Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Belarus Progress - Co zrobić by wałek wom nie ślizgał się?

28 Maj 2011 20:05 33832 13
  • Poziom 10  
    Znajomy ma problem z Belarusem mianowicie gdy np balotuje to nie ma wystarczających obrotów wałek pod obciążeniem bo mu się ślizga.
    Wiemy że się podkręca tam coś w rodzaju taśmy nakrętką z zewnątrz.
    I problem tkwi w tym że jest to wersja exportowa Belarus Progress i nie możemy znależć tego pokrętła nie ma go tam gdzie mają je Pronary lub MTZ 82.

Jeżeli wiecie coś na ten temat to piszcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Poziom 21  
    Nie wiem jak jest w tym modelu ale w MTZ 82 sprzęgło II stopnia jest tak zrobione, że nie ma możliwości aby się ślizgało bowiem nie występuje tam tarcza sprzęgłowa II stopnia. Więc siłą rzeczy nie ma co się ślizgać. Aby rozłączyć napęd układ WOM-u wyposażony jest w mechaniczne sprzęgło kłowe.
  • Specjalista Maszyny Rolnicze
    Cichus trochę mieszasz. Sprzęgło w mtz 82 nie ma 2 stopnia a napęd na wałek jest przenoszony przez obudowę docisku, w niej jest wieloklin. Do włączania i wyłączania womu służy mechanizm w tylnym moście. Jak wyłączysz jedna z taśm (są dwie) blokuje wałek żeby się nie obracał a druga się luzuje. Jak włączasz taśma pierwsza luzuje, umożliwiając wałkowi obrót a druga zaciska na zewnętrznym bębnie przekładni planetarnej i leci. Jak ta druga jest słabo naciągnięta to bęben przekładni się obraca i nie przekazuje obrotów na końcówkę wom. Jeżeli jest włączane mechanicznie dzwignią na prawym błotniku to na pewno będzie to patent z mtz-ta.
    Może wałek jest włączany hydraulicznie?

Z tego co znalazłem Progress jest kilka odmian różniących się moc, skrzynią biegów i i wałkiem. Jedne maja 540/1000 inne tylko 540. Podrzuć zdjęcie miejsca w którym powinno być okienko a w nim śruby do regulacji taśm. Pokrywa skrzyni zaraz osią ramion podnośnika.
  • Poziom 24  
    Właśnie Domin wrzuć foty tego wynalazka w szczególności od tyłka .
    W większości belarusów masz śrubę (strzałka zielona) wkręconą w dźwignię z prawej strony z tyłu luzujesz kontrę i w/w śrubą ściskasz spreżynę (strzalka czarna ) w takiej teleskopowej obudowie i to jest podstawowa regulacja womu a jak już to nie pomaga to na wierzchu tylnego mostu tam gdzie chodzi tłoczysko siłownika masz blaszaną pokrywkę (strzałka niebieska ) na kilka śrub pod nią są ciegna/śruby które naciągają taśmy o których pisał Seweryn .
    By wyciągnąć tą pokrywkę najlepiej odepnij tłoczysko siłownika od ramienia podwieś tłoczysko wtedy nie będzie Ci przeszkadzać wyjmij pokrywkę i zobaczysz dwa sklepane na płask łby śrub nimi podciągasz wom .
    Belarus Progress - Co zrobić by wałek wom nie ślizgał się?
    Myślę że to to samo co mtz 82. Różnica między tymi ciągnikami jest prawdopodobnie tylko w mocy silnika i może tym że nie ma reduktora. Musi tam być to okienko, zaraz na brzegu skrzyni. Trzeba tylko odkręcić takie ustrojstwo które jest podłączone cięgnami do ramion podnośnika i rozdzielacza pod podłogą kabiny. A jest dokładnie między osią ramion podnośnika a siłownikiem.

Belarus Progress - Co zrobić by wałek wom nie ślizgał się? Belarus Progress - Co zrobić by wałek wom nie ślizgał się?

Szukam coś na temat tego ciągnika ale wygląda na to że to mtz82, tylko pod inną nazwą prawdopodobnie wysyłany do Anglii.
  • Poziom 1  
    mam pytanie. czemu leci dym z tej regulacji WOM
    Bo wom w mtz-cie ma specyficzną konstrukcję. Załącza go taśma zaciskająca się na bębnie mechanizmu. Jeśli jest za luźna to pod obciążeniem ślizga, sam wom nie osiąga optymalnych obrotów a uślizg taśmy wytwarza ciepło które produkuje ciepło a ono znów dym.
    Poprawka... ciepło nie dymi. Ale myślę że wiadomo o co chodzi.
  • Poziom 24  
    Właśnie w mtezecie tak jest jak nie śmierdzi z pod kierownicy to z pod dupy albo czujesz subtelny zapaszek oleju hydraulicznego .
    Ale 'swoim' belarusem 550 pykłem 1700 bel prasą NH BR 6090 i walnął bym więcej gdyby nie zapchanie i spalenie taśmy przy próbie przepchania bez urzycia klucza do odpychania ale ja miałem przerobioną taśmę na wzór pronara tzn. tą ciągnąco szerszą a hamującą węższą .
    Wkurzony wtedy przesiadłem się na osławionego ursusa U-1224 i co wielki zawód porażka po 2 godzinach prasowania rozleciała się mikropompka roboty na dwa dzionki a tu środek sezonu :(:(
    Jaki z tego wniosek dobrze zrobiony belarus nie jest zły i może być prostszy i tańszy w naprawach jak inne porównywalne traktory.
  • Poziom 7  
    Witam.Mam taki oto problem, chce wymienić wał napędu WOM( ten, który wchodzi w docisk sprzęgła ) jak go wyjąć? czy trzeba wyjmować skrzynie biegów?
    Musisz rozpołowić ciągnik na sprzęgle i odkręcić skrzynię redukcyjną od skrzyni biegów. Wałki wyjmuje się do tyłu w stronę skrzyni biegów.
  • Poziom 7  
    dzięki, właśnie wybebeszyłem skrzynie pośrednią został sam korpus, ale jedno mnie intryguje , takie jakby sprzęgło dodatkowe . co to jest i poco ?
    To jest hamulec wałka sprzęgłowego. Ma za zadanie ułatwić wbijanie biegu. Wciskasz pedał do końca, wysprzęgla sprzęgło a hamulec wałka zatrzymuje kręcącą się tarczę i bieg wchodzi bez zgrzytu. Nie wszystkie mtz-ty to posiadają. W moim nie ma.
  • Poziom 7  
    i tak zgrzytają taki jest urok kacapów