Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żywotność karty graficznej z brakującymi elementami SMD z pod rdzenia

01 Sie 2011 23:24 1403 1
  • Poziom 2  
    Witam,

Kupiłem na allegro kartę graficzną Radeon hd 5970 pochodzącą z demontażu. Sprzedawca pisał, że była testowana programem do testowania kart graficznych przez kilka godziny i działa poprawnie. I karta rzeczywiście działa poprawnie tylko, że brakuje na niej kilku elementów SMD pod jednym rdzeniem/procesorem graficznym (jest to karta dwuprocesorowa). Porównując te same obszary pod obydwoma rdzeniami doszedłem do wniosku, że brakuje 5 chyba kondensatorów i 2 chyba rezystory, prawdopodobnie urwanych przez uderzenie czymś. Załączam zdjęcie uszkodzeń.
    Żywotność karty graficznej z brakującymi elementami SMD z pod rdzenia
    Więc, jak na razie przez 3 dni karta działa dobrze, wykorzystuje ją do obliczeń - generuje Bitcoin. Jedynym prawdopodobny objawem tych uszkodzeń jest to, że rdzeń z uszkodzeniami podkręca się gorzej niż ten bez uszkodzeń - stabilna częstotliwość rdzenia jest niższa o około 10% - 850MHz vs 930MHz przy napięciu około 1,08v. Temperatury obydwu rdzeni są zbliżone.
    Moje pytanie brzmi, czy warto próbować naprawiać kartę? To znaczy przylutować odpowiednie elementy, jeśli bym wiedział jakie powinny one być albo bym wziął je z jakiejś całkiem popsutej karty.
    Za co mogły być odpowiedzialne te elementy i czy ich brak może znacząco skrócić czas działania karty?

Z góry dziękuje i pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Dolutuj do tego (prawy obszar na kondensator) dużego miejsca taki sam jaki jest w sąsiedztwie, co do tych mniejszych prawdopodobnie tak samo (jednakowe wartości), co do rezystorów prawdopodobnie sytuacja wygląda tak samo.