Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik odbiornik zd. ster. 2 silniki

22 Kwi 2011 22:42 1988 4
 • Poziom 13  
  Witam!
  Przejrzałem wszystkie tematy, na tym forum odnośnie zdalnego sterowania pojazdami, robotami. Sam tez już zbudowałem pojazd z dwoma silnikami, napęd oraz ster prawo/lewo. Moje pytanie brzmi, czy jest schemat na płytki drukowane z jednym lub dwoma prostymi scalakami które jestem w stanie złożyć wg. schematu?
  Czytałem też, że głównie 27 Mhz jest używane w zabawkach więc wstępnie o tym paśmie myślałem. Prosze o niepodrzucanie linków do zabawek z allegro za 30 zł w celu wymontowania układu. Czy z falami 433 Mhz również istnieja takie układy na płytki drukowane nadajnik odbiornik?
 • Tektronix
 • Pomocny post
  Moderator Robotyka
  Istnieją, ale... Nie są przeznaczone do zdalnego sterowania.
  Częstotliwości są regulowane prawnie i takie urządzenie nadawczo-odbiorcze powinno mieć homologację.

  Bawiąc się zabawkami na paśmie 433MHz możesz się bardzo szybko nieprzyjemnie rozczarować. Wchodzenie na obce pasma jest bardzo nie lubiane i ma wielu wrogów, którzy bez wahania napuszczą na ciebie odpowiednie służby. A wtedy opłaty będą takie, że bardziej się opłaca kupić sprzęt "full wypas" ale legalny.
  Szczególnie przodują w tym krótkofalowcy, którzy bardzo nie lubią zakłóceń na swoim paśmie i potrafią tropić delikwenta niczym sfora psów. A mają sprzęt, przy którym dowiedzą się nawet w którym pokoju siedzisz.

  Poza tym nie jesteś w stanie domowymi sposobami, bez sprzętu pomiarowego wielokrotnie droższego niż gotowy nadajnik z odbiornikiem, poprawnie zestroić takiego układu. A to już przełoży się na jego funkcjonalność i zasięg oraz emitowane zakłócenia na sąsiednie pasma.

  Masz do wyboru - wydać ponad 30zł na części i narzedzia, zbudować sobie nadajnik i bawić się nim w strachu, że zaraz panowie w garniturach zapukają do drzwi. Albo kupić za 30zł całą, legalną, zestrojoną i działającą zabawkę z nadajnikiem w ładnej obudowie.

  Taniej to nie wyjdzie w domowym wyrobie, bo trzeba kupić bardzo precyzyjne części o wysokiej tolerancji, a takie są drogie. A nawet to, razem ze schematem nie gwarantuje prawidłowego działania.

  Obecnie nadajniki do zdalnego sterowania budują głównie zapaleńcy, którym zależy na doświadczeniu i nie liczą się z kosztami.
  Dla normalnych ludzi kupno gotowej aparatury jest po prostu najlepszą, najtańszą i najbezpieczniejszą opcją.

  Poza tym, pasmo 27MHz jako pasmo ogólnodostępne, jest taka zaśmiecone, że nawet gotowe zabawki potrafią na nim nie działać lub działać w bardzo ograniczonym zasięgu. A nawet działać bez pomocy nadajnika. ;)
  Wystarczy pamiętać, że po tym pasmie idzie np. CB-radio.

  W robotyce czy modelarstwie korzysta się z pasm 35MHz (wyłącznie latające) 40MHz (pływające i lądowe) oraz 2,4GHz (cyfrowe - wszystkie).

  Jeżeli ma to być poważny projekt, to zapomnij o 27MHz i kup gotowy zestaw modelarski, najlepiej 2,4GHz (200-300zł można dostać proste zestawy).
  Do tego regulatory do silników i serwa. Albo zbuduj profesjonalny układ w zgodzie z przepisami i poddaj go homologacji - ale koszt będzie bardzo wysoki + wymagana wiedza.

  Jeżeli tylko domowa zabawka - rozpruj inną zabawkę. Na tzw. Pchlim Targu można bardzo często znaleźć popsute zabawki za przysłowiowe grosze - np. ze spalonym silnikiem. Albo same nadajniki z odbiornikami.
 • Tektronix
 • Poziom 13  
  Dziękuję za wyczerpującą odppowiedź. Czyli na 433 można powiedzieć siedzą tajni agenci nasłuchujący mnie :) Sprowadzajać się do 27 mhz, narazie nie jest to projekt dośc poważny, tylko zabawka przód tył lewo prawo, o wielkości takiej, że rozmiar jej nie przekracza długości ołówka :). Co do części i narzędzi wstępnie posiadam lutownicę cynę od-2 etc. oraz sam złożyłem juz kilka schematów na zasadzie świecenia LED. Mówisz o dostrajaniu, że te podzespoły nie będą współgrać ze sobą? A oscyloskop tutaj coś wskóra? Przy większym projekcie będe sterował nim przez wifi, bo zamierzam dać kamerkę, lecz to pojazd niczym z robotica z discovery. Narazie chciałem miniaturkę wykonać. zrobiłem narazie zabawkę na zasadzie skrętu jak w samochodzie. Problem teraz jest jak mówie ze schematem nad/odb. odpuszczam sobie w takim razie 433. Nadal przekonać chcesz mnie, że złożenie prostego układu z jednym/lub dwoma scalakami jest bezsensowne tak? Te chińskie "rc" z zabawek są tandetne, bo na dalszej odległości, zasię jest przerywany i zabawka jakby się jąkała.
  Czekam na odpowiedź
  Pozdro
 • Pomocny post
  Moderator Robotyka
  Zabawki jak sama nazwa wskazuje - są zabawkami. Te "prościutkie" układy chińskie, są tak proste, że niektóre zabawki "słuchają" naraz kilku kanałów. :) nie tylko własnego nadajnika.
  Zawsze będziesz miał tam problem z zasięgiem i zakłóceniami. Zero czułości i selektywności.

  Sterowanie przez WIFI w poważnym projekcie mobilnego pojazdu - odpada.
  Nie ta technologia. To tak, jakbyś chciał jeździć w rajdzie samochodowym i zamontował kokpit z koparki hydraulicznej. Niby można ale ... ;)

  Jeżeli chcesz mieć zasięg i precyzję to trzeba niestety zainwestować w porządną aparaturę do zdalnego sterowania. Dziś wystarczy na ten cel wydać 300-400zł i mieć bardzo przyzwoity sprzęt. A za 100-200zł, można dostać najprostsze nadajniki modelarskie. Giełdy czy słynne Alledrogo ;) są pełne ofert nadajników z modelarskich zestawów gotowych, które to modele albo się "popsuły", albo właściciel kupił sobie lepszy nadajnik. :)

  Można je też kupić jako części zamienne.
  Do poważnego projektu takie wyjście będzie najlepsze. A WIFI wykorzystaj tylko do przesyłu obrazu.

  Do "miniaturki", najlepiej wypatroszyć pierwszą, lepszą zabawkę, jaka się nawinie pod rękę.
 • Poziom 13  
  Co do WIFI to jest to plan na późniejszy termin, kto wie czy nawet nie odległy. Zapewne macie rację, poczytam jeszcze i odezwe się. Dziękuje za odpowiedzi.

  Pozdrawiam
  Modecom601