Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik odbiornik zd. ster. 2 silniki

Modecom601 22 Apr 2011 22:42 2171 4
Altium Designer Computer Controls
    Modecom601
    Level 13  
    Witam!
    Przejrzałem wszystkie tematy, na tym forum odnośnie zdalnego sterowania pojazdami, robotami. Sam tez już zbudowałem pojazd z dwoma silnikami, napęd oraz ster prawo/lewo. Moje pytanie brzmi, czy jest schemat na płytki drukowane z jednym lub dwoma prostymi scalakami które jestem w stanie złożyć wg. schematu?
    Czytałem też, że głównie 27 Mhz jest używane w zabawkach więc wstępnie o tym paśmie myślałem. Prosze o niepodrzucanie linków do zabawek z allegro za 30 zł w celu wymontowania układu. Czy z falami 433 Mhz również istnieja takie układy na płytki drukowane nadajnik odbiornik?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    Madrik
    moderator of Robotics
    Istnieją, ale... Nie są przeznaczone do zdalnego sterowania.
    Częstotliwości są regulowane prawnie i takie urządzenie nadawczo-odbiorcze powinno mieć homologację.

Bawiąc się zabawkami na paśmie 433MHz możesz się bardzo szybko nieprzyjemnie rozczarować. Wchodzenie na obce pasma jest bardzo nie lubiane i ma wielu wrogów, którzy bez wahania napuszczą na ciebie odpowiednie służby. A wtedy opłaty będą takie, że bardziej się opłaca kupić sprzęt "full wypas" ale legalny.
    Szczególnie przodują w tym krótkofalowcy, którzy bardzo nie lubią zakłóceń na swoim paśmie i potrafią tropić delikwenta niczym sfora psów. A mają sprzęt, przy którym dowiedzą się nawet w którym pokoju siedzisz.

Poza tym nie jesteś w stanie domowymi sposobami, bez sprzętu pomiarowego wielokrotnie droższego niż gotowy nadajnik z odbiornikiem, poprawnie zestroić takiego układu. A to już przełoży się na jego funkcjonalność i zasięg oraz emitowane zakłócenia na sąsiednie pasma.

Masz do wyboru - wydać ponad 30zł na części i narzedzia, zbudować sobie nadajnik i bawić się nim w strachu, że zaraz panowie w garniturach zapukają do drzwi. Albo kupić za 30zł całą, legalną, zestrojoną i działającą zabawkę z nadajnikiem w ładnej obudowie.

Taniej to nie wyjdzie w domowym wyrobie, bo trzeba kupić bardzo precyzyjne części o wysokiej tolerancji, a takie są drogie. A nawet to, razem ze schematem nie gwarantuje prawidłowego działania.

Obecnie nadajniki do zdalnego sterowania budują głównie zapaleńcy, którym zależy na doświadczeniu i nie liczą się z kosztami.
    Dla normalnych ludzi kupno gotowej aparatury jest po prostu najlepszą, najtańszą i najbezpieczniejszą opcją.

Poza tym, pasmo 27MHz jako pasmo ogólnodostępne, jest taka zaśmiecone, że nawet gotowe zabawki potrafią na nim nie działać lub działać w bardzo ograniczonym zasięgu. A nawet działać bez pomocy nadajnika. ;)
    Wystarczy pamiętać, że po tym pasmie idzie np. CB-radio.

W robotyce czy modelarstwie korzysta się z pasm 35MHz (wyłącznie latające) 40MHz (pływające i lądowe) oraz 2,4GHz (cyfrowe - wszystkie).

Jeżeli ma to być poważny projekt, to zapomnij o 27MHz i kup gotowy zestaw modelarski, najlepiej 2,4GHz (200-300zł można dostać proste zestawy).
    Do tego regulatory do silników i serwa. Albo zbuduj profesjonalny układ w zgodzie z przepisami i poddaj go homologacji - ale koszt będzie bardzo wysoki + wymagana wiedza.

Jeżeli tylko domowa zabawka - rozpruj inną zabawkę. Na tzw. Pchlim Targu można bardzo często znaleźć popsute zabawki za przysłowiowe grosze - np. ze spalonym silnikiem. Albo same nadajniki z odbiornikami.
  • Altium Designer Computer Controls
    Modecom601
    Level 13  
    Dziękuję za wyczerpującą odppowiedź. Czyli na 433 można powiedzieć siedzą tajni agenci nasłuchujący mnie :) Sprowadzajać się do 27 mhz, narazie nie jest to projekt dośc poważny, tylko zabawka przód tył lewo prawo, o wielkości takiej, że rozmiar jej nie przekracza długości ołówka :). Co do części i narzędzi wstępnie posiadam lutownicę cynę od-2 etc. oraz sam złożyłem juz kilka schematów na zasadzie świecenia LED. Mówisz o dostrajaniu, że te podzespoły nie będą współgrać ze sobą? A oscyloskop tutaj coś wskóra? Przy większym projekcie będe sterował nim przez wifi, bo zamierzam dać kamerkę, lecz to pojazd niczym z robotica z discovery. Narazie chciałem miniaturkę wykonać. zrobiłem narazie zabawkę na zasadzie skrętu jak w samochodzie. Problem teraz jest jak mówie ze schematem nad/odb. odpuszczam sobie w takim razie 433. Nadal przekonać chcesz mnie, że złożenie prostego układu z jednym/lub dwoma scalakami jest bezsensowne tak? Te chińskie "rc" z zabawek są tandetne, bo na dalszej odległości, zasię jest przerywany i zabawka jakby się jąkała.
    Czekam na odpowiedź
    Pozdro
  • Helpful post
    Madrik
    moderator of Robotics
    Zabawki jak sama nazwa wskazuje - są zabawkami. Te "prościutkie" układy chińskie, są tak proste, że niektóre zabawki "słuchają" naraz kilku kanałów. :) nie tylko własnego nadajnika.
    Zawsze będziesz miał tam problem z zasięgiem i zakłóceniami. Zero czułości i selektywności.

Sterowanie przez WIFI w poważnym projekcie mobilnego pojazdu - odpada.
    Nie ta technologia. To tak, jakbyś chciał jeździć w rajdzie samochodowym i zamontował kokpit z koparki hydraulicznej. Niby można ale ... ;)

Jeżeli chcesz mieć zasięg i precyzję to trzeba niestety zainwestować w porządną aparaturę do zdalnego sterowania. Dziś wystarczy na ten cel wydać 300-400zł i mieć bardzo przyzwoity sprzęt. A za 100-200zł, można dostać najprostsze nadajniki modelarskie. Giełdy czy słynne Alledrogo ;) są pełne ofert nadajników z modelarskich zestawów gotowych, które to modele albo się "popsuły", albo właściciel kupił sobie lepszy nadajnik. :)

Można je też kupić jako części zamienne.
    Do poważnego projektu takie wyjście będzie najlepsze. A WIFI wykorzystaj tylko do przesyłu obrazu.

Do "miniaturki", najlepiej wypatroszyć pierwszą, lepszą zabawkę, jaka się nawinie pod rękę.
    Modecom601
    Level 13  
    Co do WIFI to jest to plan na późniejszy termin, kto wie czy nawet nie odległy. Zapewne macie rację, poczytam jeszcze i odezwe się. Dziękuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam
    Modecom601