Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebna wymiana kondensatorów ? Pentagram Cerberus

makaronmc 15 Oct 2011 23:02 10537 66
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
    makaronmc
    Level 30  
    Spotkałem się z mitem, że przy wymianie napuchniętych kondensatorów, trzeba wymienić również te które były "po sąsiedzku" z napuchniętymi.

Czy to prawda ?
    Cross
    Level 14  
    Jeśli są tej samej firmy, tego samego sortu produkcyjnego, to możliwe że za jakiś czas spuchną również
    bmserwis
    Level 36  
    Wymienić trzeba nie sąsiadujące, a wszystkie podłączone do tej samej gałęzi napięciowej. Nie jest to związane z producentem, a z genezą wystąpienia usterki.
    Cross
    Level 14  
    Jeśli zastosowano kondensatory słabej jakości w zasilaczach impulsowych czy przetwornicach danego producenta to nie ma bata, długo nie wytrzymają. Z reguły starty związane z ESR powodują ich nagrzewanie i utratę parametrów . Przykłady? Badziewne zasilacze do komputerów. Dlaczego jak są nowe w miarę trzymają parametry, po pół roku już nie? Właśnie ze względu na użyte słabej jakości elementy no i samą konstrukcje zasilacza. Na płytach głównych kiedyś wymieniałem tylko te spuchnięte po niedługim czasie okazywało się że reszta też puchnie. Teraz wywalam wszystkie. Tak więc producent i jakość zastosowanych mają znaczenie - nie jedyne, ale zawsze.
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
    makaronmc
    Level 30  
    Jaki sklep polecacie internetowy, gdzie mogę sobie zamówić na sztuki kondensatory dobrych marek ?

Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

Oczywiście mowa o sklepie internetowym
    dt1
    Admin of Computers group
    Kondensatory Rubycon znajdziesz na tme.eu i na Allegro, chociaż jeśli masz jakiś sklep z częściami elektronicznymi pod ręką kup sobie dowolne LOW ESR zamiast dopłacać jeszcze do wysyłki - i tak wytrzymają dobre kilka lat, po których i tak router powinien być już przestarzały technologicznie :)
    makaronmc
    Level 30  
    Prosiłbym o pomoc w doborze kondensatorów.

Kiedyś już wymieniałem dwa kondensatory które oznaczyłem pętelką (spuchły).

Na zdjęciu podałem wartość każdego elektrolitu.

Prosiłbym o pomoc w doborze.
    Gdzie zastosować większe napięcie itp.
    Gdzie zastosować wyższą temperaturę pracy itp.
    Jakiej firmy i serii kupić elektrolity ?

Są na forum sklepy elektroniczne które skompletowały by zamówienie ?

dt1
    Admin of Computers group
    Wymień tylko te dwa spuchnięte. Reszty nie trzeba. Kup dowolne LOW ESR 47µF/25V - powinny przeżyć ten router. Jeśli chcesz dobre jakościowo to na przykład na Allegro widzę, że ktoś sprzedaje Sanyo 47µF/25V. W wyszukiwarce allegro poszukaj OS-CON i wybierz pasujące (pojemność/napięcie) - jeśli chcesz tam szukać.
    dt1
    Admin of Computers group
    Nie ma takiej potrzeby. Jak chcesz wymieniać wszystkie, to lepiej kup nowy router - będzie nowocześniejszy i cenowo wyjdzie z grubsza podobnie pewnie. Najbardziej obrywają większe i bardziej obciążone elektrolity (co z resztą po nich widać). Wymień je, powinno wszystko działać.

Swoją drogą małe te pojemności jak na filtrowanie zasilania. Spodziewałbym się 470-1000µF na wejściu.
    dt1
    Admin of Computers group
    Sądząc po ich umiejscowieniu możesz dać spokojnie większe, acz w granicach rozsądku (nie przekraczałbym 100µF, jeśli oryginalnie były 47µF). Router jest zasilany zasilaczem stabilizowanym zapewne, więc nie ma zapewne potrzeby dawać większych.
    makaronmc
    Level 30  
    Oryginalnie są 470uF 25V

Dodano po 2 [minuty]:

W takim razie jakie mogę tam wsadzić?

Dodano po 1 [minuty]:

Na schemacie pominąłem jedno zero ;-)

Dodano po 46 [minuty]:

680uF ? czy jeszcze mogę więcej ?
    foldback
    Level 29  
    Po pierwsze należy wymienić wszystkie elektrolity na dobrej jakości low ESR Long Life o żywotności co najmniej 5 tyś h. w temp. 105 stopni - koszt niewielki. Router pracuje 24h na dobę więc jeśli nie chcesz wymieniać pozostałych sztuk za 2 - 4 miesiące to wymieniaj wszystkie. Na płytce masz mostek Graetza czyli zasilacz jest AC a nie DC. Na wejściu możesz dać dowolną pojemność np. 2 szt. po 1000uF 25V (zamiast tych 470 25V ) o ile tylko się zmieszczą wymiarami, te 2szt 470uF 16 V możesz dać takie jak są, czyli nowe JACKCON JKS lub podobne - skoro wytrzymały tyle czasu. Reszta elektrolitów na nowe o takich pojemnościach jak są. Możesz zastosować Jamicony TL, Samxon GT, Samyoung NXH, Rubycony ZLH... tylko zerknij w nocie aplikacyjnej na zastosowanie i żywotność. Stosując zwykle elektrolity standard o żywotności 1tyś. za kilka miesięcy będziesz miał powtórkę
    makaronmc
    Level 30  
    Wszystkie kondensatory wymieniłem...

Zostały mi je jeszcze 2x470uF 25V i 2x470uF 16 V, dlatego, że źle odczytałem i zamówiłem 47uF....

Czyli na wejściu mogę dać obojętnie jakie duże kondensatory ?

Dodano po 9 [minuty]:

To tak...

Zostały mi jeszcze dwa kondensatory do wymiany na wejściu 470uF 25V

Oraz jeszcze dwa kondensatory LOW ESR 470uF 16V

Czy mogę dać większe pojemności w tych dwóch przypadkach ?

Wszystkie kondensatory które wymieniłem zastąpiłem takim samym napięciem i pojemnością tylko wszystkie brałem na LOW ESR.
    foldback
    Level 29  
    Tak.
    Te 4 kondensatory odgrywają kluczowa rolę w pracy przetwornic i stabilizacji napięcia wyjściowego. Za te 470uF 25V możesz wstawić dowolny kondensator ograniczają cię tylko wymiary obudowy, za pozostałe 470uF też możesz dać coś z przedziału 470-1000uF 16V wszystkie typu Low ESR Long Life.
    dt1
    Admin of Computers group
    Zamontuj 470uF na 25V (lub nawet na 16V, gdyż prawdopodobnie nie jest on zasilany napięciem wyższym, niż 12V) LOW ESR i nie kombinuj tyle. Jako że w większości działów nie można zamieszczać linków do Allegro wysyłam propozycję kondensatorów Rubycon Long Life oraz Nichicon na priv.
    makaronmc
    Level 30  
    Jestem po wymianie wszystkich elektrolitów, router cyka że aż miło ;)

Na starych elektrolitach, gdy robiłem routerowi restart z poziomu przeglądarki (ponowne uruchomienie) to ni-diabła nie mógł się synchronizować (nawiązać połączenia).

Teraz robi to bez najmniejszego problemu ;)

Chciałbym zaktualizować mu jeszcze oprogramowanie, ale nie wiem czy to jest możliwe. oraz zwiększyć zasięg WiFi.

Czekam na sugestie...

bmserwis
    Level 36  
    W takim razie zacznij od sprawdzenia zasilacza.