Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wartość napięcia podkładu w ZK-140

Roberto1 16 Lis 2004 18:56 2405 7
 • Poziom 14  
  Witam!
  Czy ktoś z forumowiczów ma serwisówkę magnetofonu ZK-140 (lampowy i mógłby mi podać wartość napięcia podkładu jaka powinna być ustawiona. Jeśli to w czymś pomoże to głowica ma czerwoną kropkę. Chciałbym porównać czy w moim magnetofonie są prawidłowe wartości bo mimo, że głowica jest w stanie bardzo dobrym, jest dobry docisk taśmy i jest prowadzona równo na ścieżce 1-3 nagrywa się jako-tako, a na 2-4 conajmniej kiepsko nawet na względnie nowych taśmach. Podczas pomiaru napięcia uzyskałem następujące wyniki:
  ścieżka 1-3 - 10V - kilka razy zmierzyłem 20, 40 i 80V
  ścieżka 2-4 - prawie 80V przy karzdym pomiarze.
  Z góry dzięki za info.
 • Poziom 39  
  A czym mierzysz te napięcia? zwykły miernik będzie pokazywał bzdury bo ta jest wyższa częstptliwość i czasami nawet ułożenie końcówek miernika ma zanczenie,
  Pozdr.J.
 • Poziom 14  
  Mam stary niemiecki miernik wskazówkowy Unigor 3. Umożliwia on pomiar napięć zmiennych do 20 kHz.

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam

  Może to nie jest idealna serwisówka, ale jest tam wszystko o ZK140 :
  -opis elementów funkcjonalnych magnetofonu,
  -dane techniczne,
  -przygotowanie magnetofonu do naprawy,
  -wymiana i nastawienie położenia głowic,
  -sprawdzenie i nastawienie napięcia podkładu w.cz.,
  -pomiary i sprawdzenie toru elektrycznego,
  -pomiary z taśmą.
  -rysunki, schemat, druk, foto, rozrysowanie elementów mechanicznych - sprzęgła, punkty smarowanie itd..

  Jak by to Ciebie interesowało, to zeskanuję i zamieszczę.
 • Poziom 14  
  Będę zobowiązany.

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Starałem się wielkość pliku zrobić do minimum, a i tak sporo wyszło.
  Instrukcji nie robiłem w kolorze (by ograniczyć jego wielkość), druk tak - by był czytelny.
  Schematu ideowego również nie zamieszczam, jest na 'elce', by nie dostać po uszach. Jeżeli tam będzie mało czytelny, to zeskanuję z tej instrukcji (jest kolorowy) i prześlę Ci na maila.
  Załączniki:
 • Poziom 14  
  Właśnie o to mi chodziło.
  Wielkie dzięki.
 • Poziom 30  
  uniwersalny sposób na regulację prądu podkładu we wszelkich magnetofonach:
  Potrzebny: generator sinusoidy 100 Hz, 1000 Hz, 10 kHz z regulowanym poziomem wyj. i dzielnikiem napięcia wyj. 10:1 (np. oporniki 9,1 + 1 k) oraz multimetr.

  1. regulacja mechaniczna wysokości i pionu czoła głowicy i prowadzenia taśmy. Do sprawdzania rozłożenia ścieżek na taśmie używałem pyłu żelaznego (kawałek stali szlifowany papierem ściernym 1000 - trzeba trochę samozaparcia). Po nagraniu kawałka taśmy 1000 Hz w obu kierunkach (wszystkie 4 ścieżki) posypać ją pyłem - idealnie widać ścieżki. Muszą być w równych odległościach od siebie. Taśma w położeniu "pauza" i "odtwarzanie" nie ma prawa przesuwać się w górę czy dól po czole ani o ułamek mm (pion czoła, równoległość osi rolki dociskowej do wałka przesuwu). W ZK100 regulacja tylko przez naginanie odpowiednich punktów, w ZK200 wkręty bez główek w płytce z głowicą.
  2. regulacja pionu szczeliny głowicy i docisku taśmy. Niestety - potrzebna taśma testowa albo 5-6 kHz nagrana na dobrym magnetofonie. Regulować odpowiednimi wkrętami (w ZK100 jeden wkręt na środku prostokątnej łukowej podkładki nad głowicą, w ZK200 nakrętka bez sprężynki przy płytce z głowicą) na maksimum sygnału na obu ścieżkach (maksima obu ścieżek mogą nie być w tym samym miejscu - wtedy uśrednić). Oczywiście uzupełnić "futerko" na pasku dociskającym taśmę - oryginalne ma grubość poniżej 0,5 mm i jest z filcu, przyklejać bardzo gęstym butaprenem - nie ma prawa wsiąknąć w filc. Na klapkę zamykającą puszkę głowicy można przykleić kawałeczek gąbkowej uszczelki do okien - poprawi docisk.
  3. ustawić "zapis - pauza", podłączyć generator 1000 Hz i wysterować wskaźnik na nominalny poziom (EM84 = zamknięcie się pasków). Zmniejszyć poziom o 20 dB (dzielnik 10:1) i nagrać 100 Hz, 1kHz, 10 kHz. Odtworzyć niezbyt głośno i zmierzyć - jeśli podbija 100 Hz a tnie 10 kHz > zmniejszyć podkład, jeśli podbija 10 kHz a tnie 100 Hz > zwiększyć podkład i tak w kółko aż do skutku (+-3 dB w stosunku do 1 kHz).

  Co jakiś czas powtórzyć punkt 3 w miarę zużywania głowicy.