Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wieża Philips FW-M355 brak dźwięku

13 Wrz 2011 08:32 6366 21
  • Poziom 23  
    Uszkodzona a właściwie wystrzelona końcówka mocy. Po wymianie nadal brak dźwięku. Zasilanie jest oki około 16,7V. Na wyjściu po około 7,5V. Wszystko się zgadza ze schematem a dźwięku brak. Czy ktoś ma jakiś pomysł?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    Na wyściu końcówki mocy jest po około 7,5 V względem masy ( na każdej nóżce wyjścia). Na piątej nóżce standby jest 5V
  • Poziom 23  
    Końcówka to AN17830a.
  • Poziom 23  
    Oscyloskopu nie posiadam. Po wymianie końcówki pomierzyłem na niej napięcia i zgadzają się z podanymi na schemacie. Tylko na nóżce nr 5 jest 5V zamiast nieco ponad 3 V. W głośnikach jak się przyłoży do ucha słychać lekki szum więc końcówka raczej żyje. W słuchawkach jest dźwięk jak podłącze do gniazda słuchawkowego. Czy jest możliwość że to procesor jakoś wycisza tą końcówkę? Skoro mam te 5V na nóżce nr 5 to teoretycznie nie jest ona chyba "uśpiona" ? Poproszę o jakieś wskazówki czego się można doczepić i co sprawdzić.
  • Poziom 36  
    dj-MatyAS - "cyfrowa" końcówka - może nie odpowiadajmy w tematach nie znając danego sprzętu i rozwiązań.

Typowy wzmacniacz mostkowy czyli musi mieć połowę zasilania na wyjściach. A tutaj łącznie z zasilaniem pracujący w oryginalnym rozwiązaniu Philipsa jako klasa Super G - załączanie wyższego napięcia zasilającego przy wyższych amplitudach sygnału. Popatrz na schemat i wszystko stanie się jasne i więcej się nauczysz przy takim Philipsie :) .
    Masz zwarty na "drut" klucz mosfeta - dren ze źródłem stanowią jedność :) . Pełne napięcie zasilania przy starcie powoduje przejście końcówki w tryb protekcji.
  • Poziom 23  
    Mosfeta sprawdziłem od razu przed wlutowaniem nowej końcówki i niestety jest dobry. W tej chwili jest wylutowany i na końcówce jest na stałe jakieś 16,7V
  • Poziom 36  
    Ok , faktycznie masz rację Dj-MatyAS - nie dojrzałem że to nie protekcja a on nie wyszedł ze STNDBY .
    Popatrz na tą końcówę i doprowadź do tych napięć na 5 pinie : http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/116183/ETC1/AN17831A.html

Apropos - na 9 pinie jest 0V?

I w trakcie startu pomierz czy nie ma wyższego napięcia na zasilaniu tej końcówki, może inny tranzystor jest w zasilaczu uszkodzony.
  • Poziom 23  
    Na pinie nr. 9 jest 0V. Na pinie nr. 5 jest 5V. Na schemacie wieży jest na 5 nóżce 3,47V więc różni się od wartości jaka powinna być ale i tak jest zgodna z aplikacją żeby końcówka nie była w standby. Wykręciłem zasilacz. Zmierzyłem na nim każdy elementy bez wylutowania bo jest ich niewiele. Sprawdziłem wszystkie tranzystory na płycie gdzie jest końcówka mocy. Nadal to samo. Nie zmierzyłem jeszcze napięcia zasilania w chwili włączania wieży bo moduły miałem powyjmowane a było już późno ale skoro miałem wyjęty tranzystor mosfet to zasilanie powinno być bez zmian i wzrostów. Co dziwne jak przyłożę palce do końcówki to na wyjściu w głośnikach nic nie słychać żadnych szumów więc ona musi być w stanie jakiejś blokady (jak się głośnik przyłoży do ucha to można usłyszeć jednostajny szum od zasilania nie zmienialny w czasie itp). Myślę że przedwzmacniacz jest ok bo skoro na słuchawkach jest dźwięk to jest to ten sam sygnał brany z wyjścia układu 7600 czyli wzmacniacza operacyjnego NJM4556AM

Wieża Philips FW-M355 brak dźwięku
  • Poziom 23  
    Niestety nie zagadała po wylutowaniu tranzystora od MUTE 7607. Zamówię dziś jeszcze jedną końcówkę. Co jeszcze powinienem sprawdzić?
  • Poziom 36  
    Jeśli AN wybuchł czy sprawdzono wszystkie elementy wokół? Szczególnie czy na wyjściu nie przebito tych diod .
    Spróbuj jeszcze odlutować pin 5 i zmniejszać na nim napięcie.
    Masz oscylograf aby sprawdzić jaka amplituda wchodzi na ANa? Aby mieć pewność że coś podajemy bo jak tranzystory Mutingu zwierają to palcem nie zagrasz :)
  • Poziom 23  
    Podałem bezpośrednio na końcówkę mocy sygnał z wyjścia przedwzmacniacza z minusa kondensatora 2609 i wieża cichutko ale zagrała z głośników ( sygnał ten wystarcza do wysterowania słuchawek). Jest identyczna sytuacja dla dwóch kanałów wzmacniacza. Jeśli pobrałem sygnał z dowolnego tranzystora tzn. z 7608,7603,7602,7604 to na wyjściu również pojawia się cichutko dźwięk. Czy wyciągam prawidłowy wniosek że sygnał jest za słaby żeby wysterować końcówkę mocy?? Bo z tych prób na pewno wynika że końcówka nie jest ani w standby ani w Mute. Pomóżcie
  • Poziom 23  
    Ktoś ma jakiś pomysł, sugestie itp?
  • Poziom 36  
    Słuchawki grają dość głośno, możesz ocenić amplitudę z wpiętymi słuchawkami i bez nich na C2609/2610 ?
  • Poziom 23  
    Niestety nie mam oscyloskopu. Gdyby przedwzmacniacz był uszkodzony to na słuchawkach nie było by dźwięku bo poziom sygnału byłby za mały więc wątpię że to wina tego układu. Sygnały mute i standby na końcówce również są dobre. Na standby musi być stan wysoki ale tam chyba chodzi o pewną konkretną wartość prądu więc podpiąłem 5 V przez rezystor 20K i wieża zaczęła reagować na szumy powstałe z dotknięcia ręką. Jednak dźwięku wcale. Podmieniłem końcówkę na podobno oryginalną i również bez zmian. Zasilanie stabilne. Rezystory na wejściu końcówki również ok. Brak mi pomysłów. Wygląda na jakieś nietypowe uszkodzenie. Posprawdzałem juz chyba wszystko po kilka razy.
  • Poziom 36  
    7608,7603,7602,7604 - wylutowywałeś je w całkowicie ?
    Przecież jak AN padł to puścić mógł pełne napięcie na te tranzystory i już po nich .
  • Poziom 23  
    Tak wylutowałem każdy i sprawdziłem poza układem. Są sprawne.