Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektryczny ogrzewacz wody Biawar -80. Czyszczenie.

25 Mar 2011 12:56 7904 20
  • Poziom 9  
    Zabrałam się do czyszczenia 6-cio letniego bojlera typu Biawar -80. Logicznie odcięłam dopływ wody , odkręciłam wężyk z ciepłą wodą, trochę spłynęło wody.Odkręciłam krany, dalej nic nie leciało, odkręciłam drugi wężyk i powoli kapie.Próbowałam tam dmuchnąć, żeby wtłoczyć powietrza, ale nie mam siły. Nie odkręcę grzałki, bo wyleci pod ciśnieniem z wodą i piachem i popsuję. Tak myślę, czy to samo ruszy i spłynie woda, tylko trzeba poczekać, czy robić coś innego ? Proszę o pomoc :)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam.
    Niestety samo nie zleci ,bo wężyk z ciepłą wodą jest podłączony tak do bojlera, że z niego płynie woda wtedy, gdy do bojlera wpływa zimna woda.Aby wypuścić wodę z bojlera należy odkręcić wężyk zimnej wody (oczywiście ,po wcześniejszym zamknięciu zaworu dopływowego).Tylko jedno ALE. Najczęściej pod bojlerem jest (powinien być) zamontowany zawór zwrotny z zaworem bezpieczeństwa(często 2 w 1 opakowaniu). I ten zawór nie puści wody do tyłu>>>trzeba go odkręcić.
  • Poziom 21  
    Rurka z zimną wodą wchodzi do zbiornika na kilka centymetrów. czyli opróżnisz co najwyżej do poziomu tej rurki. Później musisz odkręcić grzałkę i wtedy ta reszta wyleci. Inaczej się nie da. Chyba że zdjąć i obrócić :).
  • Poziom 9  
    Fajnie. Mam zawór bezpieczeństwa, ale nie wiem, czy jest również zaworem zwrotnym, myślę, że tak. Jest on pod bojlerem na wężyku z zimną wodą. Czyli mam odkręcić zawór i wtedy z tej rurki z bojlera będzie leciała zimna woda . Czy dobrze rozumuję ? Jak spłynie, mogę odkręcać grzałkę :)
  • Poziom 42  
    Dobry tok rozumowania . Uwaga po odkręceniu zaworu woda czasem ostro wypływa i potop gotowy(80 l)A jeśli już spłynie to jeszcze zostanie kilka litrów tak jak napisał kol. kaputo.
  • Poziom 9  
    Ale coś jeszcze. Nie mogłam odkręcić zaworu, więc odkręciłam wężyk i przypadkiem włożyłam palca w zawór. Otóż jest tam jakaś kulka, którą wciskając palcem wypływa woda , a ja mogę ją kontrolować ...Hurra. Pracuję dalej :)
  • Poziom 21  
    Tak off topic.

To takie budujące że kobieta sama walczy z tym boilerem 80l.
  • Poziom 9  
    Dzięki. Udało się wszystko rozkręcić i wyczyścić. Jutro mam zamiar kupić grzałkę i wymienić :)Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    A to grzałka spalona? Może wystarczy ją odkamienić ?
  • Poziom 9  
    Może i tak, ale już ją wymieniłam. Miała powyżej sześciu lat.Terac nawet szybciej grzeje. Dzięki:D
  • Poziom 9  
    Witam. Pierwszy dzień świąt Wielkanocnych, zmiana czasu i ....niespodzianka :brak ciepłej wody :-) jak może być jeszcze lepiej ??? I znowu ten sam bojler. Prąd dopływa, ciężko chodzi włącznik (może on się zepsuł ?), albo znowu grzałka? Nie wiem czy mam jeszcze siłę to naprawiać, ale jak nie ma mężczyzny w domu ??? Jutro trzeba otkręcić i zerknąć pod spód, tylko, jak sprawdzić czy przełącznik działa ?
  • Poziom 42  
    Najlepszy do tego jest miernik, którym można sprawdzić "przejście", czyli dowiedzieć się, czy wyłącznik (termostat), łączy/rozłącza styki. Można też użyć "próbówki" zrobionej z oprawki z żarówką. Grzałka chyba w tak krótkim czasie nie padła.
  • Poziom 9  
    Jak to sprawdzić ? Mam probówkę - śrubokręt. Coś plastik kruszy się przy włączniku...
  • Poziom 38  
    Zmostkuj wyłącznik i zobacz czy zacznie działać.
  • Poziom 9  
    A co to znaczy zmostkuj wyłącznik ?
  • Poziom 42  
    Zmostkuj, czyli omiń przewodami, albo inaczej podłącz grzałkę do przewodu zasilającego. Oczywiście tylko na próbę, żeby upewnić się,z że grzałka jest dobra, a przyczyna niegrzania to zepsuty termostat
  • Poziom 9  
    Przepraszam ale kompletnie się na tym nie znam, napisz proszę które przewody odłączyć i np. do których podłączyć probówkę z żarówką?

Dodano po 7 [minuty]:

Od włącznika do grzałki idą dwa czarne kable, trzeci kabelek mały z włącznika idzie do pokrętła od regulowania temperatury. Czwarty do białego plastikowego bezpiecznika. Wydaje mi się, że zepsuł się wyłącznik, ponieważ ciężko chodzi. Nie wiem tylko co i jak sprawdzić i co odkręcić. Proszę o pomoc

Dodano po 7 [minuty]:

Jak podłączam probówkę z żarówką do blaszek z czarnymi kablami które idą do grzałki, to żarówka nie świeci. Natomiast przy podłączeniu do blaszek brązowych kabli - żarówka świeci. Tyle udało mi się sprawdzić
  • Poziom 9  
    Witam chciałbym się podłączyć do tematu bo nie chcę zakładać nowego. Mam bojler Biawar 150L. Przeznaczony do montażu pionowego i poziomego gdzie u mnie wisi poziomo co jest istotne w mojej sprawie. Po spuszczeniu wody i wyjęciu grzałki widzę w środku kamień i trochę wody. Nie mam jak wybrać tego kamienia ponieważ nie mieści mi się ręka przez otwór. Woda cała też nie zlatuje ponieważ przez to że spust wody jest kilka cm nad najniższym punktem zbiornika - gdyby chociaż udało się spuścić wodę to bym miał patent czym "wyssać" resztki kamienia a tak to nie mam pomysłu :/
  • Poziom 42  
    PionierT6 napisał:
    gdyby chociaż udało się spuścić wodę to bym miał patent czym "wyssać" resztki kamienia a tak to nie mam pomysłu :/
    Wyssać tak jak wino z gąsiora, lub powkładać szmaty i namoknięte wyjąć, Z kamieniem podobnie -zrobić z druta i kawałka blachy czy listewki rodzaj łopatki ale z blaszka lub listewką przykręconą na końcu druta w poprzek i przyciągnąć wszystko ku otworowi. Następnie wyjąć kamień np małą chochelką.
  • Poziom 9  
    Super pomysły - na pewno je wykorzystam. Z tą łopatką do przygarnięcia kamienia bliżej otworu to myślałem wcześniej ale za reszte dzięki.