Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmel At89c2051 i uvision

flapo213 08 Nov 2004 00:19 1719 7
    flapo213
    Level 21  
    Witam mam taki problem z moim układem. Układe ten ma sterować modelem statku, ale mam problem z odpaleniem uprocesora. Stworzyłem sobie program w uvisionie skonfigurowałem go tzn. ustawiłem procesor przy tworzeniu projektu zegar 12Mhz oraz stworzenia hexa. Tworzy mi hexa i symulacja działa bez problemu. Mam programator combo i wszystko sie ładnie programuje ale jak wkładam procesor do mojego układu nic się nie dzieje procesor daje na portach same zera. Do resetu up podłączony jest kondensator elektrolityczny 4.7 uF (+do 5V a - do 1 up) oraz rezystor 100kOhm (jedna końcówka do masy druga do 1 up). Kwarc to normalnie, a procesor stoi i nie myśli nawet ruszyć. Próbowałem już różnych sposobów w uvisionie z plikiem startowym i bez pliku startowego efekt jest ten sam procesor nie startuje. Pomóżcie bo mam sprawe mocno terminową. Pozdrawiam
    kryststgpom
    Level 25  
    A możesz pokazać schemat i program tego sterowania?
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zawsze warto wcisnąć gdzieś procedurkę migającą/zapalającą LED, podpiętą do zasilania w szereg z rezystorem, na którymś wolnym wyprowadzeniu, wtedy wiemy przynajmniej, gdzie procesorek nie zachodzi, aby popracować. Patrzysz, w tym miejscu działa, no to ją hop, dalej i sprawdzasz czy też miga/świeci, jak tak, znaczy się jest OK, jak nie, no to wiesz w jakich okolicach błędu szukać... ;)
    flapo213
    Level 21  
    Witam oto schemacik mojego projektu oraz skrócony do minimum program napisany w asemblerze.

Name Sterowanie_Modelem_Statku
    org 0h
    using 0
    lcall start

Start:
    clr P1.7
    clr P1.6
    clr P1.5
    clr P1.4
    clr P1.1
    clr P1.0
    clr P3.5

; Procedura Testowa
    ; Testowanie silnika sruby

; Obrot w prawo
    clr p1.3
    Petla2:
    djnz R0,Petla2
    djnz R1,Petla2
    djnz R2,Petla2
    setb P1.3

; Obrot w lewo
    clr p1.2
    Petla3:
    djnz R0,Petla3
    djnz R1,Petla3
    djnz R2,Petla3
    setb P1.2

; Testowanie silnika steru
    ; Obrot w prawo
    ts1:
    clr P3.4
    jb P1.1, zero1
    sjmp ts1
    zero1:
    setb p3.4

; Ustawienie na srodku
    ts2:
    clr P3.3
    jb P3.5,srodek
    sjmp ts2
    srodek:
    setb P3.3

; Obrot w lewo
    ts3:
    clr P3.3
    jb P1.0, zero2
    sjmp ts3
    zero2:
    setb P3.3

; Powrot do srodka
    ts4:
    clr P3.4
    jb P3.5, zero3
    sjmp ts4
    zero3:
    setb P3.4
    end
    GrzesGrz71
    Level 18  
    Witaj

Nie widać kropki (junction) w połączeniu do +5V przy kondensatorze i switchu resetu - czy aby na pewno masz napięcie na kondensatorku? Przypuszczam że bez tego nie chciałby się podnosić
    flapo213
    Level 21  
    Napięcie na kondensatorze jest mimo iż na schemacie nie ma kropki sprawdzałem. Kurcze siedzę nad tym układem i siedzę. Myślę że coś w uvisionie źle zaznaczam. Pomocy bo już mi brak pomysłów. W symulacji buja ok a procek nie startuje
    zumek
    Level 39  
    U mnie , w podobnej sytuacji(niski stan na wszystkich portach) i 0.7V na wyprowadzeniach xtal(miernik 1M/V zakres 20V).Sprawcą okazał sie kwarc ,który nie chciał ruszyć.Po wymianie na inny wystartowało i na xtal miałem 2.5V.Najlepszy byłby oscyloskop ale ... :(

Pzdr.
    Piotrek Sz.
    flapo213
    Level 21  
    Mam znalazłem przyczynę. Okazało się iż kondensatory dołączane do kwarcu były źle przylutowane jeden równolegle do rezonatora a drugiego obie końcówki przylutowane do masy. Aż wstyd. Ale słuchajcie mam jeszcze jeden problem do jednej z nużek jest przylutowany układ podczerwieni nie chce on mi za bardzo działać. Może coś doradzicie. Ta dioda i odbiornik fototranzystor będą w odległości od siebie około 0.5cm więc nie bawiłem się w żadne modulacje ani zintegrowany odbiornik to takie proste złożenie ma mi poprostu przy zasłonięciu wygenerować sygnał albo jedynka albo zero no prosta sprawa ale mam z tym problemy. Dzięki za odpowiedźi z tym rezonatorem jak zobaczyłem post zacząłem się zastanawiać i poszło.