Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęt dla automatyka w firmie

meskowals 22 Kwi 2011 10:39 3713 15
  • #1 22 Kwi 2011 10:39
    meskowals
    Poziom 2  

Witam
    Niedawno zatrudniłem się w pewnej firmie.
    Niestety nie posiadają tu zbyt dużo "narzędzi" dla automatyka.
    A maszyny sa sterowane na S-5 i S-7 (200, 300) oraz panele siemensa TP i OP
    Jest tu także sieć profibus, interbus.

Dostałem zielone światło od szefa aby zakupić kilka rzeczy.

Teraz moje pytanie.
    1. Czy mogę zakupić zwykłego laptopa ? i co powinien mieć aby był w stanie się połączyć ze sterownikami i panelami powyżej opisanymi?
    2. Gdzie tanio kupie SIMATIC S-5 i S-7 i inne oprogramowanie mi potrzebne ?
    3. Gdzie kupię przewody do paneli, sterowników lub może sam adapter USB wystarczy.

Zielone światło od szefa niestety nie wiąże się to z wydaniem 20 tyś zł :(
    Więc zależy mi na jak najtańszym zakupem.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    meskowals

0 15
  • SterControl
  • #2 22 Kwi 2011 10:59
    315-2DP
    Poziom 17  

meskowals napisał:
    Witam
    Niedawno zatrudniłem się w pewnej firmie.
    Niestety nie posiadają tu zbyt dużo "narzędzi" dla automatyka.
    A maszyny sa sterowane na S-5 i S-7 (200, 300) oraz panele siemensa TP i OP
    Jest tu także sieć profibus, interbus.

Dostałem zielone światło od szefa aby zakupić kilka rzeczy.

Teraz moje pytanie.
    1. Czy mogę zakupić zwykłego laptopa ? i co powinien mieć aby był w stanie się połączyć ze sterownikami i panelami powyżej opisanymi?
    2. Gdzie tanio kupie SIMATIC S-5 i S-7 i inne oprogramowanie mi potrzebne ?
    3. Gdzie kupię przewody do paneli, sterowników lub może sam adapter USB wystarczy.

Zielone światło od szefa niestety nie wiąże się to z wydaniem 20 tyś zł :(
    Więc zależy mi na jak najtańszym zakupem.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    meskowals

1) Laptop może być spokojnie "zwykły". Ważne, żeby miał port RS i USB. ;-)

Do S7-200 i S7-300 wystarczy Ci "PC Adapter USB" 6ES7972-0CB20-0XA0. Obsługuje PPI, MPI i Profibus.

2) Tu masz linka do dystrybutorów Siemensa. Kupisz S7 i soft:
    http://www.automatyka.siemens.pl/solutionandproducts_ia/724.htm

Jeśli chodzi o części do S5 to Siemens już ich nie sprzedaje, ale są firmy które ten sprzęt mają ciągle w ofercie np.
    http://www.lektronix.net/

Poza tym nie tylko sprzedają moduły, ale też je naprawiają. Naprawa u nich to jakieś 40% ceny nowego i dają rok gwarancji na cały moduł po naprawie.

3) Zależy jakie przewody i jakich paneli ;-)

0
  • #3 22 Kwi 2011 11:12
    Fath
    Poziom 17  

Witaj, jeśli chodzi o panele to starsze programowało się po rs232 a nowsze po mpi, profibus czy ethernet także w tym przypadku wystarczą przewody i wcześniej zakupiony konwerter.

0
  • #4 22 Kwi 2011 13:58
    arek.m
    Poziom 21  

Witam
    Wydaje mi się że kupując zestaw PG Siemensa z oprogramowaniem i kabelkami będzie taniej, i w zestawie jest kabelek i program do S5.

0
  • #5 22 Kwi 2011 21:32
    jakubch86
    Poziom 14  

Popieram przedmówce
    Zakopując PG Siemens M3 masz wszystkie potrzebne porty komunikacyjne bez bawienia się w jakieś przejściówki oraz dostajesz oprogramowanie(dokładnie jakie to musisz wysłać do nich zapytanie)

0
  • SterControl
  • #6 28 Kwi 2011 08:19
    meskowals
    Poziom 2  

arek.m napisał:
    Witam
    Wydaje mi się że kupując zestaw PG Siemensa z oprogramowaniem i kabelkami będzie taniej, i w zestawie jest kabelek i program do S5.

używając konfiguratora to wyszło mi 25 tyś zł
    czyli nie jest tanio :(

0
  • #7 29 Kwi 2011 16:23
    helper86
    Poziom 14  

meskowals napisał:
    arek.m napisał:
    Witam

używając konfiguratora to wyszło mi 25 tyś zł
    czyli nie jest tanio :(

Jak się robi całą automatykę w firmie na SIEMENSie to niestety trzeba się liczyć z wysokimi kosztami.
    Podzwoń może po różnych dystrybutorach firmy SIEMENS i popytaj o jakieś zniżki.
    Drugim, trochę bardziej pracochłonnym rozwiązaniem jest pójście w kierunku innych, tańszych sterowników. Jeżeli jest to jakiś mały zakład to może taniej będzie "przenieść" automatykę na inne sterowniki niż dokupować dalej rzeczy od SIEMENSa.

Pozdrawiam

0
  • #8 01 Maj 2011 16:03
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 02 Maj 2011 18:15
    BartazZ9
    Poziom 10  

Nie policzyłeś ceny softu.

0
  • #11 03 Maj 2011 11:16
    kameleon100
    Poziom 12  

kolego jak sobie policzysz wartość softu gdybyś chciał kupić osobno bez PG, to wyjdzie Ci, że w zestawie z PG, PG jest za darmo.

0
  • #12 05 Maj 2011 20:13
    303grzegorz
    Poziom 9  

Jeżeli koszty mają być niewielkie zawsze można wziąć pod uwagę alternatywę
    w postaci używanego komputera (łatwiej też wtedy o RS232) i kartę CP5512 która zapewni obsługę S7-200,300,400 oraz paneli.
    Pozostaje zakup softu który trzeba przeanalizować pod względem potrzeb i doboru odpowiedniej wersji.

0
  • #13 11 Maj 2011 18:50
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 19 Maj 2011 19:17
    cnctip
    Poziom 10  

Wszystko zależy od tego co będziesz musiał ogarnąć ale radzę kupić mocnego laptopa w wytrzymałej obudowie (z mocnym prockiem -minimum bezwzględne 2-4GHz lepiej jakiś dwurdzeniowy, pamięcią minimum 4GB, szybki dysk od 250GB w górę, najlepiej z RS232, PCMCIA i przynajmniej 4 porty USB, ekran matowy to podstawa i najlepiej dużej rozdzielczości bo czasem możesz potrzebować miejsca na okna różnych aplikacji jednocześnie) ponieważ w miarę jak będziesz go zapychał przeróżnymi aplikacjami do automatyki komp będzie zamulał, a reinstalować nie będzie czasu i ochoty (nie wspominając o aplikacjach Siemensa, które potrafią pochłonąć lwią część dysku). Jeśli planujesz pracować długo bez zasilacza (np. w terenie) to zdecydowanie zwróć uwagę na ten parametr przy zakupie. Oczywiście standardowo wifi, złącze ethernet'owe, czytnik DVD+/-RW itp. (bluetooth'a i wbudowaną kamerkę też warto mieć).

Opcja podstawowa to okresowe robienie obrazu dysku laptopa (i dysków twardych maszyn jeśli je posiadają) bo zawsze można wrócić do poprzedniej wersji z działającym softem po np. mocnym pogryzieniu i wykrzaczeniu się niektórych aplikacji lub uszkodzeniem dysku twardego.

Warto obczaić, który laptop ma najlepsze rozwiązania dotyczące zawieszenia dysku ponieważ ciągłe przenoszenie lapka źle wpływa na stan dysku co czasem kończy się totalnym wysypaniem się systemu w najmniej oczekiwanym momencie.

Oczywiście do tego ww. przewody, przejściówki, mierniki, oscyloskop, dobra markowa stacja lutownicza z regulowaną temp. i przystawki lutownicze, software itp. zależnie od tego z czym będziesz pracował i w jakim stopniu będziesz musiał zagłębiać się w maszyny.

PS.
    Jak będziesz miał bardzo mocnego laptopa i bardzo wiele różnych maszyn do obskoczenia starych i nowych to możesz nawet skusić się na instalację np. VMWARE i mieć kilka systemów z przeróżnym zwykle gryzącym się softem i przełączać systemy zależnie o tego z czym w danej chwili będziesz pracować, a dodatkowo będziesz mógł dowolnie żąglować obrazami VMWARE (bo kiedyś prawdopodobnie zmienisz laptopa - instalacja wszystkiego od nowa bywa, delikatnie mówiąc, uciążliwa i czasochłonna).

0
  • #15 20 Maj 2011 11:51
    Asistem
    Poziom 8  

Wydaje się nie potrzebne stosowanie aż tak mocnego laptopa. Ja korzystam z laptopa DELL Latitude D500, który można kupić już za 1000 zł. Bez problemu wykorzystuje na nim oprogramowanie do sterowników Siemens, Beckhoff, B&R, Mitsubishi oraz GE Fanuc. Nie jest problemem również tworzenie SCADA w WinCC, InTouch'u itp.
    Również korzystam z VMware, chociaż czasem jest problem z obsługą RS'a.
    Oczywiście podstawą jest RS232 i interfejs ethernetowy, które są w tym komputerze w standardzie.

0
  • #16 20 Maj 2011 16:48
    shogun78
    Poziom 9  

Nie było mowy o tym czy to musi być sprzęt fabrycznie nowy. Jeżeli nie to polecam odwiedzić ebay. Na chwilę obecną widzę tam używany programator PG 720 P2 z kompletem softu i to nie tylko pod Siemensa. Do tego wszystkie możliwe kable itd. Całość wyceniają na około 500$ + koszty przesyłki. Przy obecnym kursie dolara to znikome koszty.

0