Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki do komputera od zera

podlaski 16 Paź 2011 21:38 5035 32
  • #1 16 Paź 2011 21:38
    podlaski
    Poziom 10  

Przymierzam się od jakiegoś czasu do samodzielnego wykonania głośników do komputera. To, co oferuje rynek, nie jest jakościowo wystarczająco dobre. Co prawda można komputer podpiąć pod jakąś mini-wieżę i efekt będzie znacznie lepszy niż najlepsze markowe głośniki dedykowane (Logitech, Creative itp.), ale przy takim rozwiązaniu traci się mobilność. Głośniki mają być małe, grać znacznie lepiej niż to, co jest na rynku i zawierać wzmacniacz z korektorem.

Największy problem, to same głośniki + obudowa. Potem oczywiście wzmacniacz, który będzie grał z tym zestawem jak należy.

Gdyby ktoś zechciał pomóc (radą lub linkiem) w tej materii... Będę wdzięczny.

Pozdrawiam.

PS. Jeśli oczekuję "cudów", to z góry fanów audio przepraszam.

0 29
  • #2 16 Paź 2011 21:55
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

podlaski napisał:
    Największy problem, to same głośniki + obudowa.
    Rozumiem, że to ma być mała kolumna. Pytanie jak mała ? Można zrobić kolumnę dwudrożną, w obudowie o pojemności 3-4 litrów. Można też zrobić małą kolumnę na głośniku szerokopasmowym, jak np. Tonsilowskie "kule".
    podlaski napisał:
    zawierać wzmacniacz z korektorem.
    Z korektorem, ale jakim ? Wystarczy dwustopniowa, jak w większości przedwzmacniaczy ?
    Jest to, oczywiście do zrobienia, lecz nie spodziewaj się hi-endowych efektów.

0
  • #3 16 Paź 2011 22:11
    pitrala1
    Poziom 33  

Jak masz stary dom, to poszukaj u siebie, u taty, wujka, dziadków, kuzynów itd starego sprzętu tonsila. Ludzie często mają takie rzeczy po strychach, a o tym nie wiedzą. Po takim poszukiwaniu powiedz jak efekty. Jak się coś znajdzie, możliwe, że zrobimy z tego całkiem fajny sprzęt grający :)

0
  • #4 16 Paź 2011 22:25
    podlaski
    Poziom 10  

telecaster1951 napisał:
    podlaski napisał:
    Największy problem, to same głośniki + obudowa.
    Rozumiem, że to ma być mała kolumna. Pytanie jak mała ? Można zrobić kolumnę dwudrożną, w obudowie o pojemności 3-4 litrów. Można też zrobić małą kolumnę na głośniku szerokopasmowym, jak np. Tonsilowskie "kule".
    podlaski napisał:
    Z korektorem, ale jakim ? Wystarczy dwustopniowa, jak w większości przedwzmacniaczy ?
    Jest to, oczywiście do zrobienia, lecz nie spodziewaj się hi-endowych efektów.

Kule tonsilowskie grały... no, tak sobie. Wolałbym dwie kolumny, które będą zawierały wzmacniacz i grały wyraźnie lepiej, niż to, co rynek oferuje, jako głośniki do komputera. Ostatnio słuchałem w sklepie czegoś za 400zł i jakość była taka raczej średnia. Ale z obudów typu plastikowe niewiadomoco chyba więcej się nie wykrzesze.

Dwupunktowa korekcja z powodzeniem wystarczy. Czyli "wysokie" i "niskie".

Nadrzędny cel: znacznie lepiej niż to, co na rynku.

Dodano po 1 [minuty]:

pitrala1 napisał:
    Jak masz stary dom, to poszukaj u siebie, u taty, wujka, dziadków, kuzynów itd starego sprzętu tonsila. Ludzie często mają takie rzeczy po strychach, a o tym nie wiedzą. Po takim poszukiwaniu powiedz jak efekty. Jak się coś znajdzie, możliwe, że zrobimy z tego całkiem fajny sprzęt grający :)

No cóż. Przyjdzie mi pogrzebać tu i tam. Jak coś wygrzebię, to dam znać.

Dzięki.

0
  • #5 17 Paź 2011 08:42
    SzokalML
    Poziom 36  

Głośniki i obudowa to raczej nie problem techniczny. Natomiast, jeśli to ma grać dobrze, zawsze straci się mobilność, niestety gdyż głośniki, żeby wyprodukować sensowną ilość basu, będą musiały znaleźć się w obudowach z płyty, a nie plastiku, o objętości przynajmniej paru litrów.

Nie wiem do końca, co chcesz osiągnąć. Mówisz o mobilności, czyli do komputera przenośnego?

Co do szukania starych tonsili - porada jest dość dziwna. To co można znaleźć, na przysłowiowym "strychu" w 90% będzie ZBYT DUŻE - bo będą to kolumny z głośnikami prawdopodobnie od 16 cm w górę. Chyba nie o to chodzi.

W tym wypadku nawet kolumny z głośnikami 10 cm szerokopasmowymi mogą być zbyt duże i za mało mobilne.

Z diagnozą się zgadzam, to co oferuje rynek jest przede wszystkim kiepskie jakościowo, i więcej niż parę lat nie wytrzymuje. Dlatego lepiej kupić starsze, porządne kolumny i wzmacniacz.

0
  • #6 17 Paź 2011 09:09
    podlaski
    Poziom 10  

SzokalML napisał:
    Głośniki i obudowa to raczej nie problem techniczny. Natomiast, jeśli to ma grać dobrze, zawsze straci się mobilność, niestety gdyż głośniki, żeby wyprodukować sensowną ilość basu, będą musiały znaleźć się w obudowach z płyty, a nie plastiku, o objętości przynajmniej paru litrów.

Nie wiem do końca, co chcesz osiągnąć. Mówisz o mobilności, czyli do komputera przenośnego?

Co do szukania starych tonsili - porada jest dość dziwna. To co można znaleźć, na przysłowiowym "strychu" w 90% będzie ZBYT DUŻE - bo będą to kolumny z głośnikami prawdopodobnie od 16 cm w górę. Chyba nie o to chodzi.

W tym wypadku nawet kolumny z głośnikami 10 cm szerokopasmowymi mogą być zbyt duże i za mało mobilne.

Z diagnozą się zgadzam, to co oferuje rynek jest przede wszystkim kiepskie jakościowo, i więcej niż parę lat nie wytrzymuje. Dlatego lepiej kupić starsze, porządne kolumny i wzmacniacz.

10cm może być. Mam kolumny bez głośników ZG30C-114. Są trzy-cztery razy za duże.

0
  • #7 17 Paź 2011 14:52
    pitrala1
    Poziom 33  

A ten model do za duże. Racja, nie pomyślałem za bardzo o mobilności :) w takim razie to nie wiem czy Ci się coś uda zrobić małego, i ładnie grającego :) bo trudno to pogodzić razem :D

0
  • #8 17 Paź 2011 16:44
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jakie środki na to przeznaczasz? Wspomniałeś o "mobilności", ma to być podłączone do laptopa?

0
  • #9 17 Paź 2011 16:49
    gondoljerzy
    Poziom 23  

W domowych warunkach raczej nie da się zrobić czegoś małego i dobrze grającego. Lepiej dobrać sobie solidny zestaw ,,stacjonarny", a do celów mobilnych wyposażyć się w miarę dobre słuchawki.

0
  • #10 17 Paź 2011 20:49
    podlaski
    Poziom 10  

przemo-lukas napisał:
    Jakie środki na to przeznaczasz? Wspomniałeś o "mobilności", ma to być podłączone do laptopa?
    Środki... No nie wiem... Zobaczymy. Zestaw ma być podpinany do laptopa, kompa lub Mp3. Na pewno wagę swoją to będzie miało. Rozglądałem się za głośnikami samochodowymi o średnicy 10cm. Ich waga dochodzi do 2kg. Choć bywają i cięższe.

Aha. Moc nie jest najważniejsza.

0
  • #11 18 Paź 2011 07:57
    SzokalML
    Poziom 36  

Coś przesadziłeś. Głośnik do 10 cm waży przeciętnie poniżej kilograma.

Waga głośnika to i tak nie ma większego znaczenia, bo waży obudowa.

Mam kolumny RFT Ziphona na 10 cm szerokopasmowych głośnikach (z "trąbką" i miękkim zawieszeniem). Gra to dobrze, ale objętość to ok. 9 litrów.

Z głośników samochodowych - większość rynku to głośniki takiej samej jakości jak w tanich zestawach komputerowych. Ale można na polecić głośnik tonsil GD 10/20 (24 pln za szt. na allegro). Powinien nadać się do małej obudowy.

0
  • #12 18 Paź 2011 08:51
    podlaski
    Poziom 10  

SzokalML napisał:
    Coś przesadziłeś. Głośnik do 10 cm waży przeciętnie poniżej kilograma.

Waga głośnika to i tak nie ma większego znaczenia, bo waży obudowa.

Mam kolumny RFT Ziphona na 10 cm szerokopasmowych głośnikach (z "trąbką" i miękkim zawieszeniem). Gra to dobrze, ale objętość to ok. 9 litrów.

Z głośników samochodowych - większość rynku to głośniki takiej samej jakości jak w tanich zestawach komputerowych. Ale można na polecić głośnik tonsil GD 10/20 (24 pln za szt. na allegro). Powinien nadać się do małej obudowy.

A może to raczej producenci przesadzają? Chociaż może i nie przesadzają, bo technika ma swoje prawa i czasami waży to tyle:

http://www.audiosklep.pl/alphard-etp-1042-p-2033.html

http://www.audiosklep.pl/crunch-mxb-42-p-2068.html

http://www.audiosklep.pl/jbl-gto-428-p-2582.html

Cenami proszę się nie sugerować. To tylko ilustracja do wątku.

0
  • #14 18 Paź 2011 10:28
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

podlaski napisał:
    przemo-lukas napisał:
    Środki... No nie wiem... Zobaczymy...

Kolego, ale to jest istotne. Cóż tu dywagować. Z pewnością zadowoli Ciebie (subiektywnie) najlepsza relacja cena/jakość brzmienia.
    Powiem Ci co ja mam/miałem: Fostex 126 + Tripath na TA 2024 + przetwornik na PCM 2704. Jest cała masa przyjemnych rozwiązań.
    Jest też fajny projekt popełniony przez kolegę dolphin123 na Visatonie W100SC + Mission.

0
  • #15 18 Paź 2011 10:35
    dolphin123
    Poziom 21  

Takich projektów jest kilka, tylko konkretnie trzeba napisać jakim budżetem się dysponuje i na co go można wydać a co się już posiada.

0
  • #16 18 Paź 2011 14:16
    SzokalML
    Poziom 36  

podlaski: tam są podane wagi kompletów, czyli jeden głośnik 1 kg. Sam tego typu głośników samochodowych nie polecam.

Z innych rzeczy,
    teraz są na allegro tanie Tesla aro 3618 za 20 pln komplet.
    http://reproduktory.tvm-valmez.cz/download/wideranges/aro-3618-en.pdf

A z nowych mogę jeszcze polecić Alphard ETP-103-Z1 - oznaczenie z-1 jest tu kluczowe dla serii. Ja mam wersję 16 cm z tej serii i jest to naprawdę OK za tą cenę (gra lepiej niż Tonsil GDS 16).

Natomiast na twoim miejscu najpierw poleciłbym przesłuchać tego typu głośniki, bo może się okazać że np. ze względu na mniejszą ilość basu niż w tanich zestawach 2+1, nie będą ci odpowiadać (za to całość dźwięku będzie dużo lepszej jakości).

0
  • #17 18 Paź 2011 15:33
    anders25
    Poziom 10  

Ja posiadam stara diorę (wzmacniacz) wcześniej miałem unitra i do tego jakieś stare polskie klasyczne głośniki, taki zestaw analogowy supe się sprawuje i gra pięknie.

0
  • #18 18 Paź 2011 15:57
    dolphin123
    Poziom 21  

anders25 napisał:
    jakieś stare polskie klasyczne głośniki
    Jakieś głośniki zagrają też jakoś... Na pewno nie będzie to grało tak co dzisiejszy sprzęt może zaproponować w cenie vintage.

0
  • #19 18 Paź 2011 19:58
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

A coś rozmiarowo do polskich zg15-c satysfakcjonowało by kolegę czy to też "za duże" ciężko czasami jest pogodzić te dwie rzeczy żeby było małe i dobrze grało,na dzień dobry wszystkie plastiki komputerowe odpadają.

0
  • #20 18 Paź 2011 21:12
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Zg15c, to 8 litrów objętości.
    Myślę, że mniej się nie da, przy zachowaniu niezłego brzmienia. Problemem jest ulokowanie wzmacniacza i korektora. Autor chce aby był w kolumnie, co byłoby trudne do osiągnięcia.

0
  • #21 18 Paź 2011 21:29
    podlaski
    Poziom 10  

Książe Radziwił napisał:
    A coś rozmiarowo do polskich zg15-c satysfakcjonowało by kolegę czy to też "za duże" ciężko czasami jest pogodzić te dwie rzeczy żeby było małe i dobrze grało,na dzień dobry wszystkie plastiki komputerowe odpadają.
    To od Amatora chyba. Grało to niezgorzej. Jednak trochę za duże. Jakieś lejce do tego przykręcić się da, ale całość musiałaby już za plecak robić. Trochę za duże. No i resory w głośnikach pewnie już sparciałe. Więc jednak nie.

Dodano po 5 [minuty]:

telecaster1951 napisał:
    Zg15c, to 8 litrów objętości.
    Myślę, że mniej się nie da, przy zachowaniu niezłego brzmienia. Problemem jest ulokowanie wzmacniacza i korektora. Autor chce aby był w kolumnie, co byłoby trudne do osiągnięcia.
    Tak się zastanawiam, czy elektronika koniecznie musi być wewnątrz... Może i nie musi... Dobra. Przyjmijmy, że nie musi. Niech to będzie oddzielny moduł. Trudno. Lepiej celować w dobre brzmienie, niż w wagę piórkową.

0
  • #22 18 Paź 2011 21:37
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

podlaski napisał:
    No i resory w głośnikach pewnie już sparciałe.
    A o regeneracji Kolega słyszał ?
    Mniejszych raczej się nie da, przy zachowaniu dobrego brzmienia i dostatecznych basów.
    A potrzebuje Kolega stereo ? Może wystarczyłaby 1 kolumna i wzmacniacz monofoniczny.

0
  • #23 18 Paź 2011 22:25
    podlaski
    Poziom 10  

telecaster1951 napisał:
    podlaski napisał:
    No i resory w głośnikach pewnie już sparciałe.
    A o regeneracji Kolega słyszał ?
    Mniejszych raczej się nie da, przy zachowaniu dobrego brzmienia i dostatecznych basów.
    A potrzebuje Kolega stereo ? Może wystarczyłaby 1 kolumna i wzmacniacz monofoniczny.

Właściwie... Dlaczego nie? Może być.

0
  • #25 18 Paź 2011 23:11
    dolphin123
    Poziom 21  

Mamy XXI wiek a tu takie propozycje padają... Jakaś masakra...
    Żadnych przedwzmacniaczy, bo po co one? Dobrze zbudowany zestaw, nawet tani nie potrzebuje takich wynalazków, które tylko wprowadzają zniekształcenia do systemu... Zrobiłbym sobie wzmacniaczyk do kompa na TDA1554 lub jeśli coś mocniejszego to LM4780...
    Przejrzyj też ofertę głośników tang band i poszukaj w sieci co można ciekawego sobie do kompa zrobić...
    Przykładowo:
    Głośniki do komputera od zera

0
  • #26 18 Paź 2011 23:19
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

dolphin123 napisał:

Mamy XXI wiek a tu takie propozycje padają... Jakaś masakra...
    Co Kolega ma na myśli ?
    dolphin123 napisał:
    Żadnych przedwzmacniaczy, bo po co one?
    dolphin123 napisał:
    Zrobiłbym sobie wzmacniaczyk do kompa na TDA1554
    Liczyłem na audiofilskie podejście, a tu TDA.
    Po co przedwzmacniacz ?
    podlaski napisał:
    Ano temu. Zaproponowałem, całkiem dobry, prosty i spełniający wymagania Autora, przedwzmacniacz.

Dodano po 1 [minuty]:

dolphin123 napisał:
    poszukaj w sieci co można ciekawego sobie do kompa zrobić...
    Autor pisał o zestawie przenośnym, a stacjonarnym, do komputera.

0
  • #27 18 Paź 2011 23:21
    SzokalML
    Poziom 36  

zg 15C to zestaw słaby brzmieniowo w porównaniu do wymiarów.

0
  • #28 18 Paź 2011 23:29
    dolphin123
    Poziom 21  

telecaster1951 napisał:
    Co Kolega ma na myśli ?
    To, że era poczciwych zg15 się skończyła i za regenerację głośników wyjdzie więcej i ze słabszym skutkiem jak zakup tego co się dzisiaj produkuje w branży głośnikowej. Zakładam, że regeneracja na oryginalne membrany producenta, bo zamienniki mijają się w ogóle z celem...

telecaster1951 napisał:
    Liczyłem na audiofilskie podejście, a tu TDA.
    Po co przedwzmacniacz ?
    Audiofilskie? Nie pisz herezji człowieku... Najpierw polecasz jakieś tandety a za chwilę wyskakujesz z takimi ambicjami... Nie te pieniądze, nie ta wiedza na to.

telecaster1951 napisał:
    Ano temu. Zaproponowałem, całkiem dobry, prosty i spełniający wymagania Autora, przedwzmacniacz.
    Pytam się po raz kolejny.. Po co zwiększać sobie koszty kupując badziewny przedwzmacniacz jak tylko robi zbędne zamieszanie w układzie? Poprawnie technicznie zbudowane kolumny głośnikowe, nawet te tanie (podkreślę po raz drugi) nie potrzebują takich rzeczy...

telecaster1951 napisał:
    Autor pisał o zestawie przenośnym, a stacjonarnym, do komputera.
    Autor nic nie napisał, że ma to być sprzęt przenośny a raczej wnioskuję że bardziej mobilny niż wieża. (w sensie ilości okablowania?)

PS. Do autora: Jakim budżetem na wzmacniacz+kolumny dysponujesz?

0
  • #29 18 Paź 2011 23:32
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

SzokalML napisał:

zg 15C to zestaw słaby brzmieniowo w porównaniu do wymiarów.
    Nie proponuję tego zestawu. Pytam się, czy rozmiar odpowiada. Znając mniej więcej jaki ma być rozmiar całego zestawu, coś się dobierze.

Dodano po 2 [minuty]:

dolphin123 napisał:
    To, że era poczciwych zg15 się skończyła
    Czytanie ze zrozumieniem, Kolego. Nigdzie nie proponowałem tego zestawu.
    dolphin123 napisał:
    Pytam się po raz kolejny.. Po co zwiększać sobie koszty kupując badziewny przedwzmacniacz jak tylko robi zbędne zamieszanie w układzie?
    Bo Autor chce ? Notabene, na pewno nie bardziej badziewny od wzmacniacza na TDA.
    podlaski napisał:
    . Jakieś lejce do tego przykręcić się da, ale całość musiałaby już za plecak robić

dolphin123 napisał:
    Autor nic nie napisał, że ma to być sprzęt przenośny

Tak ? Ja odnoszę inne wrażenie.
    dolphin123 napisał:
    Audiofilskie? Nie pisz herezji człowieku... Najpierw polecasz jakieś tandety a za chwilę wyskakujesz z takimi ambicjami... Nie te pieniądze, nie ta wiedza na to.
    Bo piszesz, człowieku o zniekształceniach wprowadzanych przez obwód przedwzmacniacza, po czym proponujesz TDA. Może od razu, zaproponujmy Koledze Autorowi wzmacniacz lampowy i po sprawie.

0
  • #30 19 Paź 2011 07:45
    SzokalML
    Poziom 36  

1 kolumna i wzmacniacz monofoniczny? O czym w takim razie my rozmawiamy, bo wzmacniacz i kolumna mono nie zapewni dobrego odbioru muzyki która jest przecież nagrana w stereo! Takie rozwiązanie tylko jeśli zależy nam na mobilności, a nie na jakości. Także chciałbym żeby autor określił czego tak naprawdę potrzebuje bo przeskakujemy tutaj z jednej koncepcji do drugiej.

0