Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amiga CDTV, mysz

kwaku85 15 Lis 2004 00:21 4688 7
  • #1 15 Lis 2004 00:21
    kwaku85

Poziom 16  

Ten temat już pojawił się na elektrodzie, jednak odpowiedzi nie były wystarczające. Mianowicie w Ami CDTV nie ma standardowego gniazda na mysz (com), zastosowano w niej gniazdo typu PS2. Bez rozdzielacza posiadacze standardowych myszek są bezradni, więc na stronie:

http://web.archive.org/web/19990209110532/nyq...e.ualberta.ca/~ewaniu/cdtv/cdtv-joystick.html

opisano, jak można się z tym uporać. Niestety moja wiedza z angielskiego jest na tyle kulejąca, że jedynie zrozumiałem część tekstu i podłączyłem wszystkie piny wg. rysunku. Niestety układ nie działa. Niech ktoś napisze czy popełniłem błąd, czy muszę coś przerobić, czy po prostu ten schemat jest ... wart

• #3 15 Lis 2004 06:29
    kwaku85

Poziom 16  

Nistety, niewiele. Może ktoś potrzfi opisać wyjścia standardowej myszki w Ami? Coprawda mam trochę nowszą, ale myślę że też powinna być taka sama, na Ami 500 śmigała

• #4 16 Lis 2004 00:48
    witja_mar
    Poziom 12  

Witam, miło widzieć, że ktoś zajmuje sie jeszcze Amigą ;)
    Prosze oto opis wtyku szeregowego myszki standardowej Amigi:

1 Mouse V Mouse vertical
    2 Mouse H Mouse horizontal
    3 Mouse VQ Vertical quadrature
    4 Mouse HQ Horizontal quadrature
    5 Mouse Bt 1 Mouse button 1
    6 Mouse Bt 2 Mouse button 2
    7 +5V +5V power supply (125mA)
    8 GND Ground
    9 Mouse Bt 3 Mouse button 3

Wtyku pióra świetlnego do Amigi:

1,2,3,4 i 9 - nc not connected
    5 Lightpen Press Lightpen touched to screen
    6 Lightpen Capture Beam Position
    7 +5V +5V power (125mA)
    8 GND Ground

I wtyku joystick'a do Amigi:

1 Forward Joystick forward
    2 Back Joystick back
    3 Left Joystick left
    4 Right Joystick right
    5 Pot X Horizontal potentiometer
    6 Fire Joystick Fire Button
    7 +5V +5V Power (125mA)
    8 GND Ground
    9 Pot Y Vertical potentiometer

Ale raczej myszki szeregowej nie da sie tak przerobić aby ją podpiąć pod gniazdo myszy (typu PS/2), które znajduje się w Amidze CDTV. Pamiętam, że do CDTV mozna było dokupić specjalną przelotke dzięki której można było do niej podpiąć joystick'i od A500, więc może myszka od A500 też by zadziałała z taka przelotką w ACDTV.
    Dołączam rysunek (robiony na szybko:) ) z opisem wtyku klawiatóry do ACDTV. Nie wiem na pewno ale prawdopodobnie tak samo rozłożone są piny we wtyczce orginalnej myszy od CDTV'ki (trzeba pomierzyć napięcia w gnieżdzie od myszy a ja niestety nie mam już dostępu do takiego sprzętu). W PC'tach piny od myszy i od klawiatury są identycznie rozłożone więc w ADCTV może jest tak samo.
    Mysza typu PS/2 od PC posiada te same sygnały co mysza do ACDTV lecz sposób ich działania może sie różnić (nie sprawdzałem to nie wiem) oraz piny sa inaczej rozłożone (jest ich 6 we wtyczce ale też tylko 4 są wykożystywane tak samo jak w myszy od ACDTV-schematów wtyków myszy tytpu PS/2 do PC jest sporo na necie)
    Kupiłem sobie kiedys klawiature od CDTV i po zamianie sygnałów na pinach we wtyczce podpiąłem ją do Amigi CD32 (do której dorobiłem sobie również kontroler do flopa:))) i powstał w ten sposób fajny komputerek - A1200 z kością AKIKO i CDROM'em). Jak rozpracowałem gniazdo klawiatury od ACD32 to okazało sie, że ma ono identyczne rozłożenie sygnałów jak klawiatóry do PC- ale nigdy ich nie podpinałem więc nie wiem czy by to zadziałało razem (chyba nie). Jest szansa że myszke od PC typu PS/2 można by było zmusić jakoś do pracy z Amigą CDTV (trzeba najpierw pozamieniać piny i spróbować - szkoda że nie mam CDTV bo bym to sprawdził :) ). Są gdzieś na sieci schematy przelotek, które pozwolą podpiąć klawiatóre od PC do Amigi więc może i do myszki sie znajdzie.
    Może te informacje ci pomogą znaleźć rozwiązanie twojego problemu, sory za zawiłość. POZDROWIENIA

• #5 16 Lis 2004 01:13
    SylWo
    Poziom 17  

Amiga rulez ! :D
    Ach stare czasy... Pamiętam jak kiedyś do A500 kleciłem turbo... działało raz na 10 razy:P
    Przy tak zwanej okazji mam pytanie: czy ktoś robił może układ do sprzętowego odczytu dyskietek Amisi na PC ? Niestety nie mam już Ami (1200, HD, CDrom, Turbo 030+8MB RAM, Kick 3.1, PC Tower - to był kiedyś sprzęt :) ) a zostało mi sporo dyskietek. Częśc gierek ściągnąlem z netu ale na dyskach są moje zabytkowe moduły z Pro-Tracker'a!!!

Pozdr

• #6 16 Lis 2004 08:13
    TONI_2003
    Moderator

Amiga rulez !
    ... niewątpliwie tak szanowni koledzy .
    Myślę że skan jaki załączam pomoże w jakimś stopniu koledze kwaku85 lub przynajmniej mu przybliży ten temat.
    Jeśli będzie potrzeba posiadam jeszcze artykuły przybliżające problem poruszony przez innych kolegów .
    Mysz od PC , a mysz do Amigi .
    Oryginalne tytuły tych artykułów to:
    1. Amiga i niebieska mysz
    2. Jak zmusić pecetową mysz do współpracy z Amigą .

Jeśli będzie taka potrzeba to postaram się je zamieścić .
    Z sentymentem pozdrawiam wszystkich Amigowców .
    Ps. ... jeśli komuś będzie potrzebny lepszej jakości skan prześlę na PW (2,5 Mg)
    Amiga CDTV, mysz

• #7 16 Lis 2004 15:02
    kwaku85

Poziom 16  

Dziękuję wszystkim, skan przydałby sie jednak lepszy :) Udało mi sie jednak uruchomić układ opisany na wyżej podanej przeze mnie stronie. Po prostu źle go zrozumiałem, pierwszy schemat był dla podłączenia kabli do wtyczki COM, a dwa następnie do podłączenia drugiej strony tych kabli do scalaka u75. Układ jest sprawny, działa bez zarzutów, a poniżej napiszę po prostu które piny z COMa do których pinów w scalaku należy podpiąć:

COM: u75:
    1 9
    2 8
    3 7
    4 6
    5 3
    6 5
    7 1
    8 12
    9 4

Dodam jeszcze że nie trzeba brać się za wkładanie dodatkowych podstawek pod scalak, tak jak w opisie, wystarczy go wyciągnąć by podczas lutowania nie uległ uszkodzeniu i lutować kabelki do oryginalnej podstawki od dolnej strony płyty głównej Amigi. Potem scalaka należy włożyć z powrotem.

Opis dla podłączenia Joya należy sobie opracować podobnie wg. schematu połączeń podanych na ww. przeze mnie stronie. Dzięki za pomoc i pytam jeszcze czy przypadkiem nie ma ktoś do odsprzedania pada do CDTV, lub kontrolera do dysku twardego. Pozdrawiam

• #8 05 Maj 2005 10:21
    markuz20
    Poziom 13  

a jak zmusić mysz od PC do współpracy z Amigą ?? jakiś schemacik...pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME