Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Free Pascal] program wyswietlajacy nazwy dni tygodnia

malkari 25 Mar 2011 21:48 2899 8
  • #1 25 Mar 2011 21:48
    malkari
    Poziom 8  

Witam, mam problem z napisaniem programu który wyświetla nazwy dni tygodnia w zależności od podanego numeru dnia. Trzeba użyć zmiennych typu wyliczeniowego i instrukcja wyboru CASE. Zna się ktoś na Pascalu i może pomoc, próbowałem już na parę sposobów ale nic nie wychodzi, błędy przy kompilacji.

0 8
  • #3 31 Mar 2011 19:22
    malkari
    Poziom 8  

Udało mi się napisać program o którym mowa, program wyświetla nazwy tylko mam pytanie czy da się zrobić (bez użycia pętli) by program się nie zamykał po wpisaniu jednej nazwy, tylko by dało się wpisywać kolejne cyfry?

Kod: pascal
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Proszę pamiętać o używaniu znaczników syntax. Opcja Listing kodu. - arnoldziq

0
  • #4 31 Mar 2011 21:08
    lanky
    Poziom 17  

A poco ci typ dni_tygodnia? przecież ich nie używasz w programie?

Co do powtórzeń możesz to zrobić w pętli repeat wiem ,że nie optymalnie ale poco:)

Kod: delphi

0
  • #5 31 Mar 2011 23:12
    malkari
    Poziom 8  

ostatnie writeln bym dal tak, ponieważ ten komunikat pojawia się tylko raz na początku programu. Czyli typ jest zbędny w programie. A jak mógł bym wykorzystać typ w programie? Nie orientuje się jeszcze za dobrze w Pascalu.

0
  • #6 01 Kwi 2011 11:09
    lanky
    Poziom 17  

albo

O to chodzi ?

0
  • #7 01 Kwi 2011 16:42
    malkari
    Poziom 8  

Cytat:
    A poco ci typ dni_tygodnia? przecież ich nie używasz w programie?

to jak mogę użyć typ w moim programie:

czy w ogóle jest sens dodawać to do programu, czy lepiej zostawić tak jak jest. Bo ogólnie chodziło mi tylko o to żeby napisać program który wyświetli nazwy dni tygodnia w zależności od podanego numeru. Do tego miałem użyć wyłącznie zmiennej typu wyliczeniowego i instrukcji wyboru CASE. Chodzi mi o to czy dobrze ten program jest napisany, bo niby wyświetla nazwy, ale czy coś można zmienić w nim jeszcze?

0
  • #9 06 Kwi 2011 16:53
    malkari
    Poziom 8  

w pewnym sensie podałeś na tacy, z tym że w dwóch programach które mi podałeś jest zmienna typu tablicowego array i typu record a ja wyraźnie napisałem ze potrzebuje zmienna typu wyliczeniowego do mojego programu. Ale i tak dzięki za pomoc, jakoś już sobie poradzę...

1