Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik PAFAL typu 12EA52rn/1 - odczyt danych

13 Cze 2011 15:43 19768 24
  • Poziom 18  
    Witam,

czy można odczytać z tego licznika dane poprzez RS-485 bez używania programu producenta? Wiem, że licznik ten komunikuje się w standardzie IEC 1107, próbowałem przez RSa wysłać mu ramkę requestu:

Cytat:

/?!<CR><LF>

na prędkości 300 bodów, 7 bitów danych, 1 bit stopu z parzystością Even. Próbowałem także na innych prędkościach i z innymi parametrami, jednak oprócz błędu parzystości nie odbieram nic więcej. Może komunikacja jest jakoś zablokowana dla zwykłego użytkownika? A może tylko interfejs optyczny działa w tym standardzie?

z góry dzięki
    pozdrawiam
    herszt
  • Moderator - Elektryka
    herszt napisał:
    Może komunikacja jest jakoś zablokowana dla zwykłego użytkownika?

Jeżeli jest to licznik do rozliczeń z ZE (a pewnie jest) to nie masz szans żeby coś z niego wyciągnąć. I lepiej nie kombinuj bo to badziewie zapamiętuje wiele rzeczy - jeszcze Cię o coś oskarżą :|
  • Poziom 18  
    zbich70 napisał:
    Jeżeli jest to licznik do rozliczeń z ZE (a pewnie jest) to nie masz szans żeby coś z niego wyciągnąć. I lepiej nie kombinuj bo to badziewie zapamiętuje wiele rzeczy - jeszcze Cię o coś oskarżą :|

Nie jest to licznik do rozliczeń. Jest podłączony za licznikiem ZE. Można sprawdzić co w nim jest zablokowane, a co nie?

z góry dzięki
    pozdrawiam
    herszt
  • Moderator - Elektryka
    herszt napisał:
    Nie jest to licznik do rozliczeń.

Sorry, źle się wyraziłem pisząc "Jeżeli jest to licznik do rozliczeń... to..." bo z tego zdania wynika, że skoro pracuje on jako podlicznik to możesz się do niego "dobrać".

Niestety nie możesz. Gdybyś mógł, dobrałbyś się też do licznika rozliczeniowego. Dostęp możliwy jest tylko za pomocą licencjonowanego oprogramowania oraz klucza sprzętowego.

I ani słowa więcej (pkt. 3.1.1 regulaminu) ;-)
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Taki licznik można odczytać i niczym się nie ryzykuje. Komunikacja według normy EN62056-21 (następca EN1107), protokół C. Pafal nie chce udzielić informacji o znaczeniu niektórych rejestrów, ale te podstawowe są w instrukcji licznika. Numeracja rejestrów wg EN62056-61. Oczywiście próba zapisania czegoś w liczniku jest niemożliwa bez stosownych permisji.
  • Poziom 12  
    Witam.

Chcę podłączyć za licznikiem głównym swój własny, aby kontrolować, czy ten, z którego jestem rozliczny pracuje/wskazuje poprawnie. Planuję instalację licznika 12EA52rn/1.
    Jednak licznik, który mogę nabyć jest wstępnie zaprogramowany na jedną taryfę, tymczasem ja mam dwie. Czy we własnym zakresie można zaprogramować licznik dla dwóch taryf ?

Pozdrawiam
    Greg
  • Poziom 22  
    GregSid napisał:
    Witam.

Chcę podłączyć za licznikiem głównym swój własny, aby kontrolować, czy ten, z którego jestem rozliczny pracuje/wskazuje poprawnie. Planuję instalację licznika 12EA52rn/1.
    Jednak licznik, który mogę nabyć jest wstępnie zaprogramowany na jedną taryfę, tymczasem ja mam dwie. Czy we własnym zakresie można zaprogramować licznik dla dwóch taryf ?

Pozdrawiam
    Greg

Sprzedawca licznika powinien oferować jego zaprogramowanie, takie usługi wykonuje również ZE (koszt u nas coś 200zł) :). Pamiętaj że godziny taryf są zależne od twojego ZE. Jeżeli ma to być kontrola licznika głównego to IMO zły pomysł ponieważ godziny licznika ZE zawsze rozjadą się z godzinami podlicznika i będą różne wskazania na obu.
    Dlatego ja w celach kontrolnych powiesił bym takiego RN`a właśnie w jednej taryfie tak aby zliczał sumę.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie.

1. Aktualnie mam zainstalowany na szynie własny podlicznik OR-04Y, który pokazuje zużycie w obu taryfach łącznie. Jednak widać różnice we wskazaniach pomiędzy moim licznikiem a sumą wskazań obu taryf licznika głównego - mój wskazuje mniejsze zużycie. Przy małych obciążeniach, np przez tydzień nieobecności w mieszkaniu licznik główny pokazuje ok 6 KWh, natomiast mój poniżej 4 KWh. Różnica ta jest mniej drastyczna w sytuacji większego poboru. Jednak zawsze główny pokazuje większe zużycie niż mój podlicznik. Nie wydaje mi się możliwe, aby mój podlicznik przez 5 dni zużył "na własne potrzeby" ok 2 KWh. Właśnie dlatego chciałem zainstalować drugi - identyczny model /jak licznik główny/, aby móc to lepiej kontrolować. Jeśli bowiem 'rozjazd' będzie rzędu 20-40 % a okres poboru rzędu kilku miesięcy to istna katastrofa.

2. Licznik nie pochodzi bezpośrednio od producenta; zakup z drugiej ręki - choć jest nowy. Czy dobrze zrozumiałem, że nie ma możliwości zaprogramować stref czasowych we własnym zakresie ?

Pozdrawiam
    Greg
  • Moderator sekcji Technicznej
    GregSid napisał:
    Przy małych obciążeniach, np przez tydzień nieobecności w mieszkaniu licznik główny pokazuje ok 6 KWh, natomiast mój poniżej 4 KWh. Różnica ta jest mniej drastyczna w sytuacji większego poboru.

Kolego, każdy licznik (jak też każde inne urządzenie) potrzebuje określonej mocy do "startu". A ile dokładnie - to zależy od jego konstrukcji. Stąd też różnice wskazań. Dlatego przy większym poborze mocy różnica się zaciera.

PS. Kilowatogodzina piszemy przez "kWh".
  • Poziom 22  
    Strefy czasowe w rożnych ZE różnią się, usługa programowania takiego licznika oficjalnie kosztuje dość dużo.

Jednak o ile dobrze kojarzę licznik typu RN ma funkcję ręcznego programowania, wszystko zależy od źródła pochodzenia licznika i to co do niego fabrycznie wgrano a wgrywa się to co zażyczy sobie kupujący (np ZE). Zazwyczaj licznik tego typu może mieć 5 programów taryfowych w sobie.

Proszę podać jaka sekwencja jest wyświetlana na LCD, oznaczenia OBIS i wartości, czy jest nazwa taryfy?
  • Poziom 12  
    retrofood napisał:
    GregSid napisał:
    Przy małych obciążeniach, np przez tydzień nieobecności w mieszkaniu licznik główny pokazuje ok 6 KWh, natomiast mój poniżej 4 KWh. Różnica ta jest mniej drastyczna w sytuacji większego poboru.

Kolego, każdy licznik (jak też każde inne urządzenie) potrzebuje określonej mocy do "startu". A ile dokładnie - to zależy od jego konstrukcji. Stąd też różnice wskazań. Dlatego przy większym poborze mocy różnica się zaciera.

PS. Kilowatogodzina piszemy przez "kWh".

Oczywiście rozumiem, że różne liczniki mogą mieć różne progi czułości 'startu'. Właśnie dlatego myślałem, by zainstalować jako podlicznik urządzenie tego samego typu. Wydaje się, że produkowane seryjnie powinny mieć bardzo zbliżoną czułość (pomijam tolerancję elementów RC).

Dodano po 2 [minuty]:

=Grzegorz= napisał:

Proszę podać jaka sekwencja jest wyświetlana na LCD, oznaczenia OBIS i wartości, czy jest nazwa taryfy?

Niestety nie mam jeszcze tego licznika i nie wiem co ma wprogramowane. W/wym informacji potrzebuję aby zdecydować czy go zakupić. Jeśli nie da się 'ręcznie' przeprogramować - byłby to zbędny wydatek.
  • Poziom 12  
    mam pytanie co do tego licznika. Co oznaczają migajace na wyświetlaczu dwie strzałki ( Q+ strzałka w górę i Q- strzałka w dół )
  • Poziom 22  
    afrikaislam napisał:
    mam pytanie co do tego licznika. Co oznaczają migajace na wyświetlaczu dwie strzałki ( Q+ strzałka w górę i Q- strzałka w dół )

Od kiedy tak miga ?
  • Poziom 12  
    Odkąd u mojego znajomego jakiś
    elektryk wymieniał WLZ jakieś 2 tyg
    temu. Wcześniej energetyka podłączyła
    ten licznik na starych kablach. kable są
    wymienione, podłączony na nowo
    licznik i tak mruga. A co to oznacza ?
  • Poziom 22  
    Q+ oznacza nieaktywną sygnalizację zdjęcia obudowy, Q- oznacza nieaktywną sygnalizację zdjęcia pokrywy dekla.

W momencie montażu licznika po założeniu dekla powinno się uruchomić czujniki poprzez naciśnięcie dolnego przycisku. Po aktywacji jakiekolwiek manipulacje w postaci zdjęcia dekla lub obudowy są zapisywane w liczniku i sygnalizowane na wyświetlaczu poprzez zapalenie znacznika CZO COO.
  • Poziom 2  
    W połowie tego typu liczników założonych w moim bloku w lewym dolnym rogu wyświetlacza miga symbol I z dolnym indeksem -Q. Co to oznacza? Też jakieś problemy z czujnikami?
  • Poziom 22  
    Oznacza to że monter w wyniku lenistwa lub niewiedzy nie do końca dobrze założył licznik :)
  • Poziom 2  
    Monterów było dwóch. Fakt, że leniwi, ale założyli tych liczników ponad 80. A konkretniej, da to się jakoś poprawić? Zgłosić to energetyce?
  • Poziom 23  
    Stałem się posiadaczem 5 szt liczników
    Ace 2000 typ 290
    Made In U.K 2007

Połączyłem te ustrojstwa w szereg + halogen 300 W na 11,5 godziny.

Uchyb pomiaru to stopniowana różnica 0,011 kWh
    Wyszło na to że licznik taki pobiera na własne potrzeby 0,956 W
    Powtarzalność znakomita a rozdzielczość pomiaru napięcia na boczniku wyśmienita.

Ciekawe jaka jest możliwość dostępu do oprogramowania.
    Czy w Polsce jakiś zakład energetyczny używa ten typ licznika?
  • Poziom 22  
    kronder napisał:
    Monterów było dwóch. Fakt, że leniwi, ale założyli tych liczników ponad 80. A konkretniej, da to się jakoś poprawić? Zgłosić to energetyce?

Nie ma sensu zgłaszać, to zależy od ZE, słyszałem że w niektórych ZE nikt nawet nie plombuje tych przycisków, być może jak przyjdzie inkasent na pierwszy odczyt to zauważy i będą poprawiać, ja bym się tym nie przejmował...

Dodano po 3 [minuty]:

jekab napisał:
    Stałem się posiadaczem 5 szt liczników
    Ace 2000 typ 290
    Made In U.K 2007
    Połączyłem te ustrojstwa w szereg + halogen 300 W na 11,5 godziny.
    Uchyb pomiaru to stopniowana różnica 0,011 kWh
    Wyszło na to że licznik taki pobiera na własne potrzeby 0,956 W
    Powtarzalność znakomita a rozdzielczość pomiaru napięcia na boczniku wyśmienita.
    Ciekawe jaka jest możliwość dostępu do oprogramowania.
    Czy w Polsce jakiś zakład energetyczny używa ten typ licznika?

Używaliśmy tego badziewia ale padało to strasznie i ZE się wycofał z tych liczników, obecnie wszystkie idą na złom, program jest ale zmienisz w nim tylko taryfę i ustawisz godzinę
  • Poziom 12  
    =Grzegorz= napisał:
    Q+ oznacza nieaktywną sygnalizację zdjęcia obudowy, Q- oznacza nieaktywną sygnalizację zdjęcia pokrywy dekla.

W momencie montażu licznika po założeniu dekla powinno się uruchomić czujniki poprzez naciśnięcie dolnego przycisku. Po aktywacji jakiekolwiek manipulacje w postaci zdjęcia dekla lub obudowy są zapisywane w liczniku i. dsygnalizowane na wyświetlaczu poprzez
    zapalenie znacznika CZO COO.

a gdy wykręcę przedlicznikowe zabezpieczenie licznik się wyłącza, mogę po jego wyłączeniu uruchomić czujniki poprzez naciśnięcie tego przycisku, wkręcić zab. przedlicznikowe i będzie ok. czy raczej zostawić tak jak jest do przyjazdu ZE w celu założenia plomb i spostrzegną się że te czujniki nie są uruchomione, bo kiedyś przyjechać muszą.
  • Poziom 22  
    afrikaislam napisał:

a gdy wykręcę przedlicznikowe zabezpieczenie licznik się wyłącza, mogę po jego wyłączeniu uruchomić czujniki poprzez naciśnięcie tego przycisku, wkręcić zab. przedlicznikowe i będzie ok. czy raczej zostawić tak jak jest do przyjazdu ZE w celu założenia plomb i spostrzegną się że te czujniki nie są uruchomione, bo kiedyś przyjechać muszą.

Czujniki uaktywnisz tylko przy włączonym napięciu na liczniku, lepiej nic nie ruszaj, skoro były nieaktywne to niech tak zostanie, po uaktywnieniu czujników zdjęcie dekla jest sygnalizowane zaświeceniem się na stałe znacznika CZO a data godzina tego zdarzenia jest rejestrowana w pamięci licznika.
  • Poziom 12  
    =Grzegorz= napisał:
    afrikaislam napisał:

Czujniki uaktywnisz tylko przy włączonym napięciu na liczniku, lepiej nic nie ruszaj, skoro były nieaktywne to niech tak zostanie, po uaktywnieniu czujników zdjęcie dekla jest sygnalizowane zaświeceniem się na stałe znacznika CZO a data godzina tego zdarzenia jest rejestrowana w pamięci licznika.

to lepiej nic nie ruszam.. ale nie podobno żeby ZE robilo jakis problem wobec tego że nie uaktywnione były czujniki, tzn o wymianie WLZ wiedzieli, tylko o tym że te czujniki są nie aktywne.. wydaje mi się, że przyjadą, zdejmą dekiel zobaczą jak jest podłączone zamkną uruchomią czujniki i po krzyku.. pytam i przypuszczam bo znajomy (czyt. odbiorca ) teraz zaczął troche panikować że go o jakieś manewry przy liczniku oskarżą albo coś
  • Poziom 11  
    Czy ktoś udzieli informacji jakim programem w tym liczniku zmienić godzinę i uruchomić drugą taryfę.
    Licznik posiada RS-485, ale trudno o jakieś informacje na stronie producenta.
    Ma to być 2-taryfowy podlicznik z drugą taryfą w nocy i w weekend.
  • Poziom 22  
    Jeżeli jest to licznik "rn" to powinien mieć w sobie kilka wbudowanych taryf które można wybierać bez żadnego programu zewnętrznego.