Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony rosyjski miernik 43101

coista 03 Jul 2011 19:55 5304 5
    coista
    Level 18  
    Wijacie ,
    Kupiłem dziś uszkodzony taki miernik z sentymentu.Chciałbym go uruchomić bo jest uszkodzony i może się to uda.Ktoś już wcześniej w nim grzebał bo znalazłem odcięty przewód oraz wymieniony rezystor .Poza tym ustrój też był rozkręcany (zerwany lakier na śrubach)bo wskazówka nie daje się wyzerować (jak na zdjęciu) pokrętłem na śrubokręt.
    Rozebrałem więc to ponownie i widzę ,ze ktoś z cyny zrobił przeciw wagę dla wskazówki nie wiem po co ale widać ,ze to robota nie orginalna.
    Nie bardzo wiedziałem dlaczego ale zdjąłem tą cynę ze wskazówki i poszła wtedy znacznie dalej w prawo więc nałożyłem z powrotem ale to przecież nie jest rozwiązanie.W tej chwili znów usunąłem tą cynę bo chciałbym aby było tak jak ma być orginalnie.Sam ustrój działa ,odchyla się pod napięciem.
    2 sprawa to rezystor .Uszkodzony był R13 ze schematu wychodzi ,ze to 240Ohm a ktoś wsadził 15K.
    3 rzecz to odcięty czarny przewód na izostacie zaznaczony na żółto.Pomimo ,ze mam schemat z elektrody nie mogę dojść tego kabelka czarnego gdzie on leci.
    Np.na schemacie znalazłem pewną nieścisłość co do podłączenia jednej z nóg izostatu gdzie faktycznie jest podłączona a na schemacie tego podłączenia nie ma .
    Może ktoś by mógł zaglądnąć do swojego miernika i mi podać miejsce jego podpięcia i ew. skorygować jesli jest błąd w wartosci tego R13.
    Prosiłbym jakąś radę co do naprawy tego sprzętu osoby która siedzi w miernikach analogowych na podstawie opisanego uszkodzenia.
    Dziękuje

Uszkodzony rosyjski miernik 43101 Uszkodzony rosyjski miernik 43101 Uszkodzony rosyjski miernik 43101 Uszkodzony rosyjski miernik 43101
    Uszkodzony rosyjski miernik 43101 Uszkodzony rosyjski miernik 43101
  • Helpful post
    ^ToM^
    Level 39  
    coista wrote:

Rozebrałem więc to ponownie i widzę ,ze ktoś z cyny zrobił przeciw wagę dla wskazówki nie wiem po co ale widać ,ze to robota nie orginalna.

Oryginalna, tak bywa w ustrojach, że ich balans jest robiony z kropli cyny. Więc nie trzeba było przedwcześnie usuwać. Teraz możesz wskazówkę ustawić, zmieniając położenie zaczepu sprężyny (punkt zaczepienia sprężyny na obudowie ustroju. Zazwyczaj jest to ruchome i da się tym skorygować. Tylko nie zdeformuj sprężyny przy okazji.
    coista
    Level 18  
    Dzięki Tom za info dotyczącego ustroju. Doszedłem już do tego czarnego uciętego przewodu podłączyłem do izostatu złożyłem całość do kupy jednak miernik nie mierzy ani omów ani woltów.Nie wiem czy warto dłubać bo nie mam żadnych częsci zamiennych poza rezystorami .
    Co do ustroju to nie działa on za dobrze pomimo dołożonej ponownie cyny na końcach. Ustawia się jak chce (na początku skali albo na 1/3 wychylenia albo poza zależnie od bardzo niewielkiego ustawienia go pod lekkim kątem na stole (dosłownie 2-3 mm) natomiast sprawny można ustawić pionowo i wychylenie jest wskazówki jest niewielkie bez problemu do skorygowania z zewnątrz ) w moim mierniku nie jest to możliwe wskazówka przy ustawieniu w pionie ustroju leci w lewo skali i nie ruszy z miejsca nie ma możliwosci go wyzerować .
    Będę poszukiwał identycznego miernika i zrobię pomiary porównawcze na 2 egzemplarzu .
    Jeszcze się odezwę jak poszło więc tematu nie zamykam. Może ktoś też później z tego coś dla siebie skorzysta.
    coista
    Level 18  
    Zmobilizowałem się raz jeszcze i podszedłem do tego miernika. Przywróciłem działanie ustroju jak napisał Tom (dołożyłem tam cyny na końcówki wskazówki ) i przekręciłem sprężynką tak ,ze ustrój działa. Doszedłem do tego dlaczego nie mierzy żadnych wartości co spowodowane było wyłączającym się bezpiecznikiem (ten z guzikiem nad ustrojem).
    W chwili obecnej już pomiar napięcia jest prawidłowy jednak nie wiem jednej rzeczy.
    Robię próby z napięciem 5V.
    Izostat 1 z lewej ze znakiem ( - ) dokonuje pomiaru napięcia stałego ok.5V jednak jak przełącze go na izostat 1 z prawej czyli V,mA x2 wskazówka spada 2,25V. O co chodzi z tymi izostatami ? Po co są wolty oznaczone skoro po wciśnięciu ich jest błąd pomiaru ?

Uszkodzony rosyjski miernik 43101 Uszkodzony rosyjski miernik 43101
  • Helpful post
    ^ToM^
    Level 39  
    coista wrote:

Izostat 1 z lewej ze znakiem ( - ) dokonuje pomiaru napięcia stałego ok.5V jednak jak przełącze go na izostat 1 z prawej czyli V,mA x2 wskazówka spada 2,25V. O co chodzi z tymi izostatami ? Po co są wolty oznaczone skoro po wciśnięciu ich jest błąd pomiaru ?

Już tłumaczę. Isostat z lewej służy do pomiaru napięcia/prądu stałego, isostat środkowy do pomiaru napięcia/prądu zmiennego. Natomiast isostat z prawej jest dzielnikiem i 2- krotnie dzieli napięcie wejściowe, przez co możesz mierzyć 2x wyższe napięcia. Stąd jak mierzysz 5V z wciśniętym V,mA x2 to Ci pokazuje 2 razy niższe napięcie (5/2=2,25). Tak ma być. Zatem wygląda na to że Twój przyrząd działa dobrze.
    Pozdrawiam!
    coista
    Level 18  
    Dziękuje Tom za pełne wyjaśnienie . Wielkie dzięki za pomoc.