Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Yamaha AX-470 - jak powinna działać funkcja loudness?

witeck 13 Cze 2011 13:53 4631 4
  • #1 13 Cze 2011 13:53
    witeck
    Poziom 10  

Witam!
    Właśnie nabyłem wzmacniacz Yamaha AX-470 i zastanawiam się czy prawidłowo działa w nim funkcja loudness. Ogólnie wiem co to za funkcja - ma na celu podbicie tonów wysokich i niskich i sprawdza się najlepiej podczas cichego odsłuchu. W moim poprzednim wzmacniaczu Onkyo był przycisk włącz/wyłącz funkcję loudness. Kiedy ją włączałem było wyraźnie czuć to podbicie, i czasami kiedy rzeczywiście słuchałem ciszej włączałem loudness i było ok.

Natomiast wzmacniacz Yamaha AX-470 ma płynną regulację loudness. Z jednej strony jest pozycja "flat", która zakładam że wyłącza tę funkcję (w przypadku Onkyo - loudness wyłączony), a z drugiej strony jest pozycja 10 (-30dB) co wydaje mi się, że jest maxem tej funkcji, (w przypadku Onkyo loudness włączony). I teraz - kiedy zaczynam kręcić w tej Yamasze loudness na pozycję 10 to drastycznie spada głośność, do tego stopnia że muszę dość mocno podkręcić potencjometr, żeby głośność była na poziomie przed kręceniem loudnessu. Czy tak to powinno działać? Bo później jak nagle wyłączam loudness (czyli wracam na flat) lub włączam cd direct nie pamiętając, że wcześniej musiałem podgłośnić, żeby było słychać, to głośność urywa mi uszy. W poprzednim wzmacniaczu włączenie funkcji loudness praktycznie nie zmieniało poziomu głośności. Czy płynna regulacja loudness we wzmacniaczach Yamaha działa troszkę inaczej?

0 4
  • #2 13 Cze 2011 15:58
    djlj24
    Spec od car audio

Yamaha ma płynnie regulowany Loudness. Praktycznie efekt wygląda na wycinanie środka pasma - przez co spada głośność. Efekt końcowy zależy od stosowanych kolumn głośnikowych, w niektórych przypadkach (kolumny grające słabiej dołem i górą pasma) efekt może być jak został opisany.

1
  • #3 13 Cze 2011 16:22
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Ten wzmacniacz wycisza środek pasma, jak sam napisałeś o 30dB. W praktyce wystarczy przykręcić go na 1/4 żeby uwydatnić skraje pasma.
    W położeniu "flat", jak sama nazwa wskazuje, otrzymamy "płaską" charakterystykę. Przy "-30" Będzie znikoma głośność, bo jak wiemy, ludzkie ucho, najlepiej odbiera tony średnie.

0
  • #4 13 Cze 2011 16:30
    witeck
    Poziom 10  

telecaster1951 napisał:
    Ten wzmacniacz wycisza środek pasma, jak sam napisałeś o 30dB. W praktyce wystarczy przykręcić go na 1/4 żeby uwydatnić skraje pasma.
    W położeniu "flat", jak sama nazwa wskazuje, otrzymamy "płaską" charakterystykę. Przy "-30" Będzie znikoma głośność, bo jak wiemy, ludzkie ucho, najlepiej odbiera tony średnie.

Dziękuję za wyjaśnienie. Czyli nie poprawne było moje porównywanie obu wzmacniaczy, że maksymalne wychylenie pokrętła "loudness" w Yamasze - czyli pozycja 10 (-30dB) odpowiada wciśniętemu przyciskowi "loudness" w Onkyo? W praktyce będzie to gdzieś na pozycji 2-3 w Yamasze?

0
  • #5 13 Cze 2011 17:25
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Onkyo myślę że miał podbicie rzędu 8-10dB. Więc coś między 2 a 4 na Twoim wzmacniaczu. Oczywiście, żeby uzyskać oczekiwaną głośność, po ustawieniu barwy, musisz podnieść poziom głośności.

0