Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor ETSSI EV700 - kineskop startuje, obrazu nie ma

Lithuanin 12 Lis 2004 11:02 1959 17
 • #1 12 Lis 2004 11:02
  Lithuanin
  Poziom 10  

  Witam!

  Mam problem z monitorem EV 700 (Etssi) - Remanufactured LG.
  Monitor początkowo od czasu do czasu na chwile ściemniał obraz (to było na powiedzmy sekundę, dwie)
  Po pewnym czasie działo się to coraz częściej - aż w końcu zdarzały się sytuacje że wogóle obrazu nie wyświetlał. Teraz wygląda to tak, że monitor raz na jakiś czas odpali się (w trakcie pracy i tak się obraz ściemni pare razy). Po czym następnego dnia już nie będzie się odpalał.

  Teraz jest już od pewnego czasu sytuacja że monitor sie w ogóle nie odpala. Dioda świeci. Monitor reaguje na przełączanie rozdzielczości - słychać typowe odgłosy przy zmianie rozdzielczości (były też gdy działał :]).
  Przy próbie wyświetlenia na nim obrazu słychać dwa cyknięcia. Reaguje również prawidołowymi odgłosami na degauss.  Monitor nie wyświetla NIC - nawet napisu "NO SIGNAL"


  Sprawdziłem wszystkie kondensatory na plytce zaraz za kineskopem (wszystkie miały więcej niż 70% swojej pojemności), oraz przelutowałem tam zimne luty. Przelutowałem również niektóre luty na płycie głównej. Próbowałem regulować go na różnych potencjometrach - szczególnie na TRAFO, niestety to rownież nie pomogło.
  Wydaje mi się żę kineskop startuje - na monitorze (sprawnym) który stoi obok widać typowy impuls elektromagnetyczny przy załączania kineskopu
  uszkodzonego monitora

  Pare prostych usterek w monitorach już mi się udało naprawić, aczkolwiek nie znam się na tym najlepiej - proszę o pomoc...\

  Mogę wysłać zdjęcia - schemat dostępny jest na elektrodzie - EV700 w wersji C


  Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc  przeniesiono z monitory
  remot

  0 17
 • #2 12 Lis 2004 14:12
  Karol 1
  Poziom 25  

  Czy w tym momencie masz żarzenie tego kineskopu?? czy widać w szyjce kineskopu jak żarzone są katody??

  0
 • #3 13 Lis 2004 13:32
  Lithuanin
  Poziom 10  

  Nie żarzy się

  0
 • #4 13 Lis 2004 15:41
  kacha36
  Poziom 23  

  Witam.
  Sprawdź, czy masz napięcie żarzenia na płytce kineskopu.
  Jeśli nie, to szukaj na płycie głównej przy trafopowielaczu, być może opornik bezpiecznikowy ma przerwę lub zimne luty, albo końcówka trafopowielacza. Sprawdź te miejsca. A może połączenia między płytą główną a płytką kineskopu?
  Pozdrawiam.

  0
 • #5 15 Lis 2004 03:57
  armiil
  Poziom 14  

  Najprawdopodobniej masz uszkodzenie na płytce kineskopu.Jest tam tzw.przelotka,która potrafi raz łączyć ,raz nie.Oczywiście znajdziesz ją w obwodzie żarzenia.Musisz ją pominąć kawałkiem kabelka- od nogi żarzenia do gniazdka, gdzie doprowadzane jest 6V.Zdaje się,że od gniazdka żarzenia wychodzi jeszcze oporek,więc(jeśli jest dobry)kabelek przylutuj za oporkiem.

  0
 • #6 15 Lis 2004 04:03
  armiil
  Poziom 14  

  Najprawdopodobniej masz uszkodzenie na płytce kineskopu.Jest tam tzw.przelotka,która potrafi raz łączyć ,raz nie.Oczywiście znajdziesz ją w obwodzie żarzenia.Musisz ją pominąć kawałkiem kabelka- od nogi żarzenia do gniazdka, gdzie doprowadzane jest 6V.Zdaje się,że od gniazdka żarzenia wychodzi jeszcze oporek,więc(jeśli jest dobry)kabelek przylutuj za oporkiem.

  0
 • #7 20 Lis 2004 15:53
  Lithuanin
  Poziom 10  

  Witam ponownie!

  Tak jak obiecałem sprawdziłem
  napięcia na płytce kineskopu.
  (załączyłem go guzikiem tak, że wydał
  typowy dźwięk załączania - potem nacisnąłem
  deGauss i też wydał odpowiedni odgłos)

  Sprawdzałem je zaraz na wejściu do PK, gdzie wchodzą taką wtyczką - i podpisane jest 175V 80V 12V 6V NC (lub KC - nie jestem pewien). Wszystkie te napięcia zmienne wynosiły 0 (mierzyłem je pomiędzy masą - metalowym fragmentem obudowy na płycie głównej do którego wchodziły wszystkie kable "okrążające" kieskop).

  Wchodziły też kable na PK dwoma innym wtyczkami, których nie sprawdziłem - na jednej kable były podpisane
  R,G,B i cośtam :]
  na drugiej:
  OSD R, OSD G, OSD B, i pare innych.

  Monitor teraz nie chciał wyświetlać obrazu - ale nie zmieniałem w nim nic od ostatniego razu, więc pewnie po pewnym czasie w końcu by się uruchomił.

  Wymienię wszystkie kondensatory wokół trafo i zobaczymy czy to da jakiś efekt.
  W międzyczasie czekam na jakieś sugestie
  Wydaje mi się że nie jest to problem z połączeniem pomiędzy PK a płytą główną bo nie ma żadnych napięć (6,12,80,175).

  Czekam na sugestie - z góry dzięki za pomoc :]
  P.S. proszę pisać jak dla osoby nie znającej się wogóle :]

  0
 • #8 21 Lis 2004 01:57
  armiil
  Poziom 14  

  Zimne luty to nagminna sprawa w ETSSI.Przelutuj dokładnie całą płytę.
  Zwróć szczególnie uwagę na układ scalony ramki - radiator na środku płyty.

  0
 • #9 22 Lis 2004 23:20
  Lithuanin
  Poziom 10  

  Jak na razie przelutowałem ten układ ramki oraz jego okolice - niestety jak na razie nie pomogło - jutro będę kontynuował...

  0
 • #10 23 Lis 2004 23:16
  FIASKO
  Poziom 13  

  witam
  z informacji które podajesz trudno dociec gdzie tkwi problem a to dlatego że nie odpowiedziałes na uściślające pytania i tak czy świeci się szyjka kineskopu
  pomiary które póbowałeś wykonać dotyczą napięcić stałych więc efekt braku wartości na zakresie ac niczego nie wyjasnia
  (jeśli żarzenie jest sprawne świeci)spróbuj zwiększyc napięcie siatki drugiej(dolne pokrętło na trafopowielaczu w prawo)
  Zależnie od tego można w dalszej kolejności ustalać czy katody kineskopu jesli mają zasilanie napięciem stałym są wysterowane.Odpowiedzią na to jest wartość wielkości napięcią na katodach.Przy braku wysterowania napięcie pomierzone na wtyczce jest takie same jak na danej katodzie,wtedy koniecznym staje się ustalenie obecności sygnałów rgb tu już zalecany jest oscyloskop .
  pozdrawiam fiasko

  0
 • #11 03 Gru 2004 00:42
  Lithuanin
  Poziom 10  

  Witam ponownie!

  Dziękuje za uwage błędnym pomiarze napięć.
  Pomierzyłem napięcia na PK i wyglądają ok - zarówno 175,85,12 jak i 6,5.
  Napięcia na nóżkach lampy wynoszą odpowiednio: (sprawdzane dwukrotnie)
  G1 20V
  Gk 100V
  G2 190V
  Rk 100V
  H 0V
  Bk 92V
  Nc 0V

  Po odpięciu kabla sygnałowego i ponownym włączeniu monitora wartości te były parokrotnie niższe (np. zamiast 100V było 20) - sprawdzałem dwukrotnie aby się upewnić


  Nogi trafopowielacza miały następujące napięcia:
  1 170
  2 177
  3 54
  4 54
  5 54
  6 0
  7 0
  8 12
  9 0
  10 0

  Ponadto sprawdziłem lampę kineskopu - nie świeci się NIC (of course poza diodą).

  Ponadto kręciłem też pokrętłami z trafo, też dociskałem je w trakcie pracy (ktoś miał już na forum problem że jakieś nie stykało) - żadnych zmian.

  Dziękuje za uwagi na razie i jeszcze raz przepraszam za błędy które źle skierowały tok porad.

  0
 • #12 03 Gru 2004 00:44
  Lithuanin
  Poziom 10  

  Sprawdziłem też na PK napięcia RGB na zakresie stałym - wszystkie wynosiły 0 (niestety na zakresie 200V mierzyłem więc mogło coś tam być) - w razie czego napiszcie to pomierze jeszcze raz. Niestety oscyloskopu nie mam..

  0
 • #13 03 Gru 2004 18:25
  FIASKO
  Poziom 13  

  Witam
  twoje informacje trochę rozjaśniły problem.Z prztoczonych pomiarów wynika że napięcie żarzenia dochodzi co oznacza że żarnik w kineskopie powinien sie świecić!Teraz trzeba jeszcze dla pewności sprawdzić :
  przy zdjętej podstawce przejście na lampie żarnika, jeśli przejścia brak to lampa do wymiany jeśli jednak przejście jest to sprawdzić nalezy napięcie 6,3V.Sprawdzenie polega na podpięciu obciążenia np.żarówki 6v,300mA w punktach na cokole żarzenia z jednoczesnym pomiarem 6.3V,Spadek
  powinien być nieznaczny,jeśli jest inaczej należy przejść do źródła tzn
  zaslacza: dioda,kondensator elektrolityczny.
  pozdrawiam Fiasko

  0
 • #14 03 Gru 2004 19:18
  Lithuanin
  Poziom 10  

  > sprawdzić przy zdjętej podstawce przejście na lampie żarnika, jeśli
  > przejścia brak to lampa do wymiany jeśli jednak przejście jest to.....  Czyli mam rozumeić - mam zdemontować ten plastik pod lampą przez który wchodzą 2 kable z trafo i zmierzyć opór pomiędzy którymi nogami lampy?

  Jak tylko otrzymam odpowiedź, to sprawdzę, ale wydaje mi się że lampa powinna być dobra, bo monitor działał od czasu do czasu (aczkolwiek rzeczywiście - ostatnio nie walczyłem z nim na tyle długo aby go uruchomić.


  sprawdzić nalezy napięcie 6,3V.Sprawdzenie polega na podpięciu obciążenia np.żarówki 6v,300mA w punktach na cokole żarzenia z jednoczesnym pomiarem 6.3V.

  Ok, ponownie bardzo prosiłbym o malutką podpowiedź co to jest cokół żarzenia - zgaduje że to są styki na lampie, ale które?


  Z góry dziękuje za odpowiedź

  0
 • #15 05 Gru 2004 03:30
  Lithuanin
  Poziom 10  

  Jako że stwierdziłem, iż skoro kineskop od czasu do czasu startował, to zabrałem się za przelutowywanie lutów na części zasilacza.

  Po przelutowaniu, odpaliłem monitor i jak zwykle nic się nie działo. Po czym odpaliłem kompa aby sprawdzić czy coś nie pomogło. W pewnym momencie monitor zaczął dość głośno piszczeć i z jakiegoś elementu poleciał dym. Szybko go wyłączyłem. Chcą jeszcze raz sprawdzić z czego poleciał, odpaliłem go jeszcze raz - przy wyłączonym kompie - nic się nie działo. Ponownie odpaliłem kompa - popiszczało trochę (ciągły pisk z lekkimi przerwami) i wywaliło kondensator po wtórnej stronie transformatora. Jeden z tranzystorów dość ostro się grzał co widać na płytce.
  Wydaje mi się, że nie jest to wina zwarcia czegoś podczas przelutowywania, bo luty tam są akurat dość duże, a robiłem to dokładnie. Może element ten kondensator lub coś w pobliżu było odpowiedzialne za problemy z wyświetlaniem?

  0
 • #16 06 Gru 2004 14:59
  FIASKO
  Poziom 13  

  Witam
  odnoszę się do cokołu kineskopu otóż są to metelowe wyprowadzenia nóżek Zeby je zobaczyc trzeba zdjąć podstawkę na szyjce kineskopu. Pomiar nalezy wykonać przyrządem przełączonym na zakres pracy omomierz dotykając metalowej osłony zas drugim przewodem dotykać poszczególnych nóżek , wskzanie na przyrządzie oznacza odnalezienie nóżki żarzenia i potwierza jego sprawność . Nóżka połączona z masą
  znajduje się obok.
  Dołączenie obciążenia nalezy wykonać na podstawce , (na wtyku gdzie jest oznaczone napięcie 6.3V).Wcześniej jednak omomierzem potwierdzić przejście względem nóżek żarzenia ( tzn od wtyku do podstawki )

  0
 • #17 06 Gru 2004 17:29
  FIASKO
  Poziom 13  

  witam
  Chciałem zwrócić uwagę na istotny element przy pomiarze żarzenia omomierzem kineskopu , wywód w poprzednim poście nie wymaga zdejmowania podstawki a osłony ekranującej płytki kineskopu,natomiast przy zdjętej podstawce pomiar nalezy odnieść do 2 sąsiadujących z sobą nóżek w środkowej części.wskazanie przyrządu oznacza ze żarzenie est sprawne
  pozdrawiam Fiasko

  0
 • #18 24 Lut 2006 15:56
  electro
  Poziom 17  

  sprawa widze bardzo stara ale kolega Lithuanin podajac wartosci napiecia na zlaczu kineskopu napisal wyraznie H 0V. A wlasnie na zlaczu H powinno byc 6.3v odpowiadajace za zarzenie

  0