Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY GDN 15/40/5 + Vifa DX25TG

15 Maj 2011 13:59 3360 15
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich. ;)

W planach mam budowę podłogówek na przetwornikach GDN 15/40/5 i Vifa DX25TG. W związku z tym mam kilka pytań.

1. W poniższym schemacie zwrotnicy jest podany wymiar tunelu br. W swojej kolumnie mam zastosować taki sam, czy mam dobrać długość na słuch?
    DIY GDN 15/40/5 + Vifa DX25TG
    2. Jaki wpływ na brzmienie ma indukcyjność cewki?
    3. Czy warto inwestować w specjalne kabelki ze srebra do wysokotonówki przy tej klasie przetworników?
    4. Chciałbym zrobić osobną komorę dla Vify, aby obniżyć komorę dla GDN`a. Pozwoliłoby mi to na umieszczenie br troszeczkę niżej, ale nie wiem, czy nie zaszkodzi to Vifie. Czy nie będzie się przegrzewać w komorze bez wentylacji?
    5. Zwrotnicę chciałbym umieścić pod komorą dla GDN`a. Czy ona także nie będzie się przegrzewać w tym miejscu?

Od razu mówię, że przeczytałem bardzo dużo tematów i artykułów związanych z DIY i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania. Będzie to moja pierwsza konstrukcja i nie chciałbym popełnić błędów.
  • Poziom 30  
    1. Możesz zerżnąć gotowy projekt i tak jak ktos inny dobrać port do wielkosci obudowy jaka on dał. Ja jednak polecam zebyś zrobił największą zalecana przez innych userów budę (bude zawsze mozesz zmniejszyc a powiekszyc raczej nie) do tego kupił w markecie budowalnym ze dwie rurki do pociecia i potestował wklepujac dane do symulatora. W ten sposób zrobisz to co ci najbradziej pasuje. Tylko testuj port na wygrzanym głosniku.
    2. Hmmm... indukcyjność czy rezystancja? Bo jak indukcyjność no to ogromny ale to raczej materiał na artykuł a nie odp na posta :).
    3. Raczej nie. Porządna miedź beztlenowa w splocie linkowym i najlepiej 2,5mm
    3. Nie zaszkodzi vifie osobna komora ani tez wspólna - kombinuj jak ci wygodniej.
    4. Przegrzewacc sie bedzie jak wykonasz ją ze zbyt słabych elementów a nie od tego gdzie ja ulokujesz - moze być pod komorą. Głownie chodzi o grubość drutu dla filtra dp - nie dawaj mniejszego przekroju niz 1mm a najlepiej 1,2mm
  • Poziom 9  
    1. No właśnie nikt w swoich projektach nie podał długości br. Czyli będę testował.
    2. Przepraszam, oczywiście chodzi o rezystancję ;)
    Im mniejsza, tym lepsza? Jak to wpływa na dźwięk?
    3,4,5. Tak właśnie myślałem ;)

Pozostaje więc jeszcze tylko 2. pytanie. ;)

Aha, jeszcze jedno.
    Czy warto kombinować z kątami pomiędzy ściankami komory, alby uniknąć fali stojącej?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Rezystancja cewki filtra to raczej wartości pomijalne i różnic w nich nie usłyszysz. Dyskusja raczej jest na temat - cewka powietrzna czy z rdzeniem. Z rdzeniem tańsza, mniejsza rezystancja ale może się nasycić i nie filtrować odpowiednio co niektórzy ponoć słyszą i jest gorzej. Jak masz kase to powietrzna pomimo wiekszej rezystancji i nie bedziesz miał problemu - a może byłoby lepiej bez rdzenia :) i tyle. Opinii na necie na ten temat tyle co i userów, zresztą podobnie jak na temat fali stojacej :).
    Nawet na prostych sciankach i na cwwkach rdzeniowych na dp jak nie miałes nic lepszego to bedziesz zadowolony ale dla swiętego spokoju jak masz pare groszy wiecej to weź sobie cewki powietrzne.
  • Poziom 9  
    Dzięki wielkie za pomoc. Prawdę mówiąc to upewniłeś mnie w moich przekonaniach, ale tego właśnie mi było trzeba. Tak jak już wcześniej wspomniałem, nie chcę popełnić błędu podczas robienia DIY ;)
  • Poziom 9  
    Z tą długością BR to ja naprawdę nie wiem jak mam to policzyć ;/
    Chciałem to sprawdzić w WinISD, ale z karty katalogowej GDN`a nie mogłem się doczytać większości danych ;/
    Na jednym z for ktoś napisał, że zestroił obudowę na 48 Hz przy 11,5 l.
    Jak mam to zrobić na słuch? Co mam słyszeć?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Cytat:
    1. W poniższym schemacie zwrotnicy jest podany wymiar tunelu br. W swojej kolumnie mam zastosować taki sam, czy mam dobrać długość na słuch?

no nie wytrzymam...
    pisze to za kazdym razem bo malo kto potrafi myslec...
    to nie jest zalecana aplikacja tego glosnika!!
    to sa podane warunki w jakich irek przeprowadzal pomiary tych glosnikow!
    a ma to wplyw na bas - nic wiecej!

tak wiec napewno nie rob tych 15 litrow i nie uzywaj takiego samego tunelu
    poczytaj troche o podstawach

Cytat:
    2. Jaki wpływ na brzmienie ma indukcyjność cewki?

2. Przepraszam, oczywiście chodzi o rezystancję
    Im mniejsza, tym lepsza? Jak to wpływa na dźwięk?

w przypadku tej zwrotnicy najwiekszy wplyw bedzie miala cewka na torze GDNa
    znaczacy wzrost rezystancji spowoduje spadek efektywnosci GDNa i jego "zmulenie"
    spokojnie w granicach 0,5-1ohm kupisz odpowiednie cewki

Cytat:
    3. Czy warto inwestować w specjalne kabelki ze srebra do wysokotonówki przy tej klasie przetworników?

do tej vify nawet nie widze sensu stosowac lepszych kondensatorow...
    a wplywu jakisci okablowania na odsluch jeszcze nie uslyszalem...
    przy scanach revelator slychac juz roznice na kondach i cewkach
    tak wiec nie wiem ile bys musial wydac na glosniki zeby uslyszec wyraznie kabelki :P

Cytat:
    nie dawaj mniejszego przekroju niz 1mm a najlepiej 1,2mm
    bez przesady
    producenci stosuja w duzo wiekszych kolumnach drut nawet 0,5mm i malo kiedy to sie przegrzewa
    jak dasz 0,8mm na rdzeniu to nic sie nie stanie. ale faktycznie 1-1,2mm zalecane ;)

Cytat:
    1. No właśnie nikt w swoich projektach nie podał długości br. Czyli będę testował.
    malo kto podaje wymiary bo podaje sie strojenie. nie kazdy kupi identyczny tunel, a innym tunelem dostroi sobie do wymaganego strojenia
    znajac pojemnosc obudowy, srednice tunelu i strojenie skrzynki mozesz sobie sam policzyc dlugosc tunelu - winisd sie klania

Cytat:
    Czy warto kombinować z kątami pomiędzy ściankami komory, alby uniknąć fali stojącej?
    dla wlasnego spokoju mozesz to zastosowac
    watpie zebys uslyszal cos takiego ale jakby cos sie dzialo to mozna walczyc z tym wytlumieniem

Cytat:
    Dyskusja raczej jest na temat - cewka powietrzna czy z rdzeniem. Z rdzeniem tańsza, mniejsza rezystancja ale może się nasycić i nie filtrować odpowiednio co niektórzy ponoć słyszą i jest gorzej.
    i tu pojawia sie stary mit w ktory nadal niektorzy wierza a malo kto sie interesuje tym zeby go sprawdzic...
    wejdz sobie na stronie polinka w dane technicze rdzeniu
    w domowych warunkach NIE MASZ SZANS na nasycenie rdzenia :P

Cytat:

Na jednym z for ktoś napisał, że zestroił obudowę na 48 Hz przy 11,5 l.
    Jak mam to zrobić na słuch? Co mam słyszeć?

na poczatku zaprojektuj/zbuduj obudowe
    pozniej dobierz tunel o srednicy min 43mm (fi 50 z polinka minimum)
    wpisz srednice do zakladki od tunelu (jak jest stozkowy to wpisujemy ta mniejsza wartosc!)
    w pierwszej zakladce wpisujemy zadane strojenie - czyli np ta 48Hz
    no i wracajac do zakladki tunelu masz podane jakiej dlugosci musi byc ten tunel zeby uzyskac dane strojenie w tej obudowie

dostrajanie koncowe zawsze odbywa sie na sluch
    od zalozonego 48Hz przesuwasz sie o np +/-3Hz w gore i w dol i sluchasz roznic na basie
    zostawiasz takie strojenie ktore tobie najbardziej odpowiada
    nie powiem czego masz szukac - poprostu sluchaj muzyki na basie
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze problem z WinISD.
    W wersji beta jest błąd polegający na tym, że pokazuje mi wymiary BR:
    0,047x0,158 a jak zmienię średnicę to 0,068x0,354.
    Logiczne jest, że gdy zwiększam średnicę, to długość powinna się zmniejszać, a w tym programie jest odwrotnie ;/
    Czy mógłby ktoś sprawdzić to u siebie dla GDN 15/40/5?
  • Poziom 39  
    a mozesz nam wyjasnic dlaczego mialby sie skracac?

jezeli to 68mm tyczy sie tuneli z polinka to zwroc uwage ze do obliczen powinienes wpisac mniejsza srednice
  • Poziom 9  
    Myślałem, że w BR liczy się tylko i wyłącznie objętość powietrza, która się w nim mieści.

Dobra, to w takim razie skąd mam wziąć tak długie tunele?
    Jeżeli przykładowo tunel ma średnicę 6,8 cm, to według WinISD ma mieć długość 35 cm :!:

To naprawdę nie jest żaden błąd?

Paweł. Wiem, dopiero zacząłem bawić się tym programem i średnice dałem dla przykładu.
  • Poziom 39  
    no niestety nie do konca tak jest...
    symulacja mowi prawde :P

niestety takie sa realia i czasami wymagane tunele sa naprawde dlugie
    w twoim przypadku mozemy to zaradzic zmniejszajac srednie tego tunelu
    masz maly glosnik wiec duzego tunelu nie potrzebujesz

kompletne minumum jakie bym dal to "fi 50x145" z polinka
    ten tunel ma chyba 43mm srednicy
    bez zmiany dlugosci tego tunelu w skrzynce 12 litrow uzyskasz strojenie ok 45Hz
    w mniejszej skrzynce strojenie sie podniesie

aby wyeliminowac mozliwosc swistow/turbulencji powietrza mamy 2 mozliwosci
    1 - zwiekszyc srednice tunelu co pociaga za soba dluzszy tunel
    2 - dorobic profil na wewnetrznej czesci tunelu

przeanalizuj to to zrozumiesz http://pawel.lutuje.se/bass-reflex%20projekt%20ANSYS.pdf
  • Poziom 9  
    Jestem w trakcie budowy skrzynek.
    Zaszpachlowałem wkręty szpachlówką akrylową. Myślałem, że szpachel będzie twardy, a on daje się zadrapać paznokciem. Tak ma być? Czy fornir z czasem nie będzie odchodził?

Nie ma czegoś takiego jak "szpachel". Jest co najwyżej "szpachlówka" (nakładana za pomocą szpachelki).
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 39  
    dlatego ja staram sie nie uzywac wkretow :P
    a jak chcesz juz cos szpachlowac to szpachlowka samochodowa (miekka lub do plastiku)
  • Poziom 9  
    Czyli ten szpachel, który nałożyłem mam zetrzeć? ;/

Nie ma czegoś takiego jak "szpachel". Jest co najwyżej "szpachlówka" (nakładana za pomocą szpachelki).
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 39  
    niewiem - nie uzywalem go nigdy
    ale skoro jestes w stanie ukruszyc go palcem to raczej bym sie go pozbyl