Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki sprzęt nagłośnieniowy w cenie ok. 5000-6000 zł?

09 Kwi 2011 11:42 3720 27
  • Poziom 8  
    Witam. Pilnie potrzebuję kupić sprzęt nagłośnieniowy. Problem w tym, że nie mam o tym zielonego pojęcia. Poczytałem trochę na tym forum i dalej mam pustke w głowie.
    Sprzęt jest potrzebny do nagłośnienia bankietów, wesel 100-250 osób itp. Skład 5 osobowy. Gitara, bas- własne piece, więc zostają 3 wokale, skrzypce, klawisze i perkusja. Chodzi o same kolumny i mikser. Nie wiem kompletnie co wybrać. Czy jakis powermikser, albo aktywne kolumny, lub kolumny pasywne i końcówkę mocy. Poradźcie proszę. Kwota jaką mogę przeznaczyć, to ok.5000-6000 zł.
  • Poziom 43  
    Napisz jeszcze jakiej mocy są te piece, jaka perkusja - elektroniczna czy akustyczna. Chodzi o to, czy będzie zachodziła konieczność dogłaśniania paczkami frontowymi gitar a w szczególności basu oraz perkusji. Jeśli tak, to 6000 zł będzie za małą kwotą na zakup całego nagłośnienia na 250 osób.
    No chyba że bardzo niskobudżetowego, a tym samym niskiej jakości sprzętu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Piec basowy 400W gitarowy dokładnie nie pamiętam, ale też jakiś konkretny. Jednak chciałbym, żeby był to sprzęt przynajmniej 500W na stronę. Perkusja akustyczna nagłośniona.
  • Poziom 12  
    Witam. Za 5000 - 6000zł będzie ciężko kupić nagłośnienie do zespołu grającego w żywym składzie, nie wspominając już o ilości osób (max 250 osób). Mikser sam min. 16 kanałów patrząc budżetowo to koszt ok 2000zł (Yamaha MG 166CX). Więc pozostaje nam ok 4000 tyś na nagłośnienie. Żeby kupić nagłośnienie to trzeba wydać ok 2000zł na jedną kolumnę pasywną, jeśli chcecie żeby miała ok 500w na stronę (jakiś LDM 2x15", albo kolumnę podobnej klasy), a do tego jeszcze trzeba kupić jakąś końcówkę mocy(ADS chociażby), która napędzi te paczki, więc już nam budżet przeznaczony na to się zamyka. Jeśli macie w zespole gitarę basową i perkusję to trzeba myśleć o kolumnie niskotonowej (chociaż jednej sztuce), więc to już jest ponad 6000zł. Mówię tutaj o sprzęcie z niższej półki. Jeśli jesteście zespołem grającym już i macie sprzęt myślę że warto poczekać, dozbierać trochę pieniędzy i wtedy myśleć o zmianie sprzętu. Lepiej kupić sprzęt raz a porządnie i mieć na lata, tym bardziej że chcecie grać imprezy dość duże.

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Dzięki. A jakie kolumny pasywne byście polecili w cenie ok. 4000 i do tego jakiś dobry powermixer? Czy lepiej trochę dołożyć i kupić do tego mikser z końcówką mocy? Poszukuję jakiegoś dobrego rozwiązania, żebyśmy nie musieli bać się o brak mocy. Gitara basowa na pewno będzie z własnego pieca.
  • Poziom 12  
    Jeżeli chcesz same paczki to zastanów się nad LDM PDP 815 (jest to nieprodukowana już seria LDM, ale możesz poszukać gdzieś w sklepach). Odradzałbym kupno JBL JRX125, ponieważ w nich szybko padają drivery. Gracie w żywym składzie więc potrzebujecie trochę dołu, wiec nadstawki na 1x15" głośniku odpadają. Co do powermixera to będziesz miał ciężko znaleźć jakiś dobry 16 kanałowy a do tego z odpowiednią mocą do tych kolumn. Lepiej będzie kupić osobno końcówkę i do tego jakiś mikser.
  • Poziom 43  
    PDP-815 to dobre paczki, ale dla dj-a. Z powodu niewielkiej (ale jednak) dziury w paśmie (ok. 1000-2000 Hz) niezbyt sprawdzają się w wokalu. PDP-612 lepiej przenoszą środkową część pasma i tym samym będą bardziej odpowiednie do nagłośnienia wokalu, klawisza, skrzypiec i perkusji,...oprócz stopy. Co prawda stopa na PDP-612 nie zabrzmi tak nisko jak na PDP-815, ale na weselach goście raczej nie oczekują wywracania flaków przez niską, dudniącą stopę.
    Tak więc PDP-612, lub nowsze GDP-612B, do zasilenia końcówka: http://allegro.onet.pl/koncowka-mocy-crest-cpx-2600-i1534062552.html lub; http://allegro.onet.pl/ads-1400lx-i1543950618.html
    mikser: http://www.artmusic.pl/offer/85/3450/soundcraft_spirit_epm_6.html Lub większy: http://www.artmusic.pl/offer/85/3463/soundcraft_spirit_epm_8.html
    Chyba że trochę dołożysz, to: http://www.artmusic.pl/offer/85/845/mackie_1402_vlz_3.html Lub lepiej: http://www.artmusic.pl/offer/36/7804/allen_heath_zed_14.html

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    DjMapet muszę Ci przyznać rację z tymi kolumnami, jak w późniejszym czasie dołożą subbasy to będzie wtedy jednak pasmo ładnie wypełnione. Co do mikserów które podałeś to firmy jak i miksery są dobre, ale autor tematu napisał że gra w zespole gitara (1 x mic), bas (można wpiąć się liniowo) 3 wokale (3 x mic) skrzypce (1 x mic), klawisze (1 x stereo), i do tego perkusja - (5 x mic), jeśli oczywiście tak chcą nagłaśniać instrumenty, więc tutaj potrzebujemy trochę wejść mikrofonowo-liniowych. Dobrze byłoby jakby autor napisał jak chce nagłaśniać te instrumenty, to ułatwiłoby nam dobór miksera.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Na koncertach podstawiano nam do perkusji 5-6 mikrofonów, w klubach wystarczyły 3 szt., na dużych weselach... jeden (stopa), na małych -0. :-) Poza tym, perkusista miał swój mikserek.
    Owszem, ja też lubię mieć zapas wlotów w konsoli, jednak budżet autora jest mocno ograniczony.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Dzięki za zainteresowanie i wszystkie odpowiedzi. Perkusja max 3 mikrofony. Skrzypce są z przystawką i z radiem, także nie musi być wejścia mic. Bas na pewno tylko z pieca. Ewentualnie jeszcze gitara.
  • Poziom 16  
    Witam
    Wharfedale LX-15 + Phonic 1062 plus i powinno Wam wystarczyć w 100% - sprawdzone.
    pozdrawiam
    Stary Klezmer
  • Poziom 12  
    Czyli 3 x mic na perke, 3 x wokal i 1 line do skrzypiec i 1 stereo do klawisza. Czyli te miksery co podał DjMapet mogłyby być. Ale wydaje mi się że lepiej byłoby gdyby wszystkie instrumenty szły przez paczki frontowe, bo na małej sali to może tak być, ale przy większej sali już będzie trzeba rozkręcić trochę piece żeby pokryły dźwiękiem całą salę co niekoniecznie może być dobre dla zespołu który będzie na małej scenie.
  • Poziom 43  
    W takim razie Spirit EPM-6 wypada z gry. W EPM-12, Już nie powinno wam zabraknąć wlotów. No chyba że EFX-12 z procesorem.
    400W piec pod git. basową w zupełności wystarczy na wesela bez dogłaśniania frontem.
    Jeśli chcesz tanią i nową końcówkę, to TA-1400. Jednak te do których linki podałem wcześniej, to już wyższa półka. Zwłaszcza Crest.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Wielkie dzięki. Bardzo mi pomogliście. Mam jeszcze pytanie odnośnie kolumn. Może niesłusznie, ale mam jakieś uprzedzenie do LDM-a. Co jeszcze moglibyście polecić z pasywnych kolumn?
  • Poziom 43  
    No niesłusznie, bo w podobnym przedziale cenowym nie kupisz lepiej brzmiących paczek, no chyba że DIY. LDM robi najtańsze paczki na dobrej jakości przetwornikach Celestion. Wszelkie tanie wynalazki Peavey-a, JBL-a itp to porażka.
    http://sklep.elestra.pl/p/pl/ek013/ms-15703+-+kolumna+3-dr+700w.html
    Jest jeszcze Hand Box, ale ostatnio nie miałem styczności a poza tym od jakiegoś czasy nie podają, na jakich głośnikach robią paczki.
    Tu masz w pełni profesjonalne pełnopasmowe paczki, no ale kosztują;
    http://www.polaudio.pl/pl/products/full/444-pa-212-600-nd.html
    http://www.polaudio.pl/pl/products/full/37-pa-215-1000-nd.html

Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Cytat:
    Piec basowy 400W

Wbrew pozorom powinniście nagłośnic bas (przez di boxa), ale podcinając dół na mikserze. "ilościowo" 400W piec zrobi swoje, ale w nagłośnienie pójdą wyższe składowe, dając lepszą fakturę basu. Gitara poradzi sobie z pieca.

Perkusja - nawet jak będzie ją słychac na żywo, to dużo da nagłośnienie stopy. Ale nie warto pchac stopy w same kolumny, nie mając subbasów.

Na bankiety za 6000zł kupiłbym 2szt QSC K10. Niestety w tej cenie starczy na 2szt kolumn. Model na 12" (K12), to ok. 4000zł, bas KSub (proponuję 1szt basu dla 2szt K10, a 2szt dla 2szt K12) ok. 6000zł. Ale paczki warte swojej ceny. Jeżeli się trafi, to starsze QSC HPR - to była bardzo dobra seria, wcale nie gorsza od nowych modeli. Dodatkowa zaleta - marka robi ostatnio furorę w małych nagłośnieniach, a nie jest to tani JBL (nie ma nic gorszego niż kupic EONy czy JRXy, byle tylko miec sprzęt z pomarańczowym znaczkiem).

Z PolAudio - BP215ND, bardzo fajny i zgrabny bas (w farbie - wersja w kocu wygląda dziwnie z tą wielką połacią czarnej farby na tunelach BR).

Co do LDMa - można miec uprzedzenia, ale to 10 razy lepszy wybór niż tanie Peaveye, JBL, itp. I wygląd lepszy niż Hand Box! Jeżeli gracie bankiety - klienci będą patrzyc na wygląd.

Mikser - EPM12, A&H ZED, ew. Yamaha 03D.

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Pamiętajcie o bramce dla stopy!
  • Poziom 8  
    Po rozmowach z wieloma ludźmi i Waszych radach, na pewno zdecydujemy się na kolumny aktywne. Nie możemy też sobie pozwolić na grę na słabym sprzęcie, więc musimy zwiększyć kwotę, którą możemy przeznaczyć na sprzęt. Dzięki za wszystkie porady. Postaram się poczytac jeszcze jak najwięcej i może uda się wybrać najlepsze rozwiązanie. Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Posłuchajcie jeszcze Mackie SA1521. Cena podobna, co QSC HPR / K10 / K12, ale rozmiar dosyć słuszny. Na początku powinny dać radę bez basów.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 8  
    Zdecydowaliśmy się na jednak na końcówkę mocy Yamahy P5000s i mikser też Yamahy. Musimy dobrać do teko jakieś sensowne kolumny. Możecie cos doradzić w granicach 4000 zł. Zastanawiam się nad Yamaha S115V lub C115V. Co o nich myślicie? Mam jeszcze pytanie odnosnie impedencji. Są to kolumny 8 ohm, więc przy tej końcówce osiągną moc 500w, a jeżeli byłyby 4 ohm moc wzrosła by do 750w. Dobrze to rozumiem?
  • Poziom 10  
    Szczerze namawiam na kolumny LDM GDP-1015B. Kolumny 2x15" + driver 1,75". Kolumny na głośnikach neodymowych Celestion. Moc kolumny 1000W/4 Ohm, więc wykorzystasz pełną moc wzmacniacza. Poszukasz, to zmieścisz się też w przewidzianym budżecie.

POzdrawiam
  • Poziom 8  
    A jeśli chodzi o te Yamahy, to jakie są Wasze opinie na ich temat i czy wystarczą na tego typu imprezy? Wiem, że najlepiej byłoby kupić kolumny oparte na dwóch głośnikach, niestety ceny ich są wysokie. Do Ldm-ów jakoś nie mam przekonania, może niesłusznie.
  • Poziom 10  
    Nie wiem na czym opierasz swoje wątpliwości co do LDM. Sprawdź je, posłuchaj i oceń. Odwiedź sklep w Krakowie Flash albo w Olkuszu Abix. Abix na pewno da ci możliwość odsłuchu.
  • Poziom 22  
    Ale żeś pojechał po bandzie. Chcecie dobry sprzęt a wyskakujesz z Yamach'ą. To w końcu co chcecie? Bo raz piszesz, że paczki mają być aktywne a wyskakujesz z pasywną Yamachą. Czemu jesteś uprzedzony do LDMa ? Zepsuło Ci się coś? Słyszałeś te kolumny? Czy może bardziej boli to że są robione w Polsce i nie mają znaczka znanego na całym świecie. Prawda jest taka że te GDP612 naprawdę dobrze sobie radzą a większość ich nie kupuję tylko dlatego bo LDM.
    Kup koniec mocy ADS LX1400 (ta yamacha newt sie nie umywa do niej)
    Paczki LDM GDP612 bo do wokalu, skrzypiec itp bierze się max kolumnę na 12" a nie jak zaproponowałeś 15"
  • Poziom 20  
    Yamaha nigdy nie była topową firmą w nagłośnieniu, a teraz jeszcze stacza się w dół. Wiadomo - chińskie oszczędności. Nowe końcówki mocy, kolumny i miksery brzmią o wiele gorzej niż te sprzed 10-lat i szumią (cała seria mikserów MG). Znaczek (logo) nie gra.
  • Poziom 43  
    Widać kolega autor, chce mieć wszystko "markowe". Jego sprawa.
    W cenie tej Yamachy, można mieć potężnej mocy Proline-3000 a sporo taniej - Proline-1800.
    Kolumny na markowych głośnikach B&C + Celestion - GDP 12S. Niestety, ale LDM.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    DjMapet. Piszesz o mocy Proline, a mnie chodzi również o wytrzymałość sprzętu. Aż tak wysoka moc nie jest potrzebna. Na końcówkę Yamahy zdecydowałem się po rozmowie z pewnym akustykiem, który mi ją polecił.
    Kobi. Napisałem, że zdecydowaliśmy się jednak na końcówke mocy i pasywny zestaw. Jak ktoś mi rzuca tekst "to w końcu co chcecie", to dalej nie chce mi się czytać. Założyłem ten temat właśnie po to, żeby wybrać najlepsze rozwiązanie. Aktywne zestawy o mocy której potrzebujemy są niestety zbyt drogie. Rozważam każdą propozycję, o której tutaj piszecie i za to wielkie dzięki.
  • Poziom 22  
    boogie4 to może wogóle nie czytaj naszych propozycji skoro masz dobrych znajomych akustyków. Jak widzisz Yamahy nikt Ci tu nie poleca. Nawet wyglądem i pewnie wnętrznościami zajeżdża do tanich chińczyków. Jeżeli chcesz wytrzymały sprzęt na lata to ADS LX1400 i dziękuję koniec tematu.
    Możesz się tu zastanawiać nad kolumnami ale też nie masz dużego wyboru bo masz fundusze ograniczone. Moim zdaniem GDP612B są jednym z bardziej udanych wyrobów tej firmy. Kolumny wręcz stworzone do nagłaśniania górnych partii instrumentalnych i vokalu. No i przede wszystkim za bardzo małe pieniądze. Z resztą Twoja decyzja i Twoja kasa.
  • Poziom 43  
    Poczytaj opinii o serii TA i Proline od Thomanna.
    ADS - owszem, tyle że drogi.

Pozdrawiam.