Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zasilacz do kamer za UPSem?

freddd 01 Kwi 2011 22:05 4618 23
  • #1 01 Kwi 2011 22:05
    freddd
    Poziom 15  

kompletuję monitoring, i mam problem z wyborem zasilacza.

Planuję wszystko podłączyć pod UPSa 650VA active jet line intereactive 'przybliżona sinusoida'.
    Miałem już kiedyś problem z zasilaczem komputerowym Tagan 480W ze stabilizacją PFC, podłączenie pod UPSa skutkowało jakimś skwierczeniem i iskrzeniem , prawdopodobnie Tagan nie trawił schodkowej sinusoidy z UPSa.

Nie chciałbym wydawać niepotrzebnie kasy, mógłby mi ktoś poradzić co lepiej wybrać do zasilania kamer?
    Planuję zastosować kabel 2x0.5 lub droższy 2x0.75, odległości ~40m , może nawet więcej.

Moje opcje:

1. zasilacz impulsowy 2.5A + rozdzielnik zasilania np na 6 kamer

2. zasilacz impulsowy 2.5A stabilizowany + rozdzielnik na 6 kamer

3. zasilacz stabilizowany 12V 5X 500mA, max 24W, AWZ-255 (duża zaleta to że ma regulację napięcia nawet do 15V (!)

jego schemat, czy tu jest PFC ?? będzie ok pracował za UPSem ?

z góry dzięki za porady.

Dodano po 17 [minuty]:

zapomniałem napisać że wszystkie kamery będę miał z doświetlaczami IR, czyli ok 400-500mA będą ciągnęły.

0 23
  • Zasilacze Ups
  • #2 02 Kwi 2011 10:33
    freddd
    Poziom 15  

Jednak teraz widzę że bezsens jest stosować UPS bo zadużo energii by się marnowało na konwersję AC-DC-AC -DC

To moja nowa koncepcja oparta na zasilaczu buforowym impulsowym. Rozumiem że 10A ma duży nadmiar mocy, ale to w porządku?

W archiwum znalazłem trochę postów o jakichś zakłóceniach związanych z różnicą potencjałów na masach do zasilania kamer. To jest podobno wada centralnego zasilania, i dopiero oddzielne zasilacze do każdej z kamer by to rozwiązało. Czy mogę obawiać się takiego problemu przy powyższym rozwiązaniu?

Czy napięcie podkręcone do 13.8V nie będzie za dużo dla rejestratora i routera?
    Wiadomo, wyższe napięcie do mniejsze straty na kamerach. Przewód zamierzam dać 2x0.75.

Z góry dzięki za opinie.

0
  • Pomocny post
    #3 03 Kwi 2011 21:17
    NOOKIA
    Poziom 28  

sprzęt wytrzyma to napięcie 13,8 spokojnie

0
  • #4 04 Kwi 2011 17:28
    freddd
    Poziom 15  

Dzięki za odpowiedź, jak uruchomię wszystko to zdam relację. Znalazłem nawet o wiele tańszy zasilacz buforowy, tylko że bez obudowy, ale o tych samych parametrach.

0
  • Zasilacze Ups
  • #6 06 Kwi 2011 18:59
    freddd
    Poziom 15  

Mam już zasilacz, dosyć szybko mi sklep (e-wlan.pl) wysłał,
    a rejestratora i kamer jeszcze niestety nie mam mimo że zamawiałem wcześniej tylko że u innego sprzedawcy.

Zasilacz buforowy: Mean Well 155A za 183zł, to najtańszy ~10A 12V jaki udało mi się znaleść (e-wlan.pl), też ma regulację zasilania.
    Do tego akumulator 18A (93zł).

Jak wszystko podłączę to jeszcze zaktualizuję temat.

Fotki:
    Jaki zasilacz do kamer za UPSem? Jaki zasilacz do kamer za UPSem?Jaki zasilacz do kamer za UPSem?

0
  • #7 09 Kwi 2011 16:30
    NOOKIA
    Poziom 28  

Ja mówię o cenach netto zawsze ;)

0
  • #8 10 Lut 2012 11:22
    electricsystem
    Poziom 11  

freddd napisał:
    Jak wszystko podłączę to jeszcze zaktualizuję temat.

I jak tam podłączył kolega ten schemat zasilania rejestratora dziala na 13,8V?

0
  • #9 11 Lut 2012 23:31
    wpat
    Poziom 22  

freddd napisał:
    Do tego akumulator 18A (93zł).
    Tu mogę się obawiać skutecznego podtrzymania, niestety cena sugeruje mi obecnie kiepskie akumulatory, które zwykle po roku już nie trzymają parametrów. Polecam jakiegoś europowera lub technocell.

0
  • #10 13 Lut 2012 23:05
    bandi401
    Poziom 12  

Należy tez dobrze dobrać router ponieważ jest wiele zasilanych 5V a nie 12V

0
  • #11 12 Maj 2012 22:34
    freddd
    Poziom 15  

Sorki za brak odpowiedzi.

Tak , podłączyłem i działa. Natomiast potwiedza się to co napisał Pat, w momencie wyłączenia prądu dysk na chwilę się wyłącza i włącza ponownie, co pewnie jest spowodowane przez zasłaby akumulator.

Odnośnie routera to mam zasilany 12V. Natomiast faktycznie trzeba uważać, np mam taki router Zyxela co jest zasilany 12V AC, normalnie wtyczka taka sama.

0
  • #12 28 Maj 2012 11:56
    mirekq
    Poziom 17  

REJESTRATORA NIE ZASILAMY 13,8V!
    Napięcie z zasilacza najczęściej podawane jest bezpośrednio na dysk, dysk ma mieć 12V +/-5% i gwarantuje że oczywiście nie zawsze ale 13,8V może go "zabić" sprawdzone w praktyce;)

0
  • #13 29 Maj 2012 14:45
    freddd
    Poziom 15  

Mirek dzięki za tą informację! może dlatego dysk mi jakoś dziwnie chrobocze, i resetuje się co jakiś czas, tzn nagle jakby był brak zasilania i wstawał.

Więc przykręce kurek na 12V, tylko wtedy starce napięcie na kamerach..
    A właśnie to była idea tego zasilacza, jeden do wszystkich urządzeń 12V, czyli rejestrator, router, kamery.
    A może poprostu zmierzę napiecie na wtyczce dysku, może jest jakaś stabilizacja.

0
  • #14 29 Maj 2012 15:49
    treborsz
    specjalista-kamery przemysłowe

Istnieje coś takiego jak reduktory napięcia.
    Zerknij do instrukcji przykładowego zasilacza buforowego do kamer i rejestratora.
    Zastosowano w nim dwa reduktory napięcia.

0
  • #15 29 Maj 2012 16:46
    mirekq
    Poziom 17  

freddd sprawdź ale na 99% takiej stabilizacji nie ma jeśli na tabliczce znamionowej rejestratora masz 12V. Bo jeśli zasilacz miałby napięcie 12V i dysk wymagałby 12V to bardzo ciężko było by "wsadzić" pomiędzy nich (zasilacz a dysk) stabilizator bo musiałby mieć sprawność bliską 100%;)....a tego najlepsi Chińczycy nie potrafią;)

Kolega powyżej ma rację można redukować napięcie.

Taki układzik jest AVC 12/1203: "Moduł zasilania rejestratorów i dysków sieciowych 30W"
    http://atte.pl/avc12-1203
    http://atte.pl/download/instrukcje/Instrukcja_AVC12_1203.pdf

Zasilasz to 10÷15V DC i jak na wejściu jest za niskie napięcie to podwyższa do 12V +/-5%, a jak jest za wysokie to obniża.
    Używam to z dyskami sieciowymi i rejestratorami APERA, bo dzięki temu zasilam rejestrator ze zwykłego zasilacza buforowego (nie trzeba wtedy stosować UPS-a) a ma się podtrzymanie rejestratora i kamer jednocześnie.

Plus rozwiązania taki że buforówka daje 12V +/- i urządzenia też są na takie napięcie. Przez co unika się strat na przetwarzaniu napięcia jak w przypadku UPS-a czyli 230V do UPS-a potem 230V na 12V żeby ładować akumulator, a jak jest brak zasilania to z 12V na 230V (najczęściej kiepski sinus) i potem znowu zasilacz urządzenia robi z 230V z UPS-a 12V dla urządzenia.;)

Stosowanie zasilacza buforowego nie dość że tańsze (nie trzeba UPSa) to jeszcze czas podtrzymania na buforowym jest dłuższy, porównując takie same akumulatory w UPS vs Buforówka

A odnośnie wątku powyżej odnośnie napięcia zasilania routera czy 5V czy 12 itp.
    To ten problem też jest już dawno rozwiązany, dajecie przetwornice i wg uznania podnosicie albo obniżacie zasilanie.
    Wykonywałem taką instalację gdzie potrzebowałem 48V , 24 V, 12V i 5V- wszystko obskoczyłem na jednym zwykłym buforowym zasilaczu 12V, wszystko w jednej skrzyneczce i jeszcze z podtrzymaniem:) Jak ktoś będzie potrzebował info albo rady to na PW.

Dodano po 25 [minuty]:

freddd napisał:
    Sorki za brak odpowiedzi.

Tak , podłączyłem i działa. Natomiast potwiedza się to co napisał Pat, w momencie wyłączenia prądu dysk na chwilę się wyłącza i włącza ponownie, co pewnie jest spowodowane przez zasłaby akumulator.

To jest spowodowane kiepskim, lub przeciążonym zasilaczem na 100%. Ten problem też rozwiązujeAVC 12/1203.

Swojego czasu potrzebowałem porządnego zasilacza bo wykonywałem kilkadziesiąt instalacji "od gór aż do tatr" i musiałem zastosować coś do czego nie będę musiał jeździć bo wycieczka z Krakowa do Gdańska czy Przemyśla do najprzyjemniejszych nie należy;) Dwa tygodnie przesiedziałem, robiąc "dziwne" rzeczy z zasilaczami(przeżyło tylko kilka;) ) i przez to mam "troszkę" doświadczenia z niedoróbkami producentów albo chińskimi patentami.
    Przykre jest to że większość sprzętu to masówka robiona jak najtaniej i chcąc kupić coś konkretnego nawet gdy cena nie jest istotna to jest DUŻY problem.

0
  • #16 30 Maj 2012 00:14
    Marek31415
    Poziom 31  

mirekq napisał:
    Bo jeśli zasilacz miałby napięcie 12V i dysk wymagałby 12V to bardzo ciężko było by "wsadzić" pomiędzy nich (zasilacz a dysk) stabilizator bo musiałby mieć sprawność bliską 100%;)....a tego najlepsi Chińczycy nie potrafią;)

Wystarczy zastosować przetwornicę napięcia 12DC/12DC.
    Rozwiązanie zalecane przy zasilaniu rejestratorów z zasilacza buforowego.

0
  • #17 30 Maj 2012 16:16
    mirekq
    Poziom 17  

Panie Marku a jakie napięcie wejściowe można podawać na tą przetwornice 12V dc/dc? Jaki zakres?

0
  • #18 30 Maj 2012 16:26
    Marek31415
    Poziom 31  

Zależy od konstrukcji przetwornicy, zakres może być rzędu +- 25%, czasami więcej.
    Czyli np. . 9 - 15 V.
    Dobrze zaprojektowana przetwornica ma wysoką sprawność i po przekroczeniu wartości dopuszczalnych napięć powinna się wyłączyć.

0
  • #19 30 Maj 2012 16:52
    rokycky
    Poziom 23  

Ja bym obstawiał, że winowajcą restartu rejestratora jest zasilacz, ale nie z powodu przeciążenia lecz fizycznej jego konstrukcji.
    Wiele razy już słyszałem o problemach z restartem urządzeń (różnych) przy zaniku 230 i przełączaniu na akumulator - tam gdzie są zasilacze meanwell.
    Rozwiązaniem są zasilacze Pulsar'a.

0
  • #20 30 Maj 2012 19:49
    mirekq
    Poziom 17  

Cytat:
    Zależy od konstrukcji przetwornicy, zakres może być rzędu +- 25%, czasami więcej.
    Czyli np. . 9 - 15 V.
    Dobrze zaprojektowana przetwornica ma wysoką sprawność i po przekroczeniu wartości dopuszczalnych napięć powinna się wyłączyć.

Panie Marku, dokładnie o takiej przetwornicy pisze powyżej, AVC 12/1203: "Moduł zasilania rejestratorów i dysków sieciowych 30W" dokładnie tak działa;)

Pisząc
    Cytat:
    "Bo jeśli zasilacz miałby napięcie 12V i dysk wymagałby 12V to bardzo ciężko było by "wsadzić" pomiędzy nich (zasilacz a dysk) stabilizator bo musiałby mieć sprawność bliską 100%;)....a tego najlepsi Chińczycy nie potrafią;)"

Miałem na myśli stabilizator liniowy, bo jego autor doszukiwał się w rejestratorze.

Cytat:
    Ja bym obstawiał, że winowajcą restartu rejestratora jest zasilacz, ale nie z powodu przeciążenia lecz fizycznej jego konstrukcji.
    Wiele razy już słyszałem o problemach z restartem urządzeń (różnych) przy zaniku 230 i przełączaniu na akumulator - tam gdzie są zasilacze meanwell.
    Rozwiązaniem są zasilacze Pulsar'a.

Z Pulsarami miałem złe doświadczenia, może mam pecha albo zasilacza nie potrafię podpiąć, ale do tej pory mam kilka w garażu z demontażu nadające się tylko na śmietnik, a dotykam je tylko jak muszę;) (już nie wspomnę o tych radiatorach w AWZ-tach ciętych tępym brzeszczotem :D ) Z meanwellami bywa różnie są lepsze i gorsze konstrukcje, buforowe impulsówki z meanwella serwisowałem po burzach (zasilały linki wifi), wszędzie standardowo kondensator, diody, tranzystor do wymiany. W tych warunkach akurat te meanwelle które ktoś tam wsadził ulegały uszkodzeniu +/- 10 razy częściej niż inne zasilacze ( po burzy i nie jakieś super burzy porostu nic nie leciało a meanwelle tak)
    Co nie zmienia faktu że mam o nich nadal dość dobre zdanie ostatnio sporo kupuję źródeł prądowych meanwella i jestem zadowolony.

0
  • #21 10 Cze 2012 22:14
    beerman
    Poziom 16  

mirekq napisał:

Swojego czasu potrzebowałem porządnego zasilacza bo wykonywałem kilkadziesiąt instalacji "od gór aż do tatr" i musiałem zastosować coś do czego nie będę musiał jeździć bo wycieczka z Krakowa do Gdańska czy Przemyśla do najprzyjemniejszych nie należy;) Dwa tygodnie przesiedziałem, robiąc "dziwne" rzeczy z zasilaczami(przeżyło tylko kilka;) ) i przez to mam "troszkę" doświadczenia z niedoróbkami producentów albo chińskimi patentami.
    Przykre jest to że większość sprzętu to masówka robiona jak najtaniej i chcąc kupić coś konkretnego nawet gdy cena nie jest istotna to jest DUŻY problem.

Chętnie poczytam co wybrałeś - sam stosuje gdzie się da taki patent (UPS nie jest moim ulubionym sposobem zasilania ;-) ).

0
  • #22 11 Cze 2012 10:19
    mirekq
    Poziom 17  

beerman, podrzucę linka do innego posta bo tam cały ten wątek wałkowaliśmy na forum, muszę tylko "opisać rozwiązanie problemu" w tamtym wątku i go zamknąć.
    Na chwilę obecną nie mam czasu żeby to rzetelnie zrobić. Proszę o cierpliwość ;)

0
  • #23 20 Cze 2012 14:49
    mikan4
    Poziom 25  

Wszystko super, ale z doświadczenia wiem że powinieneś się liczyć z dość prędką wymianą HDD freddd, takie zaniki pracy dysku będą występować, tzn. w sytuacji zaniku zasilania w chwili przełączenia i w momencie jak będzie dłuższa przerwa w dostawie prądu, proponuję CI jeszcze jeden modulik (w sumie niedrogi) dorzucić, żeby uchronić się przed wydanie konkretnej kasy na HDD . Wrzuć takie coś do zasilania rejestratora i powinno działać długo i oby szczęśliwie Link

0
  • #24 03 Lip 2012 10:14
    Totoya
    Poziom 17  

witam
    Miałem podobny problem - rzeczywiście rozwiązanie z modułem zasilania rejestratorów AVC1203 ATTE pomogło.

Niestety przełączanie się zasilacza z pracy buforowej do sieciowej kosztowało nas dwa wyjazdy i jeden dysk 1Tb :(

0