Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP NX7400 nie wlacza sie na baterii - ale dziala na niej

kowalelektronik 07 Kwi 2011 22:35 2682 5
  • #1 07 Kwi 2011 22:35
    kowalelektronik
    Poziom 12  

Witam.

Laptop HP NX7400 trafił do mnie na usterkę - nie działa i nie widzi baterii.Na zasilaczu ok. Upalona D514 - 2x zener zabezpieczająca SMBUS baterii. Usunięte jej resztki... Okazało się że KBC1021-MT ma upalony jeden port SMBUSA - wymieniony. Teraz laptop widzi baterie, windows pokazuje że ładuje. 0% po kilkunastu min. 100% skokowo. Na samej baterii nie włącza się - tylko miga dioda 7 razy. Na zasilaczu działa, po odłączeniu zasilacza na samej baterii działa także - co dziwne pokazuje stan naładowania 100% i zarazem "przekreśloną baterię i informacje - stan krytyczny". Laptop działa na tej baterii około godziny, stan rozładowania pokazuje skokowo 100% i po kilkunastu min. 0% ale nadal działa. Wymieniłem w nim także także 3x LM383 oraz BQ24703 , jednak efekt ten sam. Nie podmieniałem baterii co prawda ale skoro działa na niej prawie godzinę to chyba jest ok ?

Odpaliłem BatteryMon - napięcie odczytuje poprawnie - mierzyłem miernikiem napięcie na baterii jak i w programie zgadza się np. teraz 8,82V

Dziwi mnie tylko odczyt pojemności:

Designed capacity - 11 mWh (1 mAh )
    Full charge capacity - 11 mWh (1 mAh )
    Current capacity - 0 mWh (0 mAh )

Proszę o jakieś sugestie.

Pozdrawiam.

0 5
  • #2 08 Kwi 2011 17:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Kwi 2011 20:39
    kowalelektronik
    Poziom 12  

Witam ponownie.

Faktycznie sama płyta odpaliła na innej baterii - z NC6120 ( innej nie miałem pod reką ), sma płyta na stole oczywiście bo bateria ma inne gabaryty. Więc laptop naprawiony ;-) Tylko wymienić baterię. Jednak może naprawić starą ?? Bateria ma jeszcze jako taką pojemność ( trzyma ponad godzinę ), a wina leży po stronie jej elektroniki - a w sumie chyba eepromu. Windows i laptop widzi tą baterie w systemie, i odczytuje z niej dane, więc szyna SMBUS jest sprawna. Znalazłem "b2works" tylko musze interfejs zmontować. I zastanawiam się czy jest sens się z tym bawić ? Może jest jakiś inny sposób na naprawę zawartości eeproma w tej baterii ? I czy w ogóle jest sens się za to zabierać ? czy może kupić od razu nową baterię ?

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #4 09 Kwi 2011 11:09
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 11 Kwi 2011 08:47
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na początek poczytaj sobie podwieszone artykuły z tego subforum.

Następnie otwórz baterię i zobacz na czym jest zbudowana elektronika baterii.

0
  • #6 25 Kwi 2011 21:00
    kowalelektronik
    Poziom 12  

Witam.

Bateria wymieniona i wszystko działa ;-)

Dałem na luz z rozbieraniem baterii, i dodatkowo z niepewnym rezultatem...

Pozdrawiam.

0