Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eltron 60 - poprawa jakości dźwięku

DelphiX 06 Lip 2011 16:59 2709 9
  • #1 06 Lip 2011 16:59
    DelphiX
    Poziom 12  

Witam serdecznie. Uratowałem przed utylizacją wzmacniacz - mikser Eltron 60
    Wymieniłem w nim wszystkie elektrolity , sprawdziłem luty na płytkach - szczególnie na płytce wzmacniacza. Prąd spoczynkowy ustawiłem na 40 mA - orginalnie w tym egzemplarzu było ustawione 0,5 A !!

I dźwięk jest jakiś dziwny. Mały test:
    Podłączyłem moją końcówkę na LM3886 (żadne GC tylko zwykła aplikacja) oraz końcówke Eltrona na KD502 do komputera. Obydwie bezpośrednio (bez przedwzmacniaczy , filtrów itd) . Prawy kanał LM, Lewy - Eltron.

Jakoś LM gra milej a Eltronowi brakuje tego czegoś (jest mniej szczegółów).
    Da się jakoś uszlachetnić dźwięk tego Eltrona?

1. Prąd spoczynkowy równy 0 oznacza klasę pracy B im wyższy przechodząc przez AB idziemy do A ? Dobrze to rozumiem czy nie - czytałem tu i tam a w zeszycie nie ma :(

2. Jeśli mam parę komplementarna lub quasi - komplementarną i zasilanie symetryczne o napięciu +-33V , a tranzystor wchodzący w skład pary maksymalne napięcie 60 V - to w parze wytrzymują 120 V maks. ? (raz przewodzi 1 , raz 2 )
    Czy dobrze to rozumiem ?

Wiem że pytania są podstawowe, ale szukałem i jedni piszą tak , a drudzy tak i nic z tego nie wiem :(

Pozdrawiam, DelphiX

0 9
  • Pomocny post
    #2 06 Lip 2011 23:09
    M@rek
    Poziom 17  

Ad 1 - dokladnie tak jak piszesz.

Ad 2. - tu akurat zle rozumiesz. Uce tranzystora koncowego powinno byc conajmniej takie jak podwojone napiecie zasilania, czyli jak masz zasilanie +/-33V to tranzystor min. na te 60V. Popatrz na to tak: jak masz dodatnia polowke sinusa i gorny (od strony +Vcc) tranzystor przewodzi na maksa, to amplituda napiecia Uce dolnego tranzystora wynosi: |-Vcc| + Uwy, gdzie || -> modul z napiecia, a Uwy napięcie wyjsciowe koncowki mocy.
    W czasach gdy projektowano Eltrona, wybor tranzystorow koncowych byl mocno ograniczony, wiec projektanci zdecydowali sie na prace przy maksymalnym bepziecznym napieciu. Dodatkowo kiedys tranzystory byly lepiej robione niz obecnie. Chodzi mi o to ze mniej oszczedzano na surowcach podczas procesu produkcji, co przekladalo sie na wiekszy zapas bezpieczenstwa. Zwlaszcza tranzystory KD czeskiej tesli, stosowane w eltronach mialy opinie tranzystorow nie do zabicia.

Jakie kondensatory wsadziles? Jesli wstawiles jakies tanie chinskie wynalazki, to moga one wypasc gorzej niz te co byly.
    Jakim sprzetem dysponujesz? Masz dojscie do oscylosopu, generatora funkcyjnego?

0
  • #3 07 Lip 2011 10:07
    DelphiX
    Poziom 12  

Kondensatory wsadziłem SAWHA (takie średnie jakościowo). Mam dostęp do oscyloskopu \ generatora w szkole, ale nawet przez wakacje ktoś jest zawsze na warsztatach wiec bez problemu .

0
  • #4 07 Lip 2011 21:42
    zs3gaska
    Poziom 14  

Taka moja rada wyrzuć w ogóle przedwzmacniacz wymień elektrolity w końcówce mocy tz. na płytce tego padu spoczynkowego więcej dojedz do 100 mili .Prędzej tarnki będą się nasycać chodź mało to do rzeczy.Zamiast przedwzmacniacza zastosuj dobry korektor.Ja powiem ,że nie słucham już na eltronach przeszedł ten sentyment
    .

Moderowany przez dj-MatyAS:

Kolega dał popis bełkotu. Mimo najszczerszych chęci nic z tych bazgrołów nie można się dowiedzieć.
    "więcej dojedz do 100 mili"
    "na płytce tego padu spoczynkowego"
    "tarnki będą się nasycać "
    Majstersztyk po prostu.
    Ostrzeżenie na podstawie : 3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

0
  • #5 08 Lip 2011 12:12
    DelphiX
    Poziom 12  

Witam :)
    W wzmacniaczu na jakość dźwięku poza klasą pracy, wpływa jeszcze jakość samych tranzystorów . Czy na jakość dźwięku wpływają bardziej tranzystory sterujące( BD139, BD140) tranzystorami końcowymi(KD502) czy same końcowe ?

KD502 Tesli mają nawet mosiężne podstawki :)!

0
  • #6 08 Lip 2011 15:21
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 08 Lip 2011 19:16
    M@rek
    Poziom 17  

W wymiane tranzystorow bym sie nie bawil. W przypadku tej konstrukcji ewentualna poprawa brzmienia bedzie wynikala bardziej z autosugestii, niz z faktycznej poprawy. Tranzystory się nie starzeja tak bardzo jak elektrolity.
    Pisales ze masz dostep do sprzetu pomiarowego. Wez wzmacniacz do szkoly, sprawdz jak wzmacnia przebiegi z generatora (sinus, prostokąt). Jezeli masz oscyloskop 2 kanalowy naloz na siebie sygnal z wejscia i wyjscia wzmacniacza. Latwiej wtedy zobaczyc w jaki sposob wzmacniacz znieksztalca sygnal. Pomiary dobrze wykonac przy obciazonej koncowce mocy (moze byc obciazanie rezystancyjne). Majac podlaczony sprzet warto sprawdzic czy wzmacniacz nie wzbudza sie na czest. ponad akustycznych. Moze to spowodowac spadek efektywnosci wzmacniacza, a co gorsza znaczne pogorszenie jakosci dzwieku w pasmie akustycznym.
    Przy przebiegu prostokątnym mozna latwo zobaczyc jak wzmacniacz radzi sobie z przenoszeniem przebiegow zlozonych.

Jezeli chcesz poszerzyc swoja wiedze o wzmacnaiczach tranzystorowych polecam ksiazki "Wzmacnaicze elektroakustyczne" Macieja Feszczuka, "Układy amatorskich wzmacniaczy elektroakustycznych" Aleksandra Witorota. Dodatkowo ciekawym artykulem jest "Znieksztalcenia TIM we wzmacniaczach elektroakustycznych" A. Witorota. Sa to stare pozycje, jednak pozwola zrozumiec podstawowe prawa rzadzace wzmacniaczami tranzystorowymi. Zreszta za bardzo nie ma alternatywnych książek na ten temat. Wiekszosc wspolczesnej literatury walkuje w kolko wzmacniacze oparte o uklady scalone, albo prezentuje zaawansowane konstrukcje na tranzystorach calkowicie omijajac tlumaczenie "skad to sie wzielo"

Wracajac do Twojego Eltrona, faktycznie slyszalem opinie ze oryginalny przedwzmacniacz w nich stosowany nie jest najwyzszych lotow. Mozesz sprobowac podlaczyc sie sygnalem bezposrednio na wejscie koncowki mocy. Jezeli uzyskane brzmienie bedzie lepsze, to juz bedziesz wiedzial na czym sie skupic w pracach nad polepszaniem brzmienia.

0
  • #8 08 Lip 2011 20:18
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 08 Lip 2011 23:43
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

A ja bym się zapytał: po co znów się produkować nad takimi bezsensu tematami? Chcesz z przysłowiowego "Malucha" zrobić mercedesa? Kup inny lepszy wzmacniacz i tyle!

0
  • #10 11 Lip 2011 02:30
    zimix
    Poziom 9  

Na miejscu kolegi proponowałbym na próbę podwoić pojemność filtra w zasilaczu. Być może problem tkwi w kondensatorach które kolega zakupił. Sam kiedyś "za młodu" postanowiłem zmienić filtr zasilacza w Tosce, jakież było moje zdziwienie kiedy Tosca z nowymi kondensatorami o tej samej pojemności zagrała o wiele gorzej niż wtedy kiedy siedziały w nim stare Elwy. Z braku funduszy "nowy" filtr powędrował do szuflady a poczciwe Elwy z powrotem to Toski, i gra po dziś dzień :)

Dodano po 15 [minuty]:

Swoją drogą kiedy to nie pomoże to może kolega rzeczywiście zbyt dużo wymaga od tego "dziadka". Zaznaczam, że nie miałem do czynienia z Eltronami ale wydaję mi się, że skoro to konstrukcja estradowa (z założenia) to bardziej liczyło się aby sprzęt zagrał głośno a jakość to sprawa drugorzędna.

0