Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szyberdach Golf 3 naprawa otwierania

Zuchan 31 Lip 2011 13:58 14834 3
 • #1
  Zuchan
  Poziom 15  
  Po wielu, wielu kręceniach korbą przy zamykaniu szybra, nadszedł moment do "zaprzyjaźnienia" się z jego wrażliwym wnętrzem. Korba służyła do zamykania, gdyż otwieranie jakoś tam się udawało z "guzika". Z czasem i otwarcie sprawiało problem, odsunął się do połowy i dalej nic. No to do boju!
  1) Obejrzałem dokładnie schemat elektroniki sterującej silnikiem szybra i postanowiłem reanimować występujące ułomności. Schemat wykopałem na ruskiej stronie poświęconej produktom VW. Układ elektroniczny nie jest zbyt skomplikowany, silnikiem sterują trzy przekaźniki załączane włącznikami przy suficie. Tylko jeden przekaźnik P1 ma w swoim obwodzie tranzystory i jest włączany impulsem z alarmu lub tzw. modułu komfort pozwalającego zamknąć szyber odpowiednim położeniem kluczyka w drzwiach.
  2) Do wymontowania silnika trzeba zdjąć plastykową klapę obok lampek oświetlenia wnętrza. W tym celu delikatnie odgiąć gumę podsufitki i wysunąć klapkę w kierunku odchylanej gumy. Silnik przykręcany jest dwoma śrubami z łbami na krzyżyk. Odpiąć wtyczkę z przewodami i wyjąć silnik.
  3) Najpierw rozebrałem sam silnik, żeby obejrzeć szczotki i komutator. Trochę mnie zdziwiło, że wirnik ma dwa komutatory i dwie pary szczotek. Komutator bliżej przekładni zębatej był ufajdany smarem. Umyłem go wraz ze szczotkami w benzynie ekstrakcyjnej używając szczoteczki do zębów. Ważne jest, żeby rowki komutatora były czyste. Po umyciu silnika podłączyłem go na stole pod 12V. Pracował bez zarzutu. Podłączyłem go do płytki za pomocą kabelków, by nie narażać płytki na przegrzewanie druku lutownicą.
  4) Zmostkowałem bezpieczniki polimerowe i styki rozłączające sterowanie po odsłonięciu zaślepki gniazda imbusu. Po włączeniu zasilania płytki i podaniu "+" 12V na Pin 3 silnik ruszył żwawo. Plastykowa zębatka pod płytką obracała się w lewo (patrząc na płytkę od strony druku,zębatka u góry). Niestety podawanie plusa na Piny 1,2,4 nie spowodowało włączenia silnika w drugą stronę. Pod plastykowym kołem zębatym znajdują się mikrowyłączniki S1, S2, S3, S4.
  5) Sprawdziłem omomierzem przełączanie ich styków i okazało się że S1 nie zwierał styków C-NO. Wylutowałem go z płytki, zajrzałem mu do środka i podgiąłem blaszki tak, by przełączanie było pewniejsze. Zabieg dał efekt, gdyż po wlutowaniu go z powrotem silnik zaczął reagować pracą w drugą stronę przy podawaniu "+" na Piny 1 i 2.
  6) Przy otwieraniu szybra, włączanie silnika odbywa się przez załączony przekaźnik P3 i normalnie zwarte styki przekaźnika P2. Zatrzymanie otwierania następuje po załączeniu przekaźnika P2. Zamykanie odbywa się podobnie, z tym że najpierw załączany jest P2, koniec zamykania następuje po załączeniu P3. 7) Pozostało sprawdzić jeszcze dlaczego nie działa zamykanie impulsem z modułu komfort. Sprawdziłem tranzystory T1, T2 - były ok'. Nie miałem możliwości sprawdzenia trzeciego tranzystora w układzie Darlingtona. Odpuściłem zatem ten szczegół, w końcu mogę zamykać szyber z wnętrza kabiny. Dla pewności, że niesprawność ta może cokolwiek uszkodzić w sterowaniu, odłączyłem człon z tranzystorami wylutowując diodę D3.
  8) Po zamontowaniu silnika w autku sprawdziłem funkcjonowanie sterowania klawiszami - wszystko działa jak należy.
  9) Przykręcając silnik należy pamiętać o położeniu przekładni szybra i zębatki silnika. Jest to ważne, gdyż wyłączniki krańcowe (mikrowyłączniki) znajdują się w zespole silnika i muszą być dopasowane do położenia szybra. Ustawiałem to tak: zasunięta szyba w dachu, silnik odkręcony "zasterowany" klawiszem "zamykanie". Plastykową zębatką obracałem w prawo do momentu gdy silnik się wyłączył. W tym położeniu skręciłem go z przekładnią szybra. W płytce drukowanej, w plastykowej zębatce silnika i w metalowej obudowie zespołu silnika są otworki które wyznaczają "punkt zerowy" (patrz fotka), czyli moment gdy wszystkie mikrowyłączniki mają rozwarte styki C-NO. Stan ten nigdy nie występuje w normalnej pracy szybra, gdyż kółko sterujące nie obraca się dookoła. Wykonuje obrót o około 340 stopni i wraca z powrotem. Jednak pozycja zamkniętego szybra występuje w pobliżu wspomnianego punktu "zero".

  Schemat modułu sterującego:

  Szyberdach Golf 3 naprawa otwierania

  Części składowe:

  Szyberdach Golf 3 naprawa otwierania

  Płytka z elementami:

  Szyberdach Golf 3 naprawa otwierania

  Spis elementów modułu sterującego szyberdachem VW Golf 3:

  R1 – 680 Ω D3,D4,D5,D6,D7,D8 – 1N4004
  R2 – 11 kΩ F1 – FQ80, F2 - FG80
  R3 – 3,3 kΩ
  D2 - BAV20
  R4 – 4,1 kΩ
  R5 - 1,5 kΩ
  R6 – 560 kΩ
  R7 – 10 kΩ Pozostałych nie udało mi się zidentyfikować

  Mikrowyłączniki (krańcówki):

  Szyberdach Golf 3 naprawa otwierania

  Ustawianie "punktu zero" :

  Szyberdach Golf 3 naprawa otwierania

  Myślę, że większość usterek objawiających się brakiem załączania silnika, zacinaniem się podczas pracy itp., może mieć związek z uszkodzeniem podobnym do wyżej opisanego. Zainteresowanym odpowiem na szczegółowe pytania w miarę możliwości.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  LoLek85
  Poziom 28  
  Kolego skąd wyciągnąłeś ten schemat?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  Zuchan
  Poziom 15  
  Patrz pkt. 1. Naniosłem na niego polskie opisy i oznaczyłem numerami elementy wg własnego uznania.
 • #4
  LoLek85
  Poziom 28  
  Sorry, czytałem ale jakoś mi to umknęło.