Witam!
Drodzy forumowicze, zwracam się z upokarzającą prośbą. Teoria na lekcjach x-lat temu, chyba wyparowała, albo schowała się do daaaaalekiej szuflady. Chodzi o prosty układ logiczny, który ma działać jako gra na refleks dla 4 zawodników.
1. Układ ma składać się z 4 przycisków SW i czterech żarówek (na schemacie diody LED).
2. Wciśnięcie któregoś z przycisków ma powodować zaświecenie się żarówki / diody przypisanej do przycisku.
3. Świecić się ma żarówka tylko pierwszego wciśniętego przycisku.
4. Po wyłonieniu zwycięzcy (zaświeceniu się żarówki najszybciej wciśniętego przycisku) przyciskiem RESET gasimy wygrywającą żarówkę i zaczynamy zabawę od początku.
Ja wiem, że to jest banalne i pewnie jest to kombinacja kilku bramek, albo przerzutników i wstyd mi o takie rzeczy pytać, ale co zrobić jak skleroza człowieka dopada
, a żeby użyć przycisku szukaj, trzeba wiedzieć o co zapytać.
Uproszczony schemat:
Pytanie brzmi: jaki układ, bądź układy (w miejscu US1) najlepiej zastosować? A może da się to zrobić na przekaźnikach?
POMOCY!
Liczy się KAŻDA nawet najdrobniejsza podpowiedz - może mózg mi wróci na odpowiednie tory myślenia.
Z góry dziękuję!
Drodzy forumowicze, zwracam się z upokarzającą prośbą. Teoria na lekcjach x-lat temu, chyba wyparowała, albo schowała się do daaaaalekiej szuflady. Chodzi o prosty układ logiczny, który ma działać jako gra na refleks dla 4 zawodników.
1. Układ ma składać się z 4 przycisków SW i czterech żarówek (na schemacie diody LED).
2. Wciśnięcie któregoś z przycisków ma powodować zaświecenie się żarówki / diody przypisanej do przycisku.
3. Świecić się ma żarówka tylko pierwszego wciśniętego przycisku.
4. Po wyłonieniu zwycięzcy (zaświeceniu się żarówki najszybciej wciśniętego przycisku) przyciskiem RESET gasimy wygrywającą żarówkę i zaczynamy zabawę od początku.
Ja wiem, że to jest banalne i pewnie jest to kombinacja kilku bramek, albo przerzutników i wstyd mi o takie rzeczy pytać, ale co zrobić jak skleroza człowieka dopada
Uproszczony schemat:
Pytanie brzmi: jaki układ, bądź układy (w miejscu US1) najlepiej zastosować? A może da się to zrobić na przekaźnikach?
POMOCY!
Liczy się KAŻDA nawet najdrobniejsza podpowiedz - może mózg mi wróci na odpowiednie tory myślenia.
Z góry dziękuję!