Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór typu (kości) pamięci RAM do już zainstalowanych na Płycie Głównej

21 Maj 2011 01:29 4767 26
 • Poziom 23  
  Witam serdecznie!
  Posiadam niedawno zakupioną MB ASUS P5QL PRO z procesorem E6750 (bios 1004-najnowszy)oraz komplet pamięci GEIL Black Dragon DDR2 1066MHz (PC2-8500), CL5 o oznaczeniu producenta GB24GB8500C5 DC w konfiguracji 2x2GB - Dual Channel.Timingi tych pamięci to CL=5-5-5-15.Przedział napięcia zasilania ich to 2,2 do 2,5V.Czyli w sumie 4GB.Chciałbym docelowo zainstalować na tej płycie (posiada 4 sloty DDR2 i obsługuje ma. 16GB) 8GB RAM (system operacyjny oczywiście 64Bit).
  Moje pytanie jest takie - czy muszę zakupić drugi identyczny komplet pamięci GEIL (obecna ich cena jest po prostu kosmiczna - poprzedni zestaw kupiłem dość okazyjnie,czytaj tanio), czy też mogę zakupić i zastosować drugi komplet pamięci 2x2GB o takich samych timingach lecz innej firmy np.Kingston (o Good Ram czytałem,że są kłopoty z Dual Channel) lecz tańsze w zakupie.Przepraszam za zawiły opis problemu i proszę o poradę użytkowników mających do czynienia z podobnym problemem-płytą główną.Pozdrawiam! :|
 • Pomocny post

  Poziom 43  
  Lepiej by było takie same. można próbować z identycznie ustawionymi - warto sprawdzać dane z SPD w CPU-Z np. obecnych i tych planowanych, by umożliwić najbardziej efektywne "zgranie" obu par.
  Nie zapomnij również o konieczności sprawdzenia - w tych "nowych" - napięć, z którymi pracują (by potem nie nie okazało się, że jedna czy druga z par ma za mała/za duże wymagania pod tym względem).

  Tak czy inaczej, póki nie sprawdzisz fizycznie, żadna teoretyczna zgodność nie zagwarantuje postulowanego rezultatu.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  P43 NB :smoke:

  Co do -> dokupienia.... zawsze te same, co by konfliktów nie było....

  4 sloty DIMM i chcesz 8 gb MEM ?

  Geile są piękne.... wiem - miałem :)

  NB słaby.... pożycz dwie kości pamięci (byle ddr2) i sprawdz, czy w ogóle mostek północny obsłóży 4 kości RAM (kontroler pamięci RAM jest w mostku północnym).
 • Poziom 23  
  Witam!
  Na obu mostkach zainstalowałem dodatkowe małe wentylatorki.Sama płyta jest przeznaczona do obsługi max.16GB RAM we wszystkich czterech slotach.Podobnie system 64bit i oprogramowanie da sobie radę z wykorzystaniem dostępnej pamięci.
  Czy możliwe jest by banki były zasilane różniącymi się napięciami dla RAM,ponieważ mam na oku ciekawe Kingstony5-5-5-15- 2x2GB,jednak sprzedający informuje,że przeznaczone są do pracy z niższym napięciem.Stąd moje wątpliwości i pytania zanim wydam bardzo istotną dla mnie kwotę pieniędzy.
  Nie mam specjalnie skąd innych pamięci pożyczyć,dlatego skierowałem pytanie do bardziej doświadczonych i biegłych w tej materii Kolegów.Pozdrawiam! :D
 • Pomocny post

  Poziom 43  
  Nie - ustawienia "wszystkiego" są takie same dla obu par banków.
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  To, że napisano, że płyta obsługuje to nie znaczy, że zadziała. Chodzi o to, że często są problemy z wszystkimi 4 bankami zajętymi. Nikt nie wie czemu, ale płyty na Intelu po prostu nie działają jak się zapełni 4 banki. Płyty na AMD też robią problemy. Nie ma możliwości zasilania banków różnymi napięciami. Zawsze ustawia się pod najbardziej wymagającą kość.
 • Poziom 23  
  Dziękuję! Oznaczałoby to,że z niskonapięciowymi Kingstonami lepiej nie doświadczać i nie mieszać i ch z Geilami wymagającymi 2,2 do 2,4V.
  Przeczytałem na innym PC Forum,że przy obsadzaniu 4 banków należy podnieść napięcie zasilania modułów by zapewnić stabilność ich pracy.Z wypowiedzi Kolegów (za które jestem ogromnie wdzięczny) zrozumiałem,że może się to raczej źle skończyć dla słabszych modułów.
  Czy faktycznie pamięci GoodRam źle współpracują w trybie Dual Channel właśnie z tą płytą P5QL PRO ? Cóż pewnie przyjdzie mi znowu oszczędzać i zbierać na pamięci GEIL'a.Pozdrawiam!
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Już kilka przypadków było tu na forum, że nawet pojedyńcze kości GoodRam nie chciały działać z płytami Asusa (niektóre komputer w ogóle nie opdalały) dlatego sugerowałbym moduły innej marki. Po prostu się GoodRamy gryzą z Asusem.
 • Poziom 23  
  Dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń i doświadczeń innych Kolegów.Ominę więc tą firmę szerokim łukiem.Pozdrawiam!
 • Poziom 9  
  Dziwne, u mnie połączenei ASUS + Goodram jest idealnym połączeniem.
 • Poziom 43  
  Asus tylko podał w Instrukcji że opóźnienia mają być identyczne i zegary nić nie jest napisane na temat chipów.
 • Poziom 23  
  Pobrałem ze strony Asus'a vendor dotyczący pamięci (niby najnowszy).Niestety w częsci dotyczącej pamięci 1066,która mnie interesuje piszą bardzo skromnie.Opóźnienia oczywiście dałbym identyczne w tych drugim dokupionym komplecie kości (CL5 5-5-5-15).Jednak przekopawszy Manual nie trafiłem na nic na temat napięć ich zasilania.I tu właśnie wrócę do pytania o "pogryzienie" się czy uszkodzenie drugiej 2x2GB pary.Załączam więc tego PDF'a ze spisem pamięci dla tej płyty.Na razie płyta chodzi bez problemu na 2x2GB GEIL'ach,a nie chciałbym pakować się niekompantybilny drugi komplet.Pozdrawiam!
  Zainwestowałem w jeszcze jedną parę (2x2GB) kości GEIL Black Dragon.Po zainstalowaniu ich w płycie są wykrywane jako 8GB.Podobnie zresztą jak przez Win XP 64 czy Win7 64.Problem dotyczy jednak tego, że system "widzi" je jako PC600.Proszę więc o pomoc w prawidłowej konfiguracji BIOS'u, tak by kości były wykrywane jako PC8500 i z taką prędkością pracowały.Procesor to E6750 2,66GHz
  Dobór typu (kości) pamięci RAM do już zainstalowanych na Płycie Głównej
 • Poziom 23  
  Witam ! Z bliżej nie znanych mi przyczyn nie mogę zmienić swojego ostatniego postu, więc opiszę teraz problem.Zainwestowałem w drugi identyczny komplet 2x2GB GEIL i zamontowałen w płycie głównej.Owszem jest widoczne 8GB, natomiast systemy XP64 czy Win64 widzą je jako PC6400.Stosowne screeny załączam :
  Dobór typu (kości) pamięci RAM do już zainstalowanych na Płycie Głównej

  https://obrazki.elektroda.pl/3100267200_1311446924.jpg

  Bardzo proszę o wskazówki co do prawidłowej konfiguracji BIOS'u by uzyskać ich maksymalną wydajność.Procesor to E6750. Pozdrawiam ! :D
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  KGS napisał:
  systemy XP64 czy Win64 widzą je jako PC6400

  Na zakładce CPU-Z Memory masz 532,2MHz czyli efektywnie (DDR) -> 1064,4MHz a więc (x8): ~ PC-8515
  Na zakładce SPD masz to co odczytał - via SMBus - CPU-Z z EEPROMu SPD a ten zawiera tylko wpisy JEDEC przy 1,8V (max 400MHz aka PC-6400 | CL5), nie ma tych extreme.
  Jak nie podkręcasz CPU, działa EIST to CPU Voltage można dać na Auto.
 • Poziom 23  
  Witam !
  Dzięki za odpowiedź.CPU nie mam zamiaru podkręcać więc CPU Voltage ustawię na AUTO.
  Pamięci to GB24GB8500C5DC CL 5-5-5-15 PC2 8500 1066MHz Black Dragon 2x (2x2GB) czyli w sumie 8GB.
  Dobór typu (kości) pamięci RAM do już zainstalowanych na Płycie Głównej

  https://obrazki.elektroda.pl/7347456000_1311486127.jpg

  Przy zakupie poinformowano mnie, że ich napięcie zasilania powinno mieścić się w granicach 2,2 do 2,4 V.
  Wrzucam więc fragment manuala od mojej płyty ASUS P5QL - PRO, by łatwiej można było połapać się w opcjach BIOS'u, ponieważ mam kłopot z prawidłowym ustawieniem wszystkich opcji i częstotliwości . Pozdrawiam i z góry dziękuję za dalsze wskazówki. :D
 • Pomocny post
  Spec Overclocking
  Dram frequency ustaw na 1066MHz i oczywiście napięcie ustaw wcześniej na 2.2v timingi auto powinny zadziałać, przy czym nie byłbym zaskoczony gdyby komp nie ruszył z pamięciami na 1066MHz.
 • Poziom 23  
  Napięcie ustawione w bios'ie na 2,3V.Timingi na AUTO. Raport z AIDY w załączniku.Kompletnie nie rozumiem rozbieżności pomiędzy ustawieniami BIOS a danymi zawartymi w raporcie.Np. AIDA upiera się przy 1,8V pamięci a jest ustawione 2,3V.
  Nie rozumiem też dlaczego w CPU-Z mnożniki magistrali (333MHz) skacze pomiędzy 6 a 8 przez co częstotliwość procesora wacha się pomiędzy 1997MHz a 2660MHz.Mnożnik ustawiałem na x8 . Podobne wachania pokazuje AI suite Asusa.
  Oto najnowsze zrzuty ekranów z raportami (mnożniki,częstotliwości) :
  Dobór typu (kości) pamięci RAM do już zainstalowanych na Płycie Głównej
  https://obrazki.elektroda.pl/3080570900_1311498239.jpg

  Dobór typu (kości) pamięci RAM do już zainstalowanych na Płycie Głównej
  https://obrazki.elektroda.pl/1020527700_1311498445.jpg
 • Pomocny post
  Spec Overclocking
  Mnożnik skacze, bo... tak ma być ;)
  Poczytaj o eist i będzie jasność w temacie.
  A na aide nie zwracaj uwagi, jeśli komp działa dobrze i stabilnie to niech sobie pokazuje co chce (zakładam, że pokazuje pierwszą wartość z SPD, bo tam pewnie jest 1.8v).
 • Poziom 23  
  O.K. Dzięki za wyjaśnienie.Zapoznałem się z tematem i wyjaśnieniami trybu EIST mojego procesora i teraz to skakanie mnożnika przestało mnie dziwić. Jednak dalej poproszę o pomoc w zmuszeniu RAM do pracy jako PC8500 a nie 6400. Jak to uczynić?
 • Pomocny post
  Spec Overclocking
  No przecież pracuje, więc co chcesz uzyskać?!
  ?Na screenie wyrażnie to widać, jest 1066MHz jak w morde dał.
 • Poziom 23  
  Czyli z ręcznymi poprawkami taktowania mam dać sobie spokój? Być może jest to wina programów testujących, a konkretnie wartości przez nie wyświetlanych.W innej co prawda MB (też ASUS'a) gdzie pamięci te były przed zakupem testowane wyraźnie CPU-Z meldował PC8500 dla tych modułów.Więc albo jest coś nie tak z moją płytą główną lub ustawieniami BIOS'u. Zasugerowałem się poza tym, tematem : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1681587&highlight=p5ql&sid=
  Czepiać się "drobnostek" nie mam zamiaru ani bawić w OC tego komputera, ale jak już kupiłem (nie tanie) pamięci tej klasy to chciałbym uzyskać to co przynajmniej gwarantuje producent.Ładuję w tej chwili aku aparatu foto i porobię zdjęcia poszczególnych ekranów BIOS'u (chyba, że jest jakiś program, który takowe nastawy BIOS potrafi zapisać do pliku), ponieważ wielu opcji po prostu nie rozumiem i nie jestem pewien czy dobrze je poustawiałem.Poproszę więc o trochę cierpliwości i wyrozumiałości - może te zdjęcia coś więcej wyjaśnią. Pozdrawiam ! :D
 • Spec Overclocking
  Zerknij, bardzo proszę, w screeny które sam dodałeś i zobaczysz, że jest dram frequency: 1066MHz (sreen aidy).
  Daj jeszcze screeny ze wszystkich zakładek cpu-z tak dla pewności.
 • Spec Overclocking
  No i zobacz, cpu-z też podaje 1066MHz (memory-dram frequency 532.2MHz razy 2 bo to wszak ddr, daje niemal 1066MHz). Zgodzisz się?
 • Poziom 23  
  Tak, z tym się zgodzę - taka jest matematyka. Taktowaniex2. Jeśli mogę prosić o rzucenie okiem na te wszystkie nowe raporty i screeny będę wdzięczny.
 • Pomocny post
  Spec Overclocking
  Moim zdaniem wszystko jest ok.
 • Poziom 23  
  Wielkie dzięki wszystkim za udzieloną mi pomoc !!
  Zostanie jeszcze tylko kontrolne wykonanie zdjęć ekranów BIOS co do których mam wątpliwości i prośba o ich rozwianie.Pozdrawiam! :D