Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie schodowe- zmiana sposobu zapalenia światła.

01 Lip 2011 20:22 5548 8
 • Poziom 8  
  Witam serdecznie.
  Na wstępie pochwale się ,że jestem kompletnym laikiem i bardzo proszę o pomoc.
  Chciałbym przerobić już istniejące oświetlenie schodowe. A mianowicie chciałbym zmienić sposób zapalania się światła. Teraz mam jeden włącznik u góry i jeden na dole i tymi włącznikami włączam podświetlenie schodów oraz lampę na suficie tych schodów. Chciałbym zamienić te wyłączniki pojedyncze na wyłączniki podwójne tak aby jeden przycisk zapalał mi podświetlenie schodów a drugi lampę na suficie.

  Wiem ,że ten temat kilka razy się przewijał ale ja jako laik nie wiedziałem jak odnaleźć odpowiedz. Jak się człowiek nie zna to ciężko zadać pytanie.

  Wyczytałem tylko ,że to chyba powinny być wyłączniki świecznikowe oraz znalazłem fajny schemat schodowy(niestety tylko na jeno światełko czyli tak jak teraz mam )
  http://www.elektroinstalacje.info/articles.php?article_id=1

  Prosiłbym o schemat takiej instalacji dla laika oraz podpowiedź jak już istniejącą instalacje przerobić aby spełniła moje wymagania oraz jakie wyłączniki kupić.

  Na stronie podanej wyżej jest schemat jak to wszystko podłączyć w puszkach , jak by ktoś taki schemat miał do instalacji którą chcę stworzyć to był bym bardzo wdzięczny.

  Z góry dziękuje za odpowiedzi.

  P.S. Jeszcze jedno pytanie. W kuchni miałem jedno gniazdko a przyszedł elektryk i z tego jednego gniazdka pociągnął kabel i stworzył jeszcze 3 inne pod które będą podłączone: lodówka , zmywarka ,czajnik bezprzewodowy i robot kuchenny. Czy to nie obciąży za bardzo układu ??
 • Moderator
  Na prośbę Autora przywracam.
  Proszę tylko zmienić tytuł na zgodny z p. 3.1.15 regulaminu.
 • Specjalista elektryk
  Musimy wiedzieć jakie przewody, ilu żyłowe, z jakiego miejsca masz prowadzone.
  Najlepiej jakbyś dokładnie narysował obecny Twój układ.
  Jeżeli nadal chcesz korzystać z wyłącznika przechodzeniowego (schodowego) i mieć możliwość sterowania niezależnie dwoma źródłami, potrzebujesz podwójnego wyłącznika schodowego, ale istotna jest ilość prowadzonych żył.

  pzdr
 • Poziom 21  
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8753250#8753250
  Wyłączniki to jedno, a odpowiednia ilość przewodów między nimi, to zupełnie inna sprawa. Jeśli schemat okaże się niezrozumiały, radzę zatrudnić elektryka. Z prądem nie ma żartów.

  Im więcej sprzętów na jednym obwodzie, tym większe prawdopodobieństwo, że przy włączeniu wszystkich naraz - zadziała zabezpieczenie. Zakładając oczywiście, że zabezpieczenie jest dobrane odpowiednio do ułożonej instalacji.
 • Admin Elektroenergetyka
  Mało danych...

  Tak czy inaczej cała instalacja "schodowa" jest do przerobienia.
  Odnośnie ostatniego pytania, to zrobione jest źle. Zmywarka jak i każde inne urządzenie powyżej 2 kW powinno mieć swój niezależny obwód zasilający.
 • Poziom 8  
  Do instalacji użyłem przewody 3 żyłowe.
  Instalacje zrobiłem dokładnie wg schematu i rysunku z tej strony

  http://www.elektroinstalacje.info/articles.php?article_id=1

  i najlepiej jak bym mógł już tą istniejącą instalacje zmienić.
  Proszę o podpowiedzi.

  Jeżeli chodzi o schemat który mi pokazaliście to trochę go nie rozumiem.
  Wg tego schematu potrzebne będą 4 przełączniki? cz to jest określenie jednego podwójnego przełącznika schodowego? Co oznacza ta czarna kropka na schemacie ?

  Dziś kupie płaską baterie 2 wyłączniki schodowe podwójne i popróbuje stworzyć układ wg tego schematu. Jak ktoś by mógł przekształcić już mój istniejący schemat na przełączniki podwójne to bym był bardzo wdzięczny.
 • Specjalista elektryk
  Nie odpowiedziałeś na moje pytanie, jeżeli zrobiłeś instalację w/g linku - nie możesz sterować niezależnie dwoma "kanałami"
  pzdr
 • Poziom 21  
  W pewnej bardzo sprzyjającej sytuacji jest to do wykonania przy pomocy wyłączników bistabilnych. Warunek konieczny: zasilanie układu oraz każdej z lamp z osobna musiałoby być w tej instalacji sprowadzone do jednej do puszki.
  Ale na spełnienie tego warunku niestety bym nie liczył. :cry:
 • Poziom 8  
  powiem tak. Ne do końca wiem jak to zostało zrobione ale do istniejącego już obwodu pomiędzy kontaktami poprowadziłem jeszcze jeden kabel korespondencyjny a elektryk przyjechał i podłączył wszystko i gra. Jak będę miał chwile to w tygodniu wrzucę schemat jak będzie ktoś chciał zmieniać już istniejący obwód schodowy.