Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Pralka - Whirlpool AWO/D 4113/P - Programator wersja2

mact2 06 Wrz 2011 22:17 4456 6
  • #1 06 Wrz 2011 22:17
    mact2
    Poziom 8  

Witam
    nawiązując do tematu
    Pralka - Whirlpool AWO/D 4113/P - Programator
    U mnie w pralce spalił się elektrozawór, przez co uległ uszkodzeniu triak sterujący elektrozaworem. No i coś siadło w samym programatorze ponieważ po podłączeniu pralki do prądu jest ciągle podawane napięcie na elektrozawór.
    Usterkę usunąłem w ten sposób że nowym triakiem steruję recznie (przyciskiem)
    Jest troszkę kłopotliwsze niż pełen automat, ale 4xx zł w kieszeni zostało.

Moje pytanie brzmi.
    Jak można zabezpieczyć programator by uszkodzony triak nie spalił go?
    Co można włączyć pomiędzy bramkę triaka a ścieżkę z "serca" programatora?
    Taki element który w momencie spalenia triaka nie puści 220V na "serce" programatora.
    Takie "coś" w miejscu zaznaczonym na rysunku
    Re: Pralka - Whirlpool AWO/D 4113/P - Programator wersja2

0 6
  • Relpol
  • #2 06 Wrz 2011 23:19
    movzx
    Poziom 39  

Możesz założyć optotriaka, ale jak nie upali nogi w procu to poleci po zasilaniu i efekt będzie ten sam. Jak nie kijem go to pałą. Pełnej izolacji i tak nie osiągniesz bo musiałbyś przerobić cały moduł.

0
  • Relpol
  • #3 06 Wrz 2011 23:35
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

mact2 napisał:

Moje pytanie brzmi.
    Jak można zabezpieczyć programator by uszkodzony triak nie spalił go?
    Co można włączyć pomiędzy bramkę triaka a ścieżkę z "serca" programatora?
    Taki element który w momencie spalenia triaka nie puści 220V na "serce" programatora.

Czyżbyś chciał poprawiać fabrykę ? To pozamieniaj triaki wykonawcze przekaźnikami i odseparowując galwanicznie moduł od napięcia sieciowego będziesz miał problem z głowy.:D . Oczywiście takie przeróbki możesz robić tylko na własny użytek i własną odpowiedzialność , pralki dla użytkowników są projektowane i testowane dziesiątkami prób i badań na bezpieczeństwo użytkowania i nic tam nie należy zmieniać !

0
  • #4 06 Wrz 2011 23:43
    movzx
    Poziom 39  

machefi napisał:
    pozamieniaj triaki wykonawcze przekaźnikami

Można i tak, ale w każdym wypadku trzeba jeszcze zrobić separację na zasilaczu. Ogólnie będzie to wyglądać jak choinka bożonarodzeniowa, a że oczywiście masz rację
    machefi napisał:
    pralki dla użytkowników są projektowane i testowane dziesiątkami prób i badań na bezpieczeństwo użytkowania

to nie polecam.
    mact2 :arrow: Wystarczy że nie zachowasz odstępów izolacyjnych (a wiesz jakie są?) i skropli się woda. Albo dasz element który będzie się przegrzewał (to też się bada). Tudzież ominiesz jakiś układ zabezpieczający. I pożar, zwarcie lub porażenie prądem gotowe. A wiele innych jeszcze badań się robi - naprawdę to idzie w dziesiątki.

0
  • #5 07 Wrz 2011 07:47
    mact2
    Poziom 8  

Mnie zawsze uczono, że jeśli można odseparować obwód wyższego napięcia, (230v) od obwodu sterownia (pewnie 12V), to trzeba tak robić.
    Przekaźniki są najlepszym rozwiązaniem, ale w tym przypadku za dużo roboty bo i sterowanie na tranzystorze musiał bym im zrobić + nowe zasilanie czyli cała nowa płytka.

Myślałem że jest "coś" małego takiego w rodzaju bezpiecznika topikowego w instalacji. Jak płynie za duży prąd (lub w tym wypadku w złym kierunku nawet) przerywa obwód (może ulegać zniszczeniu lub nie).

Co do fabryki.
    Fabryka robi tak by najwiecej zarobić tzn.
    - projektuje pralkę by wymieniać całe moduły
    - nie tracić na szkolenia serwisu tylko wymieniać moduły.
    Powoduję to że nie stosuje się niektórych zabezpieczeń bo i tak wymienni się cała płytkę i pójdzie ona do resmietnika.
    I mój przypadek (zwarcie na elektrozaworze) jest tego najlepszym przykładem.

Dziękuje za troskę o moje bezpieczeństwo i jak już będę robił , to "z głową". Na razie tylko pytam i szukam rozwiązania (koncepcji).
    Dużo rzeczy można w policzyć = przewidzieć i dobrać odpowiednie elementy.

0
  • #6 07 Wrz 2011 22:07
    movzx
    Poziom 39  

mact2 napisał:
    nie stosuje się niektórych zabezpieczeń

Prawda, ale stosuje się takie żeby urządzenie było przynajmniej bezpieczne dla użytkownika. Wbrew pozorom nie jest to proste.

Można wszystko policzyć, dobrać i przewidzieć, i naprawdę w większości firm zajmują się tym niezłe mózgi co zęby zjadły na takich rzeczach - a potem wyrób idzie do laboratorium na badania, i dupa - coś się pali, przegrzewa, robi zwarcie albo zalewa się wodą.

Ja sam zrobiłem sobie sterownik do pralki, ale akurat część wysokonapięciową (zasilacz i przekaźniki) wziąłem z gotowego urządzenia przeznaczonego do pracy w trudnych warunkach. Nie będę sprawdzał na sobie czy płytka wytrzyma wilgoć i napięcia.

mact2 napisał:
    Mnie zawsze uczono, że jeśli można odseparować obwód wyższego napięcia, (230v) od obwodu sterownia (pewnie 12V), to trzeba tak robić.

Wszystko prawda, ale zdecydowanie za drogo w naszych czasach.

mact2 napisał:
    czyli cała nowa płytka

Tak naprawdę musiałbyś do tego co jest dołożyć osobną płytkę separującą zasilanie i sterowanie.

0
  • #7 22 Wrz 2011 10:47
    mact2
    Poziom 8  

Witam
    Dziękuje za odpowiedzi.
    Znalazłem małe i niedrogie zabezpieczenia bezpieczniki miniaturowe do zastosowań telekomunikacyjnych i są już od 50 mA. Do wysterowania triaka wystarczy a w momencie przebicia na nim powinien zadziałać i nie dopuścić zbyt dużego prądu na procesor programatora.

Temat do zamknięcia

0