Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie odnośnie komercyjnych nadajników

18 Lip 2011 22:19 5480 15
  • Poziom 1  
  • flexghzflexghz
  • Poziom 1  
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Sygnał może być dosyłany na wiele sposobów na przykład specjalną radiolinią, światłowodem lub tuner z nadajnikiem może retransmitować inny nadajnik (na wysokim maszcie łatwo odebrać bardzo dobrej jakości sygnał anteną kierunkową ze 100 kilometrów). To o czym mówisz ma sens ale w przypadku fal długich i średnich ale te zakresy nie pozwalają na nadawanie dźwięku stereofonicznego o bardzo wysokiej jakości. większość słuchaczy woli słuchać lokalnego lub ogólnopolskiego radia nadającego stereo z dobrą jakością dźwięku. Na to pozwala tylko UKF a tu zasięg nadajnika kończy się na 70 kilometrach i ani podwyższanie punktu mocowania anteny ani podwyższanie wypromieniowanej mocy nie jest tak opłacalne jak stworzenie sieci niedużych nadajników. Były czasy kiedy programu pierwszego Polskiego Radia na falach długich można było słuchać w Afryce. Dziś nadal można słuchać ale przez internet lub satelitę. Niestety w Polsce odrzuciliśmy (przesypiamy) pewien ważny etap rozwoju radiofonii - radio cyfrowe DAB (były tylko testy ale skoro na zachodzie działa to u nas też by mogło i żadne testy tego nie zmienią). Radio w tej technologii pozwoliło by jeszcze bardziej poprawić jakość dźwięku. Można by stosować mniej słabszych nadajników oraz było by dostępnych więcej częstotliwości (dziś przy 3 zarezerwowanych kanałach na miasto do konkursu staje nawet kilkanaście rozgłośni). Brak wolnych częstotliwości uniemożliwia powstawanie nowych stacji.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 1  
  • Poziom 33  
    Godsmack napisał:
    Nie można by rozszerzyć tego zakresu aby np. w danym województwie mogło funkcjonować więcej rozgłośni?
    Policz sobie 108-87,5/0,2. Ile wyjdzie stacji. Musiałbyś mieć nie wiem jakie radio, aby je zapamiętać :D
    Są tacy, co przerabiają swoje radia tak, że są w stanie odebrać nawet 2x więcej.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Godsmack napisał:
    Dlaczego stacje radiowe nadają w tak ograniczonym zakresie 87-107 MHz?

Istnieje coś takiego jak "Band Plan" w EU i w PL.
    Cytat:
    Nie można by rozszerzyć tego zakresu aby np. w danym województwie mogło funkcjonować więcej rozgłośni?

NIE.

Dział Radiotechnika serwis jest działem SERWISOWYM. :!:
    Regulamin pkt 3.1.17 .

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Tu jest z pierwszej ręki. Kablem telefonicznym to jest możliwe ale żeby zagwarantować dobrą jakość najlepiej gdyby było realizowane asymetrycznie dwiema parami kabli na 2 kanały sygnału zdigitalizowanego. Sztywnym łączem analogowo raczej sygnał będzie zakłócony. Wystarczy podnieść słuchawkę telefonu żeby dojść do wniosku, że linie telefoniczne szumią i mają przydźwięk. Pracując w lokalnej rozgłośni kilka razy robiłem okazjonalne transmisje kablem wyciągniętym ze studzienki TP. Linia zasilana była wzmacniaczem mocy podłączonym pod nagłośnienie imprezy. W studio sygnał audio wychodził z kabla słuchawki telefonu i przez trafo separujące biegł do konsoli. Jakość średnia nie było jednak wtedy alternatywy na przykład w postaci GSM. Ale to już inny temat :).
  • Poziom 1  
  • Poziom 30  
    Godsmack napisał:
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Jeszcze jedno pytanie. Dlaczego stacje radiowe nadają w tak ograniczonym zakresie 87-107 MHz? Nie można by rozszerzyć tego zakresu aby np. w danym województwie mogło funkcjonować więcej rozgłośni?

Polecam spojrzeć do Krajowych Tablic Zagospodarowania Częstotliwości.

Dodano po 5 [minuty]:

Godsmack napisał:
    Macie może jakieś szczegółowe informacja o masztach radiowych (rtcn)? Mam na myśli informacje o etapach budowy takiego masztu, od czego zależy wysokość, od czego/kogo zależy ile stacji radiowych/telewizyjnych będzie nadawane z masztu, a dodatkowo jakieś szczegóły konstrukcyjne np. jak naciąga się liny utrzymujące całą antenę w pionie.

Na youtube był (może jestzcze jest) dokument o RTCN w Konstantynowie i jego runięciu. Na wykładzie z Fal i Anten na uczelni (prowadził go J. Szóstka) widziałem też dokument o RTCN najwyższym w Polsce (zapomniałem w jakiej miejscowości). Literatury na ten temat jest mało, przynajmniej w języku polskim. Jeżeli interesuje Cię tematyka masztów antenowych, to kilka akapitów jest im poświęconych w książkach Jarosława Szóstki ("Fale i anteny" oraz "Mikrofale. Układy i systemy", obie z WKŁ). Możesz skontaktować się z dr Szóstką w tej kwestii, może podsunie Ci jakąś konkretniejszą literaturę albo materiały na ten temat. http://hydrus.et.put.poznan.pl/~szostka/

Moje domysły: wysokość masztu może zależeć od planowanego pokrycia terenu (zasięg), a ilość stacji tv/radiowych to może zależeć od UKE. Zastrzegam, że są to tylko moje domysły.
  • Poziom 1  
  • Poziom 33  
    Myślałem, że zainteresowanie tą techniką wynika z czystej chęci wiedzy.
    18 lipca 2011 z Piask wystartował MUX-2.
  • Poziom 1  
  • Poziom 2  
    D214d3k napisał:
    ...ale w przypadku fal długich i średnich ale te zakresy nie pozwalają na nadawanie dźwięku stereofonicznego o bardzo wysokiej jakości. większość słuchaczy woli słuchać lokalnego lub ogólnopolskiego radia nadającego stereo z dobrą jakością dźwięku. Na to pozwala tylko UKF.
    Niekoniecznie. W USA, Kanadzie i Australii istnieją stacje na falach średnich nadające sygnał w szerszym paśmie i stereo. System nadawania stereo w AM jest oczywiście zgoła inny od tego na UKF FM, jest to tak zwany C-QUAM.
    Tutaj przykład takiego odbioru:
    Link
    Cytat:
    Niestety w Polsce odrzuciliśmy (przesypiamy) pewien ważny etap rozwoju radiofonii - radio cyfrowe DAB (były tylko testy ale skoro na zachodzie działa to u nas też by mogło i żadne testy tego nie zmienią). Radio w tej technologii pozwoliło by jeszcze bardziej poprawić jakość dźwięku. Można by stosować mniej słabszych nadajników oraz było by dostępnych więcej częstotliwości (dziś przy 3 zarezerwowanych kanałach na miasto do konkursu staje nawet kilkanaście rozgłośni). Brak wolnych częstotliwości uniemożliwia powstawanie nowych stacji.
    Warto też wspomnieć o DRM, czyli radio cyfrowym na falach średnich. Według mnie można by to wykorzystać w Polsce, fale średnie są u nas prawie niewykorzystane, nie licząc lokalnych nadajników Twojego Radia. Jeden nadajnik wystarczyłby na pokrycie niemal całego kraju, zamiast całej sieci przekaźników, a jakość porównywalna z UKF FM.
  • Poziom 39  
    No tak tylko kto ma odbiornik?
    Można by obdzielić ogólnopolskie stacje a UKF zostawić dla lokalnych.
    Rozmawiałem ostatnio z człowiekiem który wywalczył częstotliwość dla siebie wygrywając z Zetką i on twierdzi, ze przekazy satelitarne są teraz bardzo tanie za 200 złotych można mieć stereofoniczny kanał radiowy przez miesiąc liczba odbiorników jest nieograniczona. Przekazy internetowe są bezpłatne wystarczy mieć dostęp do netu na maszcie nadajnika a opóźnienia transmisji są mierzone w milisekundach.