Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter RS232-RS485 typ RN2102IB - jak podłączyć?

17 Cze 2011 13:23 6223 21
  • Poziom 11  
    Witam,
    posiadam konwerter RS232-RS485 typ RN2102IB firmy Lumel. Mam problem gdyż wyjścia RS485 nie są opisane i nie wiem jaka jest prawidłowa kolejność przyłączy. Złącza są opisane jedynie liczbami a dokumentacji do tego modelu nigdzie nie mogę się doszukać. Pisałem nawet w tej sprawie do doradcy technicznego Lumela ale otrzymałem informacje że nie posiadają dokumentacji do tego modelu w archiwum. Potrzebuję połączyć się z PLC GE Fanuc-a i nie wiem jak w tym wypadku. Może ktoś posiada taki konwerter i wie jak jest wyprowadzony RS485. Zastanawiam się także czy może wyprowadzenia nie będą miały tej samej kolejności co w nowszych modelach i w ten sposób dojść do tego jak go podłączyć.

Może ktoś posiada taki konwerter i wie jak go podłączyć po stronie RS485 lub jak do tego dojść. Poniżej zamieszczam zdjęcia konwertera.

Pozdrawiam
    Mateusz

Konwerter RS232-RS485 typ RN2102IB - jak podłączyć? Konwerter RS232-RS485 typ RN2102IB - jak podłączyć?
  • SterControlSterControl
  • Poziom 30  
    Witam.
    Widzę, że nikt nie ma pomysłu. Wobec tego zaproponuję abyś otwarł obudowę i zajrzał na jakich elementach jest zbudowany ten konwerter. Gdyby zdjąć schemat z natury, to wszystko powinno się wyjaśnić.
    Andrzej
  • Poziom 11  
    Witam,
    też tak pomyślałem wcześniej, ale otwarcie wiele mi nie pomogło. Chciałem już sobie sam zrobić taki konwerter na SN75176 lub MAX481 ale pech chciał że aktualnie nie mają tego na stanie i muszę czekać na dostawę. Do napisania programu użył bym własnego ale to nie zmienia faktu że i tak jakoś muszę się dobrać do tego konwertera gdyż to właśnie on będzie musiał pracować już na gotowym stanowisku.

Poniżej zamieszczam zdjęcia PCB.

Pozdrawiam
    Mateusz

• Poziom 30  
    To są schematy z instrukcji mierników N9 LUMEL-a.
    Patrząc na zdjęcia wnętrza Twojego konwertera mam wrażenie, że powinien być podłączony w takiej samej kolejności jak wejścia w N9.
    Andrzej

Dodano po 18 [minuty]:

Czyli:
    71 - B lub A
    72 - A lub B
    88 - GND
    89 - E
    Błędne połączenie (zamiana) A z B jest nieszkodliwa. E jest na pewno na 89. Obejrzyj dokładnie połączenia na płytce aby się upewnić czy 71 i 72 są podłączone w podobny sposób z układami wewnętrznymi i czy 88 jest w jakiś sposób połączony z masą układu (jest połączony odmiennie od 71 i 72). Jeśli się to potwierdzi, to można ryzykować próby.
    Andrzej
  • SterControlSterControl
  • Poziom 30  
    Punkt 4.1.3 zdaje się potwierdzać moje przypuszczenia.

4.1.3 Plug-in terminal for 4-pole male plug (LECOM-B)
    Pin Name Input/output Explanation
    71 T/R(B) Input/output RS485
    72 T/R(A) Input/output RS485
    88 S-C - Capacitive screening to PE
    89 S - Direct screening to PE

Andrzej
  • Poziom 11  
    Witam,
    macie racje, konwerter sprawdzony, działa. Ale problem teraz jest inny. Myślałem że sterownik posiada port RS485 a po otrzymaniu PLC okazało się że jest to port RS422. Poszukałem materiałów do tego modelu i do sposobu komunikacji PLC-PC. Z tego co odnalazłem wynika że wykorzystywane jest pełne łącze RS422 oraz konwerter na RS232. Na allegro znalazłem odpowiedni konwerter Link ale ja bym go potrzebował wyłącznie do jednorazowego użycia i nie chciał bym w to tyle inwestować. Tak więc może ktoś wie czy nie było by możliwe zrealizowanie takiej pełnej transmisji np. na popularnym SN75175.

Poniżej załączam dokumentacje do sterownika.

Pzdr.
    Mateusz
  • Poziom 30  
    SN75175 to poczwórny odbiornik linii z wyjściem TTL.
    Nie wystarczy aby zrobić konwerter RS232/RS422.
    Andrzej
  • Poziom 11  
    Jak na razie wielkie dzięki za pomoc, nie pozostaje nic innego jak zrobić sobie samemu taki konwerter. Ciekawa konstrukcja opisana jest tutaj: Link i z tego też skorzystam.

Pozdrawiam
    Mateusz

PS.
    Tx+
    Tx-
    Rx+
    Rx-
    Z tego projektu do czego to przyłożyć na złączu PLC?? Skąd bierze się ta różnica w opisie pinów na złączu. W poprzednim załączniku jest opis wyprowadzeń złącza RS422 w PLC GE Fanuca. Przecież RS422 jest objęte standardem tak więc skąd biorą się te różne opisy??
  • Poziom 11  
    Widziałem ten temat. Mam mały mętlik w głowie gdyż mam dokładnie ten sam sterownik i w dokumentacji zarówno mojej jaki i kolegi astrala wyraźnie pisze że jest wykorzystany port RS422. Jednak już przy połączeniach jest napisane RS422/RS485. Wiem że miedzy tymi standardami jest niewielka różnica, ale RS422 posiada 4 złącza sygnałowe a RS485 tylko dwa. Czy to nie wyklucza tego żeby używać ich zamiennie. Jaka jest różnica i czy to będzie działać.
  • Poziom 30  
    Z tego co się orientuję to RS422 jest 4-przewodowy.
    RS485 może być 4-przewodowy lub 2-przewodowy.
    RS485 4-przewodowy różni się od RS422 liczbą masterów w sieci (tak w uproszczeniu).
    Jeśli stosujesz połączenie punkt-punkt to nie ma to znaczenia.
    Andrzej
  • Poziom 11  
    Oryginalny konwerter stosowany do komunikacji PC ze sterownikami GE Intelligent Platforms (dawniej GE Fanuc) to urządzenie Z RS232 na RS422 ale sterownik do programowania oprócz 4 linii sygnałowych wykorzystuje również sygnały RTS oraz CTS. Jak wpiszesz w google SNPCBL powinieneś znaleźć dokumentację do tego konwertera.
  • Poziom 11  
    No to już wiemy trochę więcej, tylko nigdzie nie ma opisanych wnętrzności takiego konwertera jedyne co jest dostępne to opisy wyprowadzeń i przejściówki z 9 pin na 25 RS232. Mam nadzieję że ten opisany wyżej konwerter dogada się z PLC i nie będzie większych problemów. Koledzy pisali że komunikowali się tym konwerterem z S7-200 simensa, więc mam nadzieję że Ge Fanuca też strawi. Jak narazie to czekam na dostawę ponieważ jak to często bywa układ mają jedynie w obudowie SMD i zmuszony jestem czekać aż ściągną w DIP z hurtowni.

Pozdrawiam
    Mateusz
  • Poziom 30  
    Piszesz, że chcesz zrobić ten konwerter:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic409726.html
    Oglądałem schemat. Ciekawe rozwiązanie, ale jeśli potrzebne są również sygnały RTS oraz CTS, to ten konwerter tego nie zapewni.
    Taką konieczność sugeruje kol. AdamczykPiotr i schemat w dokumentacji.
    Opis konwertera z 4 pełnymi torami jest na elektrodzie (MAX202 + 2xSN75179).
    Ja do 90-30 używałem takiego czegoś:
    Konwerter przenosi sygnały: Tx, Rx, RTS, CTS. Zasilanie ze sterownika. DCD i DTR zwarte po stronie PC-ta.
    Andrzej
  • Poziom 19  
    mateuszkat napisał:

posiadam konwerter RS232-RS485 typ RN2102IB firmy Lumel. Mam problem gdyż wyjścia RS485 nie są opisane i nie wiem jaka jest prawidłowa kolejność przyłączy.

To jest moduł do komunikacji z przemiennikiem zrobiony przez Lenze a tylko oznaczonym jako Lumel. Natomiast najważniejszą rzeczą jest to iż moduł ten służy do komunikacji :
    po RS232 do przemiennika
    LUB
    po RS485 do przemiennika.
    Nie można go wykorzystać jako konwerter 232-485

pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Cytat:
    ...Nie można go wykorzystać jako konwerter 232-485

Witam,
    to już wiem że nie będzie działać dlatego szukam coś co można własnymi siłami wykonać.

Pzdr.
    Mateusz

PS. Jutro jadę po odbiór SN75176. Płytkę mam już gotową więc sprawdzę czy zadziała.
  • Poziom 30  
    Widok konwertera:
    Schemat konwertera:
    Andrzej
  • Poziom 11  
    Dzięki za schemat. Mam w domu SN75175 i SN75174 i wydaje mi się że można by je zastosować zamiast AN26LS32 i AN26LS31. Jak myślisz?

1. SN75175
    2. SN75174
    Konwerter RS232-RS485 typ RN2102IB - jak podłączyć? Konwerter RS232-RS485 typ RN2102IB - jak podłączyć?

Pzdr.
    Mateusz
  • Poziom 30  
    Myślę, że można zastosować 75174 i 75175. Mają inaczej rozwiązane sterowanie ale powinny się nadać. W tym zastosowaniu powinny cały czas przenosić sygnały.
    Andrzej