Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny od wózka inwalidzkiego- praca bez hamulca elektromagnetyczny

suzukisamurai 18 Maj 2011 15:19 5195 3
 • #1 18 Maj 2011 15:19
  suzukisamurai
  Poziom 10  

  Witam,

  posiadam silnik, kontroler i panel sterujący od elektrycznego wózka inwalidzkiego. Wszystko działa prawidłowo i chciałbym zastosować te elementy w rowerze jako pomocniczy napęd. Mam już pewne doświadczenie z tego typu przeróbkami, ale z silnikami spalinowymi, ale elektryk ze mnie marny. Dążąc do zminimalizowania wagi całości zwracam się z pytaniem: do czego służą elementy widoczne na poniższych fotografiach?

  Silnik elektryczny od wózka inwalidzkiego- praca bez hamulca elektromagnetyczny Silnik elektryczny od wózka inwalidzkiego- praca bez hamulca elektromagnetyczny Silnik elektryczny od wózka inwalidzkiego- praca bez hamulca elektromagnetyczny Silnik elektryczny od wózka inwalidzkiego- praca bez hamulca elektromagnetyczny

  Jest tam dźwignia z obrotowym pierścieniem zwierającym mikrostyk, okrągła płytka z jakiegoś tworzywa obracająca się razem z wirnikiem i chyba jakaś cewka - nieruchoma. Najchętniej bym to wszystko zdemontował, uzyskując dostęp do osi silnika (od strony przewidzianej przez producenta ma ona bardziej delikatną nakrętkę i mniejszą średnicę). Czy silnik będzie prawidłowo funkcjonował bez tego?

  Z góry dzięki za pomoc.

  1 3
 • #2 18 Maj 2011 15:35
  fortronik
  Admin Sprzętu Medycznego

  Nie wiem czy akurat oto Koledze chodzi, ale prawdopodobnie chodzi o cewkę hamulca elektromagnetycznego.

  0
 • #3 18 Maj 2011 22:25
  suzukisamurai
  Poziom 10  

  A do czego służyła ta dźwignia?
  Czy bez hamulca elektromagnetycznego silnik będzie działał prawidłowo? Sterownik się nie "pogniewa" że ją odłączę?

  1
 • #4 18 Maj 2011 22:42
  fortronik
  Admin Sprzętu Medycznego

  Ta dźwignia służy do rozprzęgania silnika w przypadku np. pchania ręcznego żeby nie stwarzał dodatkowych oporów, lub do ręcznego odblokowania hamulca. Nie widzę dokładnie na załączonych fotkach, a silników i modeli z różnymi rozwiązaniami jest wiele. Oczywiście w Twoim przypadku nie ma znaczenia ten układ hamowania, układ sterownika też nie powinien się obrazić. Jeszcze należy sprawdzić czy hamulec blokuje przy zasilaniu, czy w chwili odłączenia zasilania.

  1