Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo R61i, wentylator głośno pracuje

kasia_2701 26 Wrz 2011 15:12 10151 26
  • #1 26 Wrz 2011 15:12
    kasia_2701
    Poziom 7  

Witam. Od jakiegoś czasu mam problem z głośno chodzącym wentylatorem w laptopie. Gdzieś wyczytałam, żeby przeskanować Crystal Disk Info, pokazuje mi, że temp. 34 stopnie, niestety nie znam się na wynikach. Czy mógłby mi ktoś pomóc?
    Nie wiem, czy wystarczy przeczyszczenie, czy konieczna będzie wymiana wentylatora.

• #2 26 Wrz 2011 15:16
    FlyBoy
    Poziom 28  

34°C to zapewne temperatura dysku. Napisz co rozumiesz przez "głośną" pracę wentylatora, czy pracuje on cały czas na najwyższych obrotach i "szumi", czy wydaje dziwne dźwięki.

• #3 26 Wrz 2011 15:22
    kasia_2701
    Poziom 7  

Hmm, nie szumi, raczej warczy. Miałam 2 razy sytuację, że przy długiej pracy nagrzał się porządnie od spodu i wyłączył się sam.
    Przy instalacji nowego systemu gdy komputer uruchamia się ponownie, zatrzymał się jakby w miejscu - na ekranie było bardzo blade logo windows. Dopiero gdy go wyłączyłam i uruchomiłam ponownie po 15 minutach włączył się normalnie.

• #4 26 Wrz 2011 15:38
    Bródka
    Poziom 39  

Całkiem możliwe ze wentylator jest do wymiany, jest już zużyty dlatego jest głośny i rzęzi, możliwe ze się zatrzymuje i laptop może sie przegrzewać, czyściłeś kiedykolwiek laptopa w srodku ?

Sprawdź temperatury innym programem np aida64, siw

• #5 26 Wrz 2011 15:46
    kasia_2701
    Poziom 7  

Nie czysciłam :) Mam go 3 lata, więc pewnie jest zakurzony - pytanie tylko, czy z czyszczeniem dam sobie sama radę i niczego nie zepsuję?

• #6 26 Wrz 2011 15:51
    Bródka
    Poziom 39  

Wybacz , odruch, więcej tu chłopów :)
    Niestety ale żeby wyczyścić dobrze tego lapka trzeba rozebrać klawiaturę od góry
    Szybki sposób to kupno sprężonego powietrza i psiknąć parę razy w otwory wentylacyjne ale może sie zdarzyć ze kurz zablokuje całkowicie łopatki wentylatora, jak nie czujesz sie na silach oddaj do serwisu komputerowego myślę ze wezmą kolo 50zl do 80zl za czyszczenie i przy okazji zobaczą wentylator czy jest do wymiany czy tez nie

• #7 26 Wrz 2011 15:59
    kasia_2701
    Poziom 7  

Eee, spróbuję najpierw sama. Poszukam na necie, pewnie jest gdzieś info jak rozebrać ten model krok po kroku.
    Serwis raczej odpada, mieszkam na obrzeżach, serwisy mamy 2, i co pójdę to chcą mnie przerobić - taka radość bycia kobietą :/ Ewentualnie oddam komuś znajomemu, tylko raczej wolałabym sama (taka Zosia Samosia ze mnie ;)).
    Strach ze względu na to, że nigdy nie babrałam się w bebechach laptopa, ale cóż - jak nie spróbuję to się nie przekonam. Ściągam AIDĘ, jak się ściągnie to dam znać co wyszło.

• #9 26 Wrz 2011 17:25
    remi080
    Poziom 21  

Ten temat może okazać się pomocny, podaj jeszcze dokładny model (naklejka od spodu laptopa) w celu podania odpowiedniego manuala.

• #10 26 Wrz 2011 17:30
    Bródka
    Poziom 39  

T43 od T61 różnią się rozłożeniem części w środku

• #11 27 Wrz 2011 09:46
    kasia_2701
    Poziom 7  

Witajcie. W tej Aidzie mam sprawdzić w "czujniku"?
    Jeśli tak to pokazuje coś takiego:
    Po ok. półgodzinnej pracy jest już tak:

Na naklejce mam tak:
    8943-DTG S/N-L3-E8452 08/03
    O to chodziło?

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

I jeszcze jedno pytanie - czy pasta termoprzewodząca ma jakiś termin użyteczności? Dostałam kiedyś tubkę i leży u mnie ze 2-3 lata. Nie była otwierana (nie przekłuta jest). Nadaje się do użycia jeszcze czy lepiej kupic nową?

• #12 27 Wrz 2011 12:19
    Bródka
    Poziom 39  

Trochę ci się grzeje ten laptop, tak pasta ma termin ważności, najlepiej kupić nowa i to dobrą, a nie tanią silikonowa

• #13 27 Wrz 2011 13:11
    kasia_2701
    Poziom 7  

Ok, za ok. godzinę będę miała i pastę i sprężone powietrze. Mam nadzieję, że nic nie schrzanię ;)

• #14 27 Wrz 2011 18:28
    remi080
    Poziom 21  

Manual do modelu który posiadasz znajdziesz tutaj, powodzenia w naprawie :)

• #15 27 Wrz 2011 18:31
    kasia_2701
    Poziom 7  

Ok, dzięki wielkie. Córka pójdzie spać, to się za to wezmę. W razie problemów przeproszę się ze starym PCtem i będę wołać o pomoc :) Proszę trzymać kciuki ;)

• #16 27 Wrz 2011 18:54
    remi080
    Poziom 21  

W manualu jest wszystko przystępnie opisane (po angielsku) i ilustrowane, reszta to trochę zdolności manualnych i cierpliwości :)

• #17 27 Wrz 2011 20:37
    kasia_2701
    Poziom 7  

No i juz jestem. Stanęłam na rozkręcaniu wentylatora. Po bokach ma takie srebrne naklejki jak taśma klejąca. Nie wiem czy to odkleic żeby dobrać sie do środka? Jak sie uszkodzi to, to cos sie stanie? Zapomniałam dodać że nie znam angielskiego wiec wale na oślep. A w lapku kurzu jest tyle ze ręce opadają. Czemu nikt mi nie powiedział ze razem z cotygodniowymi porządkami laptopa tez trzeba sprzątać?;)

• #18 27 Wrz 2011 20:57
    mario_j
    Poziom 20  

Bródka napisał:
    najlepiej kupić nowa i to dobrą, a nie tanią silikonowa

Czy mógłby kolega sprecyzować co oznacza nową i to dobrą? Proszę również o sprecyzowanie co kolega rozumie przez tanią silikonową. Czy 100g pasty termoprzewodzącej z firmy AG Chemia do kupienia na Allegro za 9,99 uznaje kolega za tanią i kiepską pastę silikonową? Jeśli tak to proszę zasugerować koleżance jakąś lepszą i oczywiście podesłać jej parametry, żeby można było sprawdzić czy faktycznie jest lepsza.

Ja od siebie polecam powyższą. Smarujemy cieniutką warstwą po usunięciu starej pasty i oczyszczeniu radiatora i zakładamy z powrotem radiator.

• #19 27 Wrz 2011 21:19
    Bródka
    Poziom 39  

Silikonowa szybko sie zużywa i nie maja tak dobrej przewodności ciepla, dobra to np zalman, arctic, diamond, m.in. na tym forum można poszukać pełno tematów i testow past i bedzie wiadomo jaka jest dobra

• #20 27 Wrz 2011 22:20
    kasia_2701
    Poziom 7  

O srebrnych naklejkach nikt już nie przeczytał niestety. W każdym razie - nie zrywałam ich, przeczyściłam wentylator powietrzem, syfu wypadło mnóstwo. Niestety po założeniu nic się za bardzo nie zmieniło - chyba tylko to, że nie rzęzi już cały czas, tylko chwilowo - 2 minuty rzężenia na 3 cichej pracy :/

Pastę mam Revoltec Cooling Thermal Grease. Mam nadzieję, że nie jakiś badziew?

Czyli co? Zostaje wymiana całego wentylatora?
    Screen z Aidy obecnie:
    czyli nic za bardzo się nie zmieniło...

• #21 27 Wrz 2011 22:26
    mario_j
    Poziom 20  

Jeśli od spodu wentylatora jest naklejka a pod naklejką otwór to możesz wkroplić tam oliwy maszynowej. Wentylator przestanie rzęzić. Jeśli wentylator jest zabudowany z obu stron to tylko wymiana na nowy.

• #22 27 Wrz 2011 22:35
    kasia_2701
    Poziom 7  

No naklejka jest, ale jej nie próbowałam podważać. Teraz już mi się rozkręcać ponownie nie chce. Może spróbuję jutro.
    Zabudowany nie jest - żeby oddzielić część srebrną od tej miedzianej musiałabym podważyć te sreberka - tego nie ruszałam, bo bałam się, że zaszkodzę, a nigdzie nie mogłam znaleźć info co to takiego.
    Generalnie chciałam spróbować, bo i tak po 1'ym mogę dopiero kupić wentylator, a miałam nadzieję, że może go uzdrowię.

W takim razie jeszcze o podpowiedź proszę - czy opłaca się kupować wentylator na allegro? Widziałam już takie po ok 150 zł - tylko czy jest sens, bo jeśli mam kupić za tą kasę badziew, a dołożyć 50 zł i mieć coś konkretnego, to nie ma sensu.

• #23 27 Wrz 2011 22:54
    Bródka
    Poziom 39  

Revoltec Cooling Thermal Grease to dobra pasta, co do naklejek to jakos mi umknęło, te naklejki możesz odkleić jesli przeszkadzają aby dojść do wentylatora

Części do laptopów kupuje sie pod konkretny model, nie ma uniwersalnych i sa rozne ceny np do hp dv5 caly system chłodzenia czyli wraz z wentylatorem kosztuje 100zl netto w hurcie i każdy jest inny w zależności od typu procesora w lapku

• #24 28 Wrz 2011 15:03
    remi080
    Poziom 21  

Jeśli chcesz kupić nowy, to sprawdź jaki masz part number na swoim, bo do tego modelu laptopa wychodziło kilka rodzai.

• #25 03 Sty 2014 17:05
    tomun26
    Poziom 2  

Koledzy ja równiez posiadam R61 i głośno chodzi mi wentylator. Ogólnie wszystko ok ale zaczyna mnie to denerwować jak posłucham jak chodzą inne lapki. Niedługo bede czyścił lapka w środku i pomyślałem że wymienie wentylatorek. I tu moje pytanie:
    czy można wymienic sam wentylatorek? Czy jest on całością z tym plastikiem?

• #26 03 Sty 2014 20:24
    remi080
    Poziom 21  

Dostępne są same wentylatorki po około 50 PLN na znanym serwisie aukcyjnym.

• #27 04 Sty 2014 21:00
    tomun26
    Poziom 2  

Dzięki. Nie wiem kiedy się za to wezmę bo lapek potrzebny jest mi na okrągło do pracy ale będe informował na bieząco jak mi idzie.
    Mam jeszcze pytanie czy powierzchnie przed nalożeniem nowej pasty trzeba wyczyścić ze starej?
    Na allegro znalazłem cos takiego: Zestaw: pasta termoprzewodząca Zalman ZM-STG2 3,5 g + alkohol izopropylowy AG Chemia 50 ml
    http://allegro.pl/zestaw-pasta-zalman-zm-stg2-izopropanol-50ml-i3833256821.html

Czy to dobry wybór? Rozumiem że miękką szmatkę nasączam tym alkoholem i delikatnie czyszczę powierzchnię tak?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME