Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

równoległe/szeregowe łączenie

08 Gru 2004 21:02 58499 9
  • Poziom 10  
    Witam

Mam takie lamerskie pytanie jakie są zalety łączenia szeregowego np 5 akumulatyorków li-io a jakie jak połącze je równolegle?kiedy uzyskam większą wydajność?
  • Poziom 42  
    Witam! Przy łączeniu równoległym akumulatorów, pojemność wzrasta, czyli się dodaje, a poprzez łączenie szeregowe, pojemność zostaje ta sama, a dodaje się napięcie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Baterie i akumulatorki jednakowego typu można śmiało łączyć szeregowo,wtedy napięcie takiego połączonego ogniwa to suma napięć poszczególnych ogniw,nie zaleca się łączenia równoległego akumulatorków,ale wolno je stosować pod warunkiem że są to ogniwa tego samego typu,gdyż każde z ogniw może mieć inne parametry.Przy takim połączeniu sumuje się wypadkowa pojemnośc złączonego ogniwa.Stanowczo nie zaleca się łączenia równoległego baterii gdyż poszczególne ogniwa mogą mieć różne właściwości.

Pozdrawiam! :)
  • Poziom 10  
    Dzięki za wyczerpująca odpowiedź .Uważam temat za zamknięty

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    :arrow: janek11389 jesteś pewny, że przy łączeniu szeregowym pojemnośc zostaje ta sama ? chyba jest tak, jak przy łączeniu szeregowym kondensatorów, czyli pojemność nie będzie ta sama, tylko mniejsza i wynika z wzoru podobnego do wzoru na równoległe łączenie rezystorów.
  • Poziom 14  
    Pojemność połączenia szeregowego nie zmniejszy się według tego wzoru a bedzie cały czas taka sama , bo tu nie chodzi o pojemność tego typu jak w kondensatorach ,nie liczysz Faradów tylko Ampery na godzinę.
  • Poziom 16  
    Mam jeszcze dwa pytania w tym temacie.
    Mimo, że nie zaleca się szeregowego łączenia akumulatorów, to czasami zachodzi taka potrzeba. Stosując mostek z diod, można wyeliminować prądy wyrównawcze i problem znika, ale napięcie spada o 1,4V.
    Pyt 1. Czy zamieniając diody na transystory pracyjące jako klucze uda się zmniejszyć skadek napięcia?
    Pyt 2. Czy można zasosować inną elektronikę która jeszcze bardziej zredukuje ten spadek?
  • Poziom 42  
    Akumulatorki LiIon z wbudowaną elektroniką zabezpieczającą przed zwarciem i przeładowaniem można bezpiecznie łączyc równolegle bez jakichkolwiek dodatkowych zabaw.
  • Poziom 10  
    janek11389 napisał:
    Witam! Przy łączeniu równoległym akumulatorów, pojemność wzrasta, czyli się dodaje, a poprzez łączenie szeregowe, pojemność zostaje ta sama, a dodaje się napięcie.
    Pozdrawiam

EEE to ja nadal nie wiem do końca wszystkiego :(
    Szeregowo zwiększa napięcie. TAK? Więc... ale to było by zbyt proste by dwie baterie 3V połączyć szeregowo i uzyskać 6V? Bo tak to rozumiem.
  • Poziom 33  
    Dzieje sie tak gdyż przy połączeniu szeregowym rośnie wypadkowa rezystancja wewnętrzna tzn. ulega sumie . A przy równoległym rezystancja wew. maleje tyle razy ile jest akumulatorów . Co ma swój wpływ na wartość napięcia lub pojemności.