Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ćwiczenia-krzywe Lissajous

27 Lis 2004 22:55 8546 2
 • Poziom 11  
  Cześć.
  Na ostatnich ćwiczeniach moja grupa otrzymała ćwiczenie o temacie: "pomiar częstotliwości metodą porównawczą". Było to o tyle trudne zadanie, że nie staneliśmy wcześniej "twarzą w twarz" z oscyloskopem, bo jak stwierdził nauczyciel "jesteście cool grupa i napewno sobie poradzicie". Ćwiczenie zaliczyliśmy na 5, ale teraz musimy zrobic sprawozdanie tzn. dokończyc sprawozdanie i tu właśnie jest problem. Nie wiemy za bardzo co wpisać w punkcie "wnioski i spostrzeżenia". Czy miał ktos może podobne ćwiczenie lub wie co by tam wpisać?

  Z góry dzięki.
 • Poziom 18  
  Witam!
  W zeszlym tygodniu robilem podobne cwiczenie... :D

  Fragmenty wniskow, bo roblilsmy cwiczenie w ktorym pomiar metoda porownawcza byl tylko "dodatkiem"


  Cytat:

  Błędy w metodzie porównawczej zależą jedynie od :
  - niedokładności częstotliwości generatora zewnętrznego użytego do kalibracji ( może być ona bardzo mała – np. 0.01% )
  - niedokładności odczytu długości z ekranu oscyloskopu.

  Zaletą metody pomiaru częstotliwości przez bezpośredni odczyt z ekranu jest jej prostota oraz możliwość zastosowania do przebiegów o dowolnym kształcie. Wadę stanowi stosunkowo duży błąd, zazwyczaj nie mniejszy od 2%.


  I cos na temat oscyloskopu:

  Cytat:
  Oscyloskopy charakteryzują się dużą impedancją wejściową, na którą składa się reaktancja równolegle połączonych pojemności (10 – 50 pF) i rezystancji ( zazwyczaj 1 M). Dlatego oscyloskop nadaje się do bezpośrednich pomiarów oraz obserwacji sygnałów napięciowych i jest dołączany do układu pomiarowego jak woltomierz.
  Pomiary sygnałów o małej amplitudzie wymagają, niezależnie od ich częstotliwości, zastosowania przewodu ekranowanego, który zabezpiecza obwód łączący oscyloskop z układem pomiarowym przed zakłóceniami (np. tętnienia z sieci ). W wielu pomiarach stosowane są sondy o specjalnej konstrukcji, umożliwiające obserwacje sygnałów o amplitudach do tysięcy Voltów i zajmujących pasmo do setek Mhz.


  Pozdrawiam,
  simpo
 • Poziom 43  
  Wnioski są takie:

  stosunek czestotliwości zadanych w kanałach X i Y oscyloskopu jest równy stosunkowi odpowiednich przęcięć z osiami X i Y.

  Im sprowadzony do najprostszej postaci stosunek posiada w sobie duże liczby np 7:8 na ekranie pojawiają się skomplikowane wzory geometryczne. Wniosek kolejny - jesli X:Y będzie liczbą niewymierną na przykład pierwiastek z 2 albo 3 albo pi wówczas punkt oscyloskopu nigdy nie znajdzie się w tym samym miejscu.

  Figury lissayous są złożeniem dwóch drgań. Na przykład sprężynowych na oscyloskpie można sobie w czasie rzeczywistym nałożyć takie drgania uznajac drgania sinusoidalne pradu elektrycznego za fale sprężystą, ruch harmoniczny itp.
  Tą metoda mozna wyliczyć błąd wyskalowania generatora, zazwyczaj wynosi on tyle co jedna miarka na pokretle generatora sygnału.