Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełożenie w pilarce stołowej-jakie kółka i tarcza...

PIOTREK197777 15 Lis 2011 17:58 2850 13
  • #1 15 Lis 2011 17:58
    PIOTREK197777
    Poziom 7  

Witam posiadam silnik 0,75 kw który ma 1380 o/min a chciałbym uzyskać 2500 o/min.Czy mógłby mi jakiś życzliwy człowiek powiedzieć jakie wielkości kółek musiałbym zastosować aby takie obroty uzyskać? I jeśli już by się udało na to pytanie znaleźć odpowiedź to pojawia sie następne:jaką tarczę musiałbym zastosować żeby to wszystko jakoś możliwie działało?Dodam ,że będzie to piła na potrzeby majsterkowicza a nie jakaś tam krajzega ma słuzyc do ciecia sklejki , desek maks.3-4 cm ewentualnie płyty osb.Proszę o pomoc, ewentualnie o jakiś wzór (względznie wzory) . Pozdrawiam Piotrek

• Pomocny post
    #2 15 Lis 2011 18:14
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Nie chce Ci się pomyśleć logicznie ?

PIOTREK197777 napisał:
    silnik 0,75 kw który ma 1380 o/min a chciałbym uzyskać 2500 o/min.
    Dając koło pasowe o średnicy dwa razy większej na silniku,niż na wałku, uzyskasz obroty,na wałku, dwa razy większe niż silnika(w przybliżeniu).

• #3 15 Lis 2011 18:30
    PIOTREK197777
    Poziom 7  

Tak wiem ale chodzi o to żeby jeszcze dobrać do tego tarcze żeby to jakoś normalnie działało...i pytanie czy ten silnik będzie się jakoś sprawował...

• #4 15 Lis 2011 18:39
    stanislaw1954
    Poziom 39  

A co można się po takim silniku spodziewać? listewkę w poprzek przetnie.Tarcza to myślę,że wystarczy,jak będzie wystawać,nad blat 5cm.A tyle to potrafisz obliczyć.

• #5 15 Lis 2011 18:47
    PIOTREK197777
    Poziom 7  

...niestety nie :( jestem tylko archeologiem :)

• #6 15 Lis 2011 18:57
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Wałek będzie pod blatem,max ile się da(ile puszczą ściski tarczy). Do tego grubość blatu.I te kilka cm tarczy nad blatem .Resztę to wyobraźnia archeologa,a na pewno jest nie mała!!!!

• #7 15 Lis 2011 19:02
    PIOTREK197777
    Poziom 7  

Łeb do tego to mam no ale na tym się kończy :(
    Chodzi mi o wielkość tarczy czy np 200 mm wystarczy czy nie będzie za duża ?Ile musi mieć zębów itd.

• #8 15 Lis 2011 19:12
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Najpierw radzę zrobić "stolik",na którym będzie zamocowany wałek pilarki.Następnie przykryć ten wałek blatem(płyta ,sklejka itp). Wtedy będzie widać jaką tarcze wystarczy kupić.Na pewno nie za dużą,bo nie uciągnie silnik.Raczej mniejsze ząbki i dużo ,bo wtedy tnie dokładnej (mniej strzępi). Może być z widiowymi końcówkami.

• #9 15 Lis 2011 19:19
    PIOTREK197777
    Poziom 7  

Stolik mam naprawdę konkretny i z dębowej ramy tylko naprawdę jestem pełny obaw co do tego silnika (0,75 kw) właściwie co takim "silniczkiem " można przeciąć???Czy nie narobię się na darmo.Co tym można przeciąć?

• #11 15 Lis 2011 19:35
    PIOTREK197777
    Poziom 7  

no Ty to mi pomogłeś ,nie ma co... :)

Moderowany przez Akrzy74:

Jeśli ktoś krytycznie i bezrefleksyjnie podchodzi do tego typu porad w tym dziale to ja mu gratuluję. Niestety rzeczywistość jest taka, że następnym razem dostaniesz co najmniej ostrzeżenie. Dlaczego? Dlatego, że już jeden post o identycznej treści usunąłem! Przemyśl to...
    Ps. Gdy pojawisz się znowu, popraw wszystkie swoje posty w tym temacie zgodnie z zasadami poprawnej pisowni właściwej dla języka polskiego.

• #12 16 Sie 2013 21:10
    kris12011985
    Poziom 1  

witam potrzebuję fachowej porady odnośnie doboru wielkości kół pasowych w krajzedze.Posiadam silnik trójfazowy-2800/min i tarcze do cięcia o średnicy 70 cm.Jaka wielkość kół pasowych na silniku i wałku byłaby najbardziej odpowiednia.Urządzenie przeznaczone do cięcia poprzecznego drzewa opałowego.Z góry dziękuje za nadesłane podpowiedzi i pozdrawiam.

• #13 18 Sie 2013 17:22
    Blackphantom
    Poziom 8  

Kolego nie napisałeś jakiej mocy jest silnik
    obrotów raczej wystarczy zależnie od wielkości tarczy i tego jak gruby opał będziesz przecinać
    imo 70cm tarcza to już potwór

Spokojnie założył bym przełożenie 1:1 czyli takie samo na wałku i silniku
    o ile silnik ma więcej jak 2,5 kW twój zapewne ma 1,5 kW
    więc kółko na silniku odrobinkę mniejsze niż to na wałku

Z moich obserwacji jednak takie silniki nie za bardzo są trwałe w maszynach do opału- dlaczego ? tnąc opał nie raz zaklinujesz i tarcza stanie- pół biedy jak ślizgnie się pasek jeśli nie to po kilku takich akcjach silnik się spali

Dlatego sądzę że lepiej założyc silnik o niższych obrotach a większej mocy, zaś obroty na wale z tarczą uzyskać przełożeniem
    I pamiętaj że pomimo tego że jest to piła do opału to klin za tarczą naprawdę może uratować palce, oko a nawet życie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME