Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Novatherm- wymiana?

16 Kwi 2011 15:56 3928 14
 • Poziom 18  
  Witam, mam Junkers Novatherm już 12-13lat no i tak jest w BARDZO DOBRYM stanie jak na taki kocioł. Jednak chciałbym już go wymienić ponieważ troszkę sie boje ponieważ potencjometr traci kontakt z płytą główną i piec odczytuje to jako że ma się włączyć. Tak powiedział mi serwisant Junkersa, ogólnie to brdzo dobry piec nie narzekam na niego lecz sam się włącza i ,,ciągnie gaz" oraz wiadomo już około 13 lat to na taki kocioł jest super. No ale mówiąc (mam na myśli pisząc) zastanawiam się jaki nowy piec wybrać. Apropo tego że się sam włącza to serwisant powiedział że raczej było by trzeba wymienić płytę główną. Moim zdaniem to troszkę droga robota. Ogólnie rzecz biorąc zastanawiam się powoli że trzeba jednak go wymienić. Jest w piwnicy więc może być z otwartą komorą spalania, ciąg jest. Ogólnie nie za bardzo znów wkładać w komin fi 80 czy ileś tam, bo i tak już jest wkład(z tego co wiem to kiedyś był wdmuchiwany), od 13lat nic się z kominem nie dzieje więc niech zostanie raczej z otwartą, chyba że mozna ,,wywalić przez ściane"-mój dom to bliźniak. Serwis ma obsługę raczej wszystkich firm: Viessmann, Junkers, De Dietrich, Brotje, Vaillant, Buderus, Ferroli i innych z palnikami gazowymi i olejowymi. Więc raczej nie będzie tutaj problemu. Co doradzicie. Raczej to będzie piec dwufunkcyjny- grzeje gazem przez 60dni w roku ale na 1grzejnik, więc piec działa przez kilka godzin dziennie by nagrzewać TYLKO 1 grzejnik. Raczej był bym za JUNKERSEM. Ale poczytam waszych propozycje, ponieważ nie mogę się zdecydować.
  Korzystają z tego dwie osoby dorosłe no i nastolatek, ogólnie najlepiej by było aby mozna korzystać z dwóch kranów jednocześnie. Zasobnik czy jak inaczej to rozwiązać?
  Dodam że ww tym momencie za gaz za SAMO GRZANIE WODY oraz kuchenka za gaz płacę 320-360złoty (na 2miesiące)
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Najprościej, następca Novatherma Ceraclass ZW14-2DVKE, tanie (połowa tego co byś zapłacił za wymianę płyty głównej w ZW20) nie wyszukane rozwiązanie. Grzania na c.o. niewiele, kobiet w domu też niewiele (grzanie c.w. ekonomiczne - facet to i w "czajniku" się wykąpie). Łatwy montaż, te same rozstawy podłączeń, potrzebna jedynie listwa przejściowa z płyty pionowej na poziomą....Inna propozycja to kocioł z wbudowanym zasobnikiem.
 • Poziom 18  
  Aktualnie mam tą wersje ze świeczką tj. chyba ZS20KE?. No a jak rozwiązać to żebym mógł korzystać z dwóch punktów jednocześnie i nie odczuć spadku temperatury?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Masz ze świeczką ZW20KD. Ciepła woda w tym kotle uzależniona jest od przepływu wody, mniej wody - cieplej, więcej wody - chłodniej. Nowe kotły mają już termostat i pomiar temperatury za pomocą czujnika NTC. Po otwarciu drugiego odbiornika kocioł pędzi gaz żeby nadążyć do ustawionej temperatury na kotle. ZW14-2DVKE ma większo moc i termostatyczne ustawianie temperatury. ZW20KD to prehistoria, trzeba umieć wodę odkręcać, bo zgaśnie albo zagotuje się... Oczywiście polecam kocioł z zasobnikiem, ale komfort nigdy nie idzie w parze z oszczędnością. Kocioł dwufunkcyjne nigdy nie zapewni pełnego komforu tak jak zasobnik no chyba że ma grubo ponad 30kW.
 • Poziom 18  
  A jak ten kocioł dobić żeby był już do wymiany?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Tan model kotła zawsze można reanimować. Decyduje dostępność części, dobra znajomość modelu przez serwisantów, chyba że ktoś od razu ma interes żeby go wymienić na "swoją" markę. Oczywiście niektóre części ulegają naturalnemu zużycie i należy je od razu wymieniać np. tuleja górna i dolna tzw. regulator w armaturze wodnej. Zużyciu również ulega ogranicznik STB w tem modelu narażony jest na częste przegrzanie, jak również termopara. Twoja usterka również nie musi się kończyć wymianą płyty, można ją jeszcze ratować albo ominąć wadliwie działający termostat....Jeżeli Twój kocioł pracuje tylko na jednym grzejniku przez 60 dni w roku to może dociągnąć nawet 20 lat.
 • Poziom 18  
  No a dlaczego, kocioł jest wyłączony no i pochwili włącza pąpe no i grzeje instacjacje co?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Tak jak pisałem wyżej błąd termostatu, błędnie odczytuje że kocioł dalej jest w trybie c.o. Można go ominąć skręcając termostat ścienny na off. Można reanimować termostat kotła preparatami do potencjometrów. Warto również wymienić sam czujnik temperatury NTC zasilania - ale to już do ustalenia z Twoim serwisantem.
 • Poziom 18  
  On nie posiada nic podłączonego do siebie. Więc dlaczego się włącza niepotrzebnie ?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Dlatego może warto założyć termostat zewnętrzny (np. typu Eurostar albo inny kwestia gustu i potrzeb) i wyłączyć kocioł na ścianie zamiast kombinować z termostatem kotła który jak widać ma przebicia.
 • Poziom 18  
  Dobrze, jak zdecydował bym się na wymianę to jaki kocioł mam wybrać z otwartą komorą spalania oczywiście 2funkcyjny który poradzi sobie z podgrzaniem 2kranów jednocześnie? Zasobnik czy jak? proszę mi to wszystko wytłumaczyć. Ten Ceraclass ZW14-2DVKE chyba sobie z tymi 2 kranami nie poradzi?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Weź pod uwagę Ceraclassa Excellensa ZWC28-3MFK (półka wyżej od ZW14-2DVKE) większa moc na poziomie 28kW, trzy gwiazdki (***) wg EN 625 pozwala nawet osiągnąć 13,4 l/min przy Δt 30°C. Na pewno będzie wyraźna różnica tak jak przesiadka z malucha do poloneza ale jeszcze nie pełen komfort. Kocioł z zasobnikiem potrzebuje więcej miejsca i czy rzeczywiście masz aż taką potrzebę.
 • Poziom 18  
  Kocioł stoi w piwnicy. Miejsca mu nie brakuje, i też dlatego jeżeli już mam komin dostosowany do otwartej i może być kocioł z otwartą do bezsensu przerabiać na TURBO. Bo o kondensacyjnym nie myślę. A ile kosztuje Ceraclassa Excellensa ZWC28-3MFK ? A ile kocioł z zasobnikiem? Żeby to już podziałało kilka lat.
 • Poziom 18  
  mirrzo-a ty jakie rozwiązanie preferujesz? Twoim zdaniem najlepiej było by wybrać...?