w komorze spalania" :) sadzy)
  • Helpful post
    Level 18  
    marek003 wrote:
    ...co to jest "wymiennik"?

Co region, to inna nazwa tej samej rzeczy....
    Nagrzewnica, wymiennik pierwotny do WRP -8KG wygląda tak:
    Konserwacja - Czyszczenie elektrody jonizującej (Junkers)
  • Level 40  
    "Łu nasz w lubelskiem" :) (przynajmniej w centrum Lublina) nazywane to jest nagrzewnicą (choć zapewne to też zależy od fachowca jakim jezykiem się posługuje) ale dzięki za wyjaśnienia i zdjęcie :) (ale zamontowana jest chyba "do góry nogami" niz wynika to ze zdjecia) :) . Ją dla pewności też przeczyszczę.
  • Level 40  
    Przeczyściłem elektrodę i wszystko jest super. Główny palnik włącza się od 1 do 2 sekund od zapłonu pilota (chyba kwestia ciśnienia wody).

Ale teraz mam jeszcze jedno pytanko. Co prawda nie przeszkadza mi to bardzo ale może to tez jakaś wada i warto ją naprawić.

Mianowicie: pilot zapala mi się " dopiero" po trzech "uderzeniach" iskrownika. Tak ma być (czas "opóźnienia" elektroniki zanim wszystko sprawdzi), czy jeszcze gdzieś jest błąd?

I jeszcze jedno: Czy są jakieś "patenty" by piecyk załączał się przy jeszcze mniejszym ciśnieniu "startowym" niż ma standardowo?
    (Nie wiem, wymiana jakiejś membrany na delikatniejszą, "poprawa" elektroniki, czy cos innego).