Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny od wózka inwalidzkiego- praca bez hamulca elektromagnetyczny

18 Maj 2011 15:19 5609 5
 • Poziom 10  
  Witam,

  posiadam silnik, kontroler i panel sterujący od elektrycznego wózka inwalidzkiego. Wszystko działa prawidłowo i chciałbym zastosować te elementy w rowerze jako pomocniczy napęd. Mam już pewne doświadczenie z tego typu przeróbkami, ale z silnikami spalinowymi, ale elektryk ze mnie marny. Dążąc do zminimalizowania wagi całości zwracam się z pytaniem: do czego służą elementy widoczne na poniższych fotografiach?

  Silnik elektryczny od wózka inwalidzkiego- praca bez hamulca elektromagnetyczny Silnik elektryczny od wózka inwalidzkiego- praca bez hamulca elektromagnetyczny Silnik elektryczny od wózka inwalidzkiego- praca bez hamulca elektromagnetyczny Silnik elektryczny od wózka inwalidzkiego- praca bez hamulca elektromagnetyczny

  Jest tam dźwignia z obrotowym pierścieniem zwierającym mikrostyk, okrągła płytka z jakiegoś tworzywa obracająca się razem z wirnikiem i chyba jakaś cewka - nieruchoma. Najchętniej bym to wszystko zdemontował, uzyskując dostęp do osi silnika (od strony przewidzianej przez producenta ma ona bardziej delikatną nakrętkę i mniejszą średnicę). Czy silnik będzie prawidłowo funkcjonował bez tego?

  Z góry dzięki za pomoc.
 • Admin Sprzętu Medycznego
  Nie wiem czy akurat oto Koledze chodzi, ale prawdopodobnie chodzi o cewkę hamulca elektromagnetycznego.
 • Poziom 10  
  A do czego służyła ta dźwignia?
  Czy bez hamulca elektromagnetycznego silnik będzie działał prawidłowo? Sterownik się nie "pogniewa" że ją odłączę?
 • Admin Sprzętu Medycznego
  Ta dźwignia służy do rozprzęgania silnika w przypadku np. pchania ręcznego żeby nie stwarzał dodatkowych oporów, lub do ręcznego odblokowania hamulca. Nie widzę dokładnie na załączonych fotkach, a silników i modeli z różnymi rozwiązaniami jest wiele. Oczywiście w Twoim przypadku nie ma znaczenia ten układ hamowania, układ sterownika też nie powinien się obrazić. Jeszcze należy sprawdzić czy hamulec blokuje przy zasilaniu, czy w chwili odłączenia zasilania.
 • Poziom 11  
  Ten hamulec i stycznik do pracy silnika jest zbędny.
 • Poziom 42  
  Hamulec blokuje gdy nie ma napięcia. Chodzi o to by w przypadku awarii czy też wyłączenia wózek był zahamowany bez prądu. Dźwignia rozblokowuje układ żeby awaryjnie wózek dało się przestawić ręcznie.